Japonya’nın Hokkaido adasındaki kullanılmayan Kami-Şirataki tren istasyonunun 3 yıldır sadece 1 kız öğrencinin okula gitmesi için çalıştığı, lise öğrencisi okulundan mezun olunca tren hattının kapanacağı iddiası doğru değil

 

 

Bugünkü konumuz, Japon manga ve anime sanatçısı Hayao Miyazaki filmlerini andıran, Japonya övgüsü içeren bir diğer anlatı.

 

Japonya Demiryolları’nın Hokkaido’daki işlek olmayan bir istasyonun kapatılmasına dair 3 yıl önce alınan kararını, okuluna zamanında yetişmesi için başka güvenilir yolu olmayan bir lise öğrencisinin mezuniyet tarihine kadar ertelediği, Kami-Shirataki istasyonunda öğrencinin okuluna gidiş ve dönüş saatlerinde sadece 2 trenin durduğu iddiasını ele alacağız.

 

Japonya’da kullanılmayan bir tren hattı üzerindeki istasyonun sadece bir lise öğrencisi için açık tutulduğu iddiası uzun süredir sosyal medya platformlarında paylaşılıyor.

 

Bu iddia ile birlikte yaygın şekilde kullanılan görsel şöyle:

“Japonya’nın en kuzeyinde bulunan Hokkaido adasındaki Kami-Şirataki tren istasyonu 3 yıldır sadece 1 kız öğrenci okula gitsin diye çalışıyor. O mezun olunca hat kapanacak…”

 

japonya-ogrenci-tren-istasyonu

 

İddia 2016 yılı Ocak ayında Çinli kamu yayıncısı CCTV’nin Facebook sayfasında, istasyonun yalnızca bir liseli öğrencinin okuluna ulaşımı için açık tutulduğu ve bu istasyonun öğrencinin mezun olmasıyla birlikte kapatılacağını aktarmasıyla yaygınlık kazandı.

 

“Harry Potter’ı ve 9¾ numaralı peronu unutun, bu istasyonda yalnızca bir yolcu var
Japonya’nın kuzey adası Hokkaido’da bulunan Kami-Shirataki tren istasyonu, uzak konumu ve yük trenlerinin sona ermesi nedeniyle üç yıl önce Japonya Demiryolları (JR) tarafından kapatılmasına karar vermişti. Ancak genç bir kızın her gün liseye gitmek için istasyonu kullandığını öğrendikten sonra fikirleri değişti.
Yıllardır trenler onun için istasyonda duruyor. Japonya Demiryolu, okuldan çıkana kadar tren istasyonunu açık tutacak. Kızın, istasyonun kapatılacağı 26 Mart 2016’da mezun olması bekleniyor. Kami-Shirataki istasyonunda her gün sadece iki tren durmaktadır ve kızın okula ne zaman gidip dönmesi gerektiğine bağlı olarak benzersiz bir tarifeye sahiptir.”

 

 

Bahsi geçen iddia, dolaşıma girmesinin 8 yıl sonrasında sosyal medya platformlarında hâlâ paylaşılıyor.

 

Uzaktan Gelen (@Uzaktan_Gelen_):

“Japonlar; Dinleri yok ama onurları, vicdanları, gururları var. Sorumluklarında en küçuk bir aksamada gurur yapıp istifa, hatta intihar ediyorlar ! Dünya’nın en iyi ekonomisinenden birine sahip olmaları, şaşırtıcı değil….”

 


Japonya’nın tek kişiden dahi vazgeçmeyen bir toplum olduğunu aktarmak için kullanılan “tek öğrenci için açık tutulan tren istasyonu” anlatısı tam olarak gerçeği yansıtmıyor.

Sanılanın aksine Japonya’nın Hokkaido Adası’ndaki işlek olmayan tren hattı sadece tek bir öğrencinin okuluna gitmesi için açık tutulmuş değil. 

Sadece tek bir öğrencinin kullanmadığı istasyondan birden fazla tren hattı geçiyormuş.

İstasyonun kapanma zamanlamasının bahsi geçen öğrencinin okulundan mezun olmasıyla bağlantılı olduğuna dair hiçbir kanıt yok.

 

japonya-bir-kisi-icin-acik-tren-istasyonu
Görsel: Japan-rail-pass.com

 

 

Yeterince kullanılmadığı için kapatılan tren istasyonunun adı (Hokkaido’daki Engaru Kasabası dağlarından geçen JR Sekihoku Hattı üzerindeki) Kyū-Shirataki (Eski Shirataki) İstasyonu (Genç kızın bindiği tren istasyonunun adı karıştırılmış. Sadece bir öğrencinin kullandığı sanılan tren istasyonunun adı Kami-Shirataki değil (2 durak sonrasındaki) Kyū-Shirataki. Bir tek öğrenci için açık tutulduğu sanılan Sekihoku hattındaki Kami-Shirataki İstasyonu da 25 Mart 2016 tarihinde kapanmış).

 

japonya-kapatilan-tren-istasyonu

 

Kyū-Shirataki adlı tren istasyonunun sadece kendi kullanımı için açık tutulduğu sanılan kişi ise Hokkaido Engaru Lisesi’nin 17 yaşındaki öğrencisi Kana Harada.

Hattın işleticisi JR Hokkaido adlı firma, düşük yolcu sayısı nedeniyle Kyū-Shirataki, Shimo-Shirataki, Kanehana ve Kami-Shirataki istasyonlarını 2016 yılı Mart ayında kapatacağını 2015 yılı Temmuz ayında duyurmuş.

Demiryolu firmasının mali yılının bitişi ve Hokkaido Shinkansen’in açılış günü olan 25 Mart 2016 tarihindeki tarife revizyonu nedeniyle istasyonu kapatma kararı aldığı tarih, Kana Harada’nın liseden mezuniyet tarihine -bir tevafuk eseri- denk gelmiş (Japonya’da tren hatlarının programlarının eğitim yılının sonlandığı Mart ayında güncellenmesi de göz önünde bulundurulmalı).

The Asahi Shimbun adlı internet sitesinde 7 Ocak 2015 tarihinde yayımlanan yazıda Hokkaido Engaru Lisesi’nin 17 yaşındaki öğrencisi Kana Harada’nın Kyū-Shirataki İstasyonu’ndan okuluna trenle gitmesine değinilmiş ve adı geçen istasyonda sabah okul yönünde sadece bir tren, öğleden sonra ise ters yönde hareket eden üç trenin durduğu, bu hattı Hokkaido Engaru Lisesi öğrencilerinin çoğunluğunu oluşturduğu düzinelerce yolcunun kullandığı belirtilmiş.

Sankei.com‘da Kyū-Shirataki İstasyonu’nun kapatılmasına ilişkin 1 Mart 2016 tarihinde yayımlanan haberde ise Kana Harada’nın mezuniyet törenine istasyondan kalkan son trenle gitmesine değinilmiş.

Kana Harada’nın “düzenli olarak kullanan tek kişi” olduğu belirtilen haberde istasyonu az sayıda insanın istasyonu kullandığı aktarılmış.

Söz konusu Japonca haber metninin Google Çeviri vasıtasıyla Türkçemize çevirisi şu şekilde:

Engaru Lisesi 3. sınıf öğrencisi Kana Harada’nın (18), Hokkaido’daki JR Sekihoku Hattı üzerindeki eski Shirataki İstasyonunu (Engaru Kasabası) düzenli olarak kullanan tek yolcu olduğu söyleniyor. Ayın 1’inde istasyondan ayrıldı Son kez mezuniyet törenine katılmak için okula gitti. Aynı zamanda Hokkaido Shinkansen’in açılış günü olan bu ayın 26’sındaki tarife revizyonu nedeniyle istasyonun ayın 25’inde kapatılması planlanıyor. Harada’nın mezun olmasıyla istasyon yakında 70 yıllık geçmişine son verecek.

Sabah 7:16’da Engaru’ya giden yerel bir tren, Harada’yı taşıyarak karda ilerlemeye başladı. “Tebrikler” ve “Hoş Geldiniz”. İlçenin son öğrencileri ise bölge sakinleri tarafından el sallanarak mezuniyet törenine uğurlandı. Onu her gün istasyona götüren babası Kiichiro (63), trenin kalkışını izledi ve şöyle dedi: “İstasyon bize ebeveyn ve çocuğun yalnız konuşması için değerli zaman verdi. Yine de zordu.” Gülümsedim. .

Demiryolu hayranları arasında az sayıda yolcu ve yakınlarda yaşayan az sayıda insanla “keşfedilmemiş istasyon” olarak ünlü olan eski Shirataki İstasyonu’nda günde toplam dört tren durmaktadır. Harada üç yıl boyunca her gün aynı istasyondan okula gidip geldi. Liseye giden tek bir tren var. Okçuluk kulübü aktivitelerinden tren tarifesine uymak için erken ayrıldığı zamanlar vardı. Bazen kardan dolayı birkaç dakikalık gecikmeler oluyor ama gülerek, “Bir kez alıştım, şaşırtıcı derecede kolay oldu.”

Kana Harada, okula gitmek için her gün kullandığı tren istasyonunun kapanmasına dair habere verdiği demeçte, bu istasyonda trene binmenin ona biraz daha uzun süre uyuma fırsatı verdiğini, aksi takdirde Shirataki istasyonundan aynı trene bir istasyon erken binmek zorunda kalacağını söylemiş.

Singapur merkezli Straits Times, Tayvan Apple Daily gazetesinin aktarımına dayanarak, kapatılması planlanan istasyonun kullanımının romantikleştirilerek aktarılmış olabileceğini, söz konusu kız öğrencinin Kyu-Shirataki istasyonundan trene 10’dan fazla arkadaşıyla birlikte bindiğini, okuldan dönüşünde de 3 tren seçeneğine sahip olduklarını öne sürdü.

 

 

 

Yorumunuzu yazınız...