Sosyal Medyada Paylaşılan Poşetten Sırt Çantalı Öğrenci Fotoğrafının Türkiye’den Olduğuna Dair Bir Delil Bulunmuyor; Ancak, Battaniyeden Yapılan Sırt Çantasıyla Okula Giden Öğrenci Fotoğrafı Türkiye’den

 

Yeni eğitim öğretim yılı başladı. Okullar açıldı.

Ekonomik sıkıntılar nedeniyle eğitimde fırsat eşitliği bariyerine takılan, maddî imkansızlık nedeniyle eğitimi için gerekli malzemeleri temin edilemeyen öğrencilerin varlığı herkesin malûmu.

Sosyal medyada her yeni eğitim öğretim yılı başlangıcında ailesinin bütçesi elvermediği için okul çantası alamayan öğrencilere ait olduğu iddiasıyla paylaşılan görsellere değineceğiz.

 

poset-sirt-cantasi

 

Yukarıdaki fotoğrafın Türkiye’den bir öğrencinin plastik poşetten sırt çantası ile okula giderken / okuldan dönerken görüntülendiği iddiasıyla paylaşıldığı görülüyor.

 

ogrenci-posetten-sirt-cantasi

 

Tersine görsel arama yoluyla söz konusu fotoğrafın izini taradığımızda geçmişte, 2016 yılında Filistin’de, 2014 yılında Brezilya’da, 2013 yılında Suriye’de kaydedildiği iddiasıyla paylaşıldığı anlaşılıyor. Fotoğrafın Türkiye’de kaydedildiğine dair herhangi bir ize rastlanamıyor.

Sırt çantası olmadığı için annesinin battaniyeden yaptığı çantayla okula giden öğrencinin görüntülendiği aşağıdaki fotoğraf ise Türkiye’den…

 

battaniyeden-sirt-cantasi

 

Muş’un Korkut ilçesi Çınarardı köyünde, battaniye parçasından yapılan yırtık çantayla okula giderken çekilen görüntüsü sosyal medyada paylaşılan 10 yaşındaki ilkokul öğrencisi İsmail Erol’a İlçe Milli Eğitim Müdürü tarafından okul çantası hediye edilmişti.

Muş Valiliği tarafından konuyla ilgili şu açıklama yapılmıştı:

“Konuyla ilgili olarak 14 Aralık’ta Korkut Kaymakamlığı İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başkanlığınca yapılan sosyal incelemede ise eğitim yardımlarının yanında aileye aylık ortalama 600 TL nakdi yardım yapıldığı tespit edilmiştir. 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı başında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okulda çanta dağıtımı yapıldığı ve söz konusu öğrenciye de çanta verildiği belirlenmiştir. Aileye ve diğer tüm ihtiyaç sahiplerine devletimizin şefkatli eli şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da uzanmaya devam edecektir. Ayrıca, haberi bir mizansen şeklinde sosyal medyaya servis eden kişinin sosyal medyada bir siyasal parti ve terör örgütü lehine de paylaşımlarda bulunduğu tespit edilmiş olup, konu hakkında tahkikat devam etmektedir. Bu sebeple sosyal medyada yer alan asılsız haberlere itibar edilmemesi hususu, kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

 

 

Yorumunuzu yazınız...