12 Ocak 2014 Tarihinde 850 Uçuşun İptal Edildiği Şikago O’Hare Havalimanı’nda Bir Uçağın Buzlanan Pistten Kayarak Dışarı Kaydığı İddiasıyla Paylaşılan Video 11 Kasım 2019 Günü Kaydedilmiş

 

 

ABD’nin Illinois eyaletindeki Şikago kentinde bulunan O’Hare Uluslararası Havalimanı kış günlerinde kar fırtınaları esnasında yoğun uçuş iptallerinin yaşanabildiği bir tesis.

 

2024 yılının Ocak ayı da kar, buz ve rüzgâr etkisiyle binlerce uçuşun iptal edildiği bir dönem oldu.

 

12 Ocak 2014 günü de uçuşları güç kılan yoğun kar yağışı, sert rüzgar ve buzlanma gibi kış koşulları nedeniyle Şikago O’Hare Havalimanı, 850 uçuşun iptal edildiğini duyurdu.

 

“Chicago’da devam eden kış fırtınası nedeniyle O’Hare’deki havayolları proaktif olarak 650’den fazla uçuşu iptal etti ve ortalama 30 dakika süren gecikmeler bildirdiler.

Yolcular, havalimanına doğru yola çıkmadan önce daima hava yolu şirketlerinden uçuşlarının durumunu kontrol etmelidir.

Chicago’daki kış fırtınası nedeniyle ORD havayolları proaktif olarak yaklaşık 823 uçuşu iptal etti ve ortalama rötarlar bildirdi. 15 dakika. En güncel uçuş bilgileri için lütfen operatörünüze danışın.

Kış havası nedeniyle öğleden sonra saat 3’te ORD havayolları proaktif olarak yaklaşık 850 uçuşu iptal etti ve ortalama 300 rötar bildiriyor. 25 dakika. En güncel uçuş bilgileri için lütfen operatörünüze danışın.”

 


O’Hare Havalimanı’nın uçuş iptalleri duyurusu ile birlikte eski tarihli bir görüntü yeni bir hadiseymiş gibi yeniden dolaşıma sokuldu.

 

13 Ocak 2023 Günü American Airlines uçağının şiddetli kar fırtınası esnasında pistten kaymasının akabinde bütün uçuşları iptal ettiği ileri sürüldü.

 

Uçağın zorlu hava koşullarının etkisiyle pistten dışarı kaydığı görülen video şöyle:

 


 

Eski tarihli videoyu güncel olduğu iddiasıyla servis eden paylaşım örnekleri:

 

Turhan Bozkurt (@TurhanBozkurTV)Online Haber Merkezi (@onlinehbrmrk):

” Chicago’nun O’Hare Havalimanı, American Airlines uçağının şiddetli kar fırtınası esnasında pistten kaymasının akabinde bütün uçuşları iptal etti.

650’den fazla uçuş iptal edildi.”

 

ucak-pistten-kaydi

 

O’Hare Havalimanı’na ikinci iniş denemesinde pistten kayarak çıkan uçağın görüldüğü video 11 Kasım 2019 günü kaydedilmiş.

 

 

 

Kuzey Carolina’nın Greensboro kentinden hareket eden Embraer ERJ-145 model uçakta bir yolcunun cep telefonuyla çektiği, uçağın karlı pistten saptığı sırada yolcuların seslerinin duyulduğu video ilgili dönemde basın organlarında ve sosyal medya platformlarında aktarılmıştı.

 

 

 

38 yolcu ve üç mürettebatın tamamı pistten dışarı çıkan uçaktan güvenli şekilde indirilmiş.

 

Pistten dışarı kayan uçakla ilgili American Airlines sözcüsü şu açıklamayı yapmış:

“Envoy Air tarafından işletilen 4125 sefer sayılı American Eagle uçağı inişten sonra Chicago O’Hare’deki buzlanma koşulları nedeniyle pistten kaydı. Herhangi bir yaralanma bildirilmedi. 38 yolcu ve üç mürettebatın tamamı uçaktan çıkarıldı. Uçağa bindik ve artık güvenli bir şekilde terminale geri döndük.”

 

 

Yorumunuzu yazınız...