1950-60 yılları arasında Başbakanlık görevini üstlenen Adnan Menderes’in 1954 seçimleri öncesinde Aydın’da yaptığı bir mitingde şehre deniz getirme vaadiyle Kuşadası’nın İzmir’den alınıp Aydın’a bağlanacağı müjdesini verdiği iddiası sosyal medyada şöyle paylaşılıyor:

 

only türk siyasi posting (@siyasiposting):

 

“adnan menderes, 1954 seçimleri öncesinde miting esnasında aydınlılara hitap ederken aydın’a deniz getirme vaadinde bulunmuş ve sonrasında kuşadası’nı izmir’den alıp, aydın’a bağlamıştır.”

 

Efsane Siyaset Olayları (@SiyasetEfsane): “Adnan Menderes Aydın mitinginde “Hemşerilerim size deniz getireceğim” deyince halk çok büyük baraj yapacak zannetmiş ama o Kuşadası’nı İzmir’den alıp Aydın’a bağlamıştır. “

 

adnan-menderes-aydin-kusadasi

 

İşbu iddia şu şekilde de hikâye edilmekte:

“Rahmetli Adnan Menderes seçim bölgesi Aydın’da miting düzenliyor. Bir çok projesini aktardıktan sonra altın vuruşu yapıp “ beni seçin size deniz getireceğim” diyor. Halk arasında bir uğultu başlıyor. ‘Nasıl olacak bu iş’ der ahali. Seçim bitene kadar Aydın bu konu ile yatar bu konu ile kalkar.

Seçim sonuçları açıklanır ve Adnan Menderes Başbakan olur. İlk yurtiçi gezisini Aydın’a yapar ve tekrar seçmenin karşısına çıkar.

“Ey Aydınlılar size bir sözüm vardı. Onu müjdelemeye geldim. Kuşadası’nı İzmir’den aldım Aydın’a bağladım, Deniziniz hayırlı olsun” der. İki il arasında yer alan Kuşadası’nın Aydın’a bağlanması ile Aydın’a deniz gelmiş olur.”

 

Adnan Menderes’in 1954 seçimleri öncesi memleketi Aydın’a deniz getirme vaadinde bulunduğu, sonrasında Kuşadası’nı İzmir’den Aydın’a bağladığı iddiasına dair belirtilmesi gerekli bazı hususlar:

  • Yapılan taramada Adnan Menderes’in bu söylemde bulunduğuna dair bir emareye rastlayamadık.
  • Günümüzde Aydın ilinin bir ilçesi olan Kuşadası’nın İzmir’den alınıp Aydın’a bağlandığı yıl yanlış aktarılmış.
  • Kuşadası, 1957 yılında İzmir ilinden ayrılarak Aydın iline bağlanmıştı (Kuşadası’nın Aydın’a 1954’te dahil olduğu yönünde yanlış bir bilgi mevcut). Hâliyle 1954 yılındaki bir mitingde bu müjdenin verilmiş olduğu iddiası gerçeği yansıtmıyor (Menderes’in 1954 seçimleri öncesi kazandığı takdirde Aydın’a deniz getirme vaadinde bulunduğu, sonrasında kazanınca Kuşadası’nı, İzmir’den alıp Aydın’a bağladığı da ileri sürülmekte).
  • Kuşadası’nın İzmir’den ayrılıp sınırlarına dahil olmasından önce Aydın’ın denize komşu Söke ve Didim ilçeleri mevcuttu.
  • Aydın’ın Koçarlı ilçesinde 1899 yılında dünyaya gelen Adnan Menderes’in Söke ve Didim’i göz ardı edip memleketi Aydın’a deniz getirme vaadinde bulunmuş olması pek olası görünmüyor.

 

aydin-ilceleri-harita
Harita: Wikimedia Commons

 

1957 yılına kadar İzmir’in bir ilçesi olan Kuşadası aynı yıl Aydın iline bağlanmıştı.

Kuşadası’nın 1 Eylül 1957 tarihinden itibaren Aydın vilayetine bağlanması kararı 27 Haziran 1957 tarihli 7033 sayılı “Yeniden (78) Kaza Kurulması ve İzmir Vilâyetine Bağlı Kuşadası Kazasının Aydın Vilâyetine Bağlanması Hakkında Kanun” ile alınmıştı.

 

kusadasinin-izmirden-aydina-baglanmasi

 

Özetle; Adnan Menderes’in denize komşu Söke ve Didim ilçeleri bulunan memleketi Aydın’a, İzmir’den Kuşadası’nı bağlayarak deniz getirme vaadinde bulunduğuna dair ilgili dönemden bir kaynak atfı bulunamıyor.

 

1 Yorum

  1. Emre AKALIN Reply

    Madem belgelerle analiz yapıyorsunuz, resmin tamamına hakim olmanızı beklerdim. 1990 yılına kadar Didim ve şu anki bir çok bağlı yerleşim yeri, Söke ilçesine bağlıydı. O yıllarda Aydın’ın denize kıyısı olan tek ilçesi Söke idi. Didim, 1990 yılında Yenihisar olarak Söke’den ayrılıp ilçe olmuş, daha sonra da 1999 yılında ismi Didim olarak değiştirilmiştir.

Yorumunuzu yazınız...