Anasayfa » Tüm Yazılar » Rusya-Ukrayna Savaşında Uçaksavar Atışlarını İçerdiği Sanılan Video

Rusya-Ukrayna Savaşında Uçaksavar Atışlarını İçerdiği Sanılan Video

malumatfurusorg
cnnturk ucaksavar

Televizyon Ekranlarında Aktarılan Savaş Uçaklarına Yönelik Uçaksavar Atışlarını İçeren Video Rusya-Ukrayna Savaşına Ait Değil, CGI İle Üretilen Bir Animasyon

 

CNN Türk’te yayımlanan Yasin Erçağlayan moderatörlüğündeki Kırım Tatar Milli Meclisi Türkiye Temsilcisi Zafer Karatay ve Emekli İstihbarat Albayı Çoşkun Başbuğ’un konuk olduğu programda Rusya – Ukrayna savaş sürecinde Kiev’de kaydedildiği iddiasıyla uçaksavarların savaş uçaklarını hedef aldığı bir video kayıt paylaşılmıştı.

 

 

“Muhtemelen Kiev’den olduğu” iddiasıyla “uçak savar atışlarının yoğun şekilde yapıldığı geceye dair sıcak bir görüntü” ifadeleriyle aktarılan görüntü aslında “bilgisayar üretimli imgeleme” (“computer-generated imagery” – CGI) desteğiyle görsel efektle oluşturulan bir kayıt.

Emre Kumcu adlı sosyal medya kullanıcısının 16 Ocak’ta paylaştığı videonun CNN Türk tarafından aktarıldığına dair “Medyamız yine şaşırtmıyor. 16 Ocak’ta paylaştığım oyun videosunu yeni görüntü diye sunmuşlar” notunu içeren paylaşımı birçok basın girişimi tarafından haberleştirilmişti. Ancak, söz konusu paylaşım görüntünün kaynağı değil.

 

 

Video tarandığında üzerinde “borisao_blois” notuyla paylaşıldığı görülüyor.

Bahse konu ifade araştırıldığında da karşımıza bir TikTok ve Youtube profili çıkıyor.

“3 boyutlu animasyon yaratıcısı” notunu taşıyan “Borisao Blois” adlı Youtube ve TikTok hesaplarında söz konusu videonun 2021 yılı Ekim ayında paylaşıldığı görülebiliyor.

 

ucaksavar video simulasyon

 

ucaksavar video oyun

 

Youtube’de ve TikTok’ta yayınlanan videonun açıklama bölümüne eklenen İspanyolca notta kaydın animasyon / CGI olduğunun belirtildiği anlaşılıyor.

 

@borisao_blois

POV: vas a morir #ww2 #war #cgi #1940s

♬ sonido original – Borisao Blois

 

Söz konusu İspanyolca not Türkçemize aşağıdaki gibi çevrilebilir:

“Bu, 2. Dünya Savaşı veya 2. Dünya Savaşı4 bölümüne ait animasyonlarımın küçük bir derlemesidir. Animasyonları hava muharebesinden daha da uzaklaştırmaya çalışacağım çünkü onların başrolde oldukları oldukça açık. Tiger 1’in M4 Sherman’a karşı savaşını yaratmak istiyorum.”

 

 

Videoda üzerine uçaksavar ile ateş açılan savaş uçaklarının da 2. Dünya Savaşı dönemine ait olduğu anlaşılıyor.

 

ucaksavar animasyon

 

İLAVE:

Söz konusu yayın hakkında CNN Türk şu açıklamayı yapmış:

“28 Şubat gününün ilk saatlerinde, sabaha karşı 02.44’te CNN TÜRK ekranlarına Ukrayna’daki savaşa ait olduğu düşüncesiyle sonrasında kurgu olduğu anlaşılan bir görüntü yayınlanmıştır. Görüntü, konuklar gelişmeleri değerlendirirken tam olarak üç dakika on saniye ekranda kalmıştır. Görüntünün kurgu olduğu şüphesi oluşunca hemen yayından alınmış ve bir daha da ekrana getirilmemiştir.

 

Konuyla ilgili kurum içinde inceleme başlatılmıştır. Kurgu görüntünün ekrana verilmesine neden olan personel savunmasında; “Kendisinin şahsen güvendiği bir haber kaynağından gelmesi nedeniyle görüntüyü önizleme yapmadan ekrana verdiğini, ancak kurgu olduğu farkedilir farkedilmez uyarı aldığını ve ekrandan görüntüyü çektiğini” söylemiştir. Yaptığı hata nedeniyle özür dilemiştir.

 

CNN TÜRK’ün önceliği, haberi izleyiciye en hızlı şekilde ve doğru bilgiyle sunmaktır. Dolayısıyla kontrol edilmeden bir görüntünün veya bilginin ekrana yansıtılmaması temel ilkemizdir. Konuyla ilgili sorumluluğu bulunan söz konusu personelle ilgili işlem başlatılmıştır.

 

Saygılarımızla

 

Kamuoyuna duyurulur….”

 

Bu yazılara da göz atabilirsiniz

Yorum bırak