Görüntünün 1963 yılında Batı Papua’da iki kabile arasında çıkan mızraklı savaşa ait olduğu iddiası doğru

Ancak antropolog Robert Gardner’ın çektiği “Ölü Kuşlar” (“Dead Birds”) adlı belgeselden alınan ilkel savaş görüntüsü yeni yayınlanmış değil

 

Endonezya’nın Batı Papua bölgesinde ilkel yöntemlerle gerçekleşen savaşın görüntüleri sosyal medyada en çok izlenenler arasına girdi.

 

mizraklarla-kabile-savasi

 

1963 yılında iki kabile arasında çıkan mızrak, ok ve falanks kullanılan savaşa ait görüntü şu şekilde:

 


 

 

Bahsi geçen mızraklı kabile savaşı videosu haber siteleri ve sosyal medya platformlarında haber profilleri tarafından yeni yayınlandığı vurgusuyla sunuldu:

 

BPT (@bpthaber): “Batı Papua’da iki kabile arasında çıkan mızraklı savaşın görüntüleri yayınlandı.”

 

TGRT Haber: “Kabileler arası çıkan mızraklı savaşın görüntüleri ortaya çıktı”

 

ibrahim Haskoloğlu (@haskologlu): “ABD’nin Ay’a astronot gönderip, bayrak astığı yıl, Papua’daki kabileler arasında çıkan mızraklı savaşın görüntüleri yayınlandı:”

 

Bir film ya da dizi için çekildiği sanılan bahsi geçen ilkel kabile savaş görüntüsü kurgu değil, gerçek.

İki kabile arasındaki mızraklı savaş görüntüsü, sürükleyici belgeselleriyle tanınan Amerikalı antropolog Robert Gardner’in Baliem Vadisi’nde yaşayan Dani toplumundaki ritüel savaş döngüsünü anlatan “Ölü Kuşlar” (“Dead Birds”) adlı 1963 tarihli belgeselden alıntı.

 

https://www.youtube.com/watch?v=JI4uirwxx1Y

 

 

Dani halkı, Papua Adası’nda bulunan ve aynı zamanda ‘Beklenilmeyenler Ülkesi’ olarak da bilinen Baliem Vadisi’nde yaşayan bir kabiledir.

Batı Papua’nın dağlık bölgelerinde yaşayan Dani halkının kültürü geleneksel olarak, savaşçılarının diğer köyleri yağmalamak, kadınlarını ve mallarını ele geçirmek için düzenlenen, sosyal statü, güç ve prestij için bir araç olarak kullanılan rutin akınları içeriyor.

Robert Gardner’in hazırladığı belgesel de Willihiman-Wallalua klanı ile Wittaia klanı arasındaki ilkel savaşa ait görüntülere yer vermiş.

 

Ölü Kuşlar” (“Dead Birds“) Robert Gardner‘ın Papua Adası’ndaki Dani kabilesini konu alan 1963 yapımı belgesel filmidir. Film, Avrupalılar tarafından kolonileştirilmemiş birkaç bölgeden biri olan Papua Adası’nın dağlık bölgelerini incelemek üzere Harvard-Peabody Keşif Gezisi’nin bir parçası olarak çekildi. 1961 yılında Baliem Vadisi’ne giden ve Dani halkını 2 yıl boyunca inceleyen Robert Gardner, bölgede bulunduğu süre zarfında, kabileler arası ritüel savaş döngüsünü, sosyal yapılarını ve ruhsal inançlarını gözlemledi ve görüntüledi. Hazırladığı belgesel, Dani halkının ve ritüel savaş döngüsünün benzersiz bir portresini sunan adeta bir başyapıt oldu. Kabile toplumları hakkındaki mevcut klişeleri sorgulayan ve şiddetin ve çatışmanın doğası hakkında önemli sorular yönelten belgesel, Dani kültürünün en erken sinemasal keşiflerinden biri oldu. Dead Birds‘ün galası Ekim 1963’te Harvard Üniversitesi’ndeki Loeb Drama Merkezi’nde yapıldı. 1998’de film, Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik açıdan önemli” olduğu gerekçesiyle Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Film Siciline dahil edilmek üzere seçildi. Venedik Film Festivali’nde Jüri Ödülü ve San Francisco Uluslararası Film Festivali’nde Altın Kapı Ödülü dahil olmak üzere çok sayıda ödül kazandı.

 

robert-gardner-dead-birds

 

 

 

Endonezya’nın Batı Papua bölgesinde 1963 yılında iki kabile arasında çıkan mızraklı savaşın orijinal görüntüsünün tamamını içeren Robert Gardner’ın adı geçen belgeseli aşağıdaki bağlantı vasıtasıyla izlenebilir:

 

 

 

Yorumunuzu yazınız...