Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz Aralık ayında yaptığı konuşmada Erzurum’da 2002 yılı öncesinde havalimanının bulunmadığı söyleminin gerçeği yansıtmadığına değinilmişti.

Bu defa Cumhurbaşkanı Erdoğan, İzmir’de Gündoğdu Meydanı’nda 29 Nisan 2023 günü düzenlenen mitingde 1987 yılında Turgut Özal tarafından açılışı yapılan İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nın AK Parti iktidarı döneminde inşa edildiğini “Menderes Havalimanı’nı İzmir’e kim yaptı? Bunu biz yaptık biz. Bay Bay Kemal sen neredeydin ya? Ne varsa biz yaptık, hala yapıyoruz, yapacağız.” sözleriyle ileri sürmüş.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İzmir’de yaptığı konuşmadan ilgili bölüm şu şekilde:

“İzmir Büyükşehir Belediyesi sende. Öyle mi? Her yağmurda İzmir ne hâle geliyor? Öyle değil mi? Peki İzmir’e AK Parti iktidarının getirdikleri ortadayken böyle nankörlük olur mu ya? Biz İstanbul’dan İzmir’e kaç saatte geliyorduk? 7,5 saatte. Şimdi 3 saat 15 dakika. Öyle mi? Hatta şurada Manisa ile İzmir arası o geçitler neydi? Açtık yolları. Oradan rahatlıkla artık Manisa ile İzmir arasını açtık mı? Niye? İzmir’e bu güzellikler yakışırdı da onun için. Bunları yapan biziz, bütün bu yolları açan biziz. Göreve geldik, ilk işimiz neydi? Dedik ki ‘İzmir’e bu havalimanı olmaz.’ Menderes Havalimanı’nı İzmir’e kim yaptı? Bay bay Kemal sen neredeydin ya? Bunu biz yaptık. Çünkü İzmir’e bu yakışırdı. İzmir’de stadyumlar noktasında sıkıntılar vardı. Stadyumları yaptık mı? Gençliği bu stadyumlarla hareketlendirdik mi? ‘Daha iyisine layık diyorsun’ ya. Ne varsa yaptık, hâlâ yapıyoruz, yapacağız. Sağlıkta da yaptık mı, yapıyor muyuz? Biz ne gerekirse yaptık bay bay Kemal. Sen İzmir’i çöpten, çamurdan, çukurdan kurtaramadın.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçmişte de İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nın 2002 yılı sonrasında inşa edildiğini öne sürmüştü.

Örneğin, 2018 yılında İzmir’de yaptığı bir konuşmada bu iddiasını şu sözlerle aktarmıştı:

“Biz geldik Adnan Menderes Havalimanı’nı yaptık. Niye? Koskoca İzmir’e, Ege’nin incisi İzmir’e böyle bir havalimanı yakışmaz mıydı? Niye bizden öncekiler yapmadılar, niye yapamadılar? Onların derdi yoktu, bizim derdimiz vardı. Yaptık ve daha birçok şey aynen yapılmaya devam edecek.”

 

Menderes ve Gaziemir sınırları içinde bulunan ADB IATA kodlu Devlet Hava Meydanları İşletmeciliği’ne bağlı ve Tav Airports tarafından işletilen İzmir Adnan Menderes Havalimanı 2002 yılı sonrasında değil 1987 yılında hizmete girdi.

Cumaovası Havaalanı adıyla temeli 1984 yılında atıldıktan sonra 27 Mayıs 1960 darbesinin ardından 1961 yılında idam edilen eski başbakanlardan Adnan Menderes’in adı verilen İzmir Adnan Menderes Havalimanı, 17 Kasım 1987 tarihinde dönemin Başbakanı Turgut Özal tarafından açılmıştı.

 

turgut-ozal-izmir-adnan-menderes-havalimani-acilisi

 

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) internet sitesinde İzmir Adnan Menderes Havalimanı hakkında şu özet bilgiler sunulmuş:

Bulunduğu Şehir:           İzmir
Hizmete Giriş Yılı:         1987
Havalimanı Statüsü:      Sivil
ICAO Kodu:                      LTBJ
IATA:                                ADB
Trafik Tipi:                       İç/Dış Hat
Terminal Binasi Toplam Büyüklüğü:   310.978m2
Coğrafi Koordinatları: 38°17`21″N, 27°09`18″E
Havalimanı Referans Kodu: 4D+4E*

 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı DHMİ internet sitesinde Adnan Menderes Havalimanı’nın tarihçesi şöyle özetlenmişti:

Havalimanımız açılmadan önce bölgemizde gerek sivil ve gerekse askeri uçaklar için Çiğli Askeri Havaalanı hizmet vermekteydi.
80’li yıllarda ülke turizmine paralel olarak havacılık sektörünün süratle gelişmesi nedeniyle bölgemizde yeni bir sivil havalimanı inşa edilmesi ihtiyacı doğdu. Bu doğrultuda 17 Kasım 1987 tarihinde DHMİ Adnan Menderes Hava Limanı hizmete açıldı. Dönemin şartlarına uygun olarak inşa edilen havalimanımızda ilerleyen yıllarda özel havayolu şirketlerinin kurulması ve uçuşlarına başlaması nedeniyle terminal ve apron kapasite yetersizliği kendini göstermeye başladı. Bu bağlamda yeni dış hatlar terminali, iç hatlar terminali ve ilave apron yapımıyla söz konusu sıkıntılar aşılmış oldu.

 

adnan-menderes-havalimani-tarihce

 

Çiğli Havalimanı’nın 17 Kasım 1987 tarihinde kapatılmasıyla hava trafiği Adnan Menderes Havaalanına yönlendirilmişti.

Resmî Gazete’de de 19 Kasım 1987 tarihinde gerçekleştirilen Milletvekili XVII inci Dönem Genel Seçimleri için İzmir Adnan Menderes Havaalanı Gümrük Kapısında Oy Kullanılmasına Dair Karar 5 Kasım 1987 tarihinde yayımlanmıştı.

 

3 Kasım 2002 Genel Seçimi sonrasında iktidara gelen AK Parti hükümetleri döneminde İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nın kapasitesi geliştirildi, yeni dış hat terminali inşa edildi ve eski dış hat terminali yenilenerek hat terminali  olarak hizmet vermeye başladı.

 

Yorumunuzu yazınız...