Çin’de 9 Saatte 1500 İşçiyle Yeni Bir Tren İstasyonu İnşa Edilmemiş, Yeni Bir Demiryolu Hattı Mevcut Hatlara Bağlanmış

 

Çin Halk Cumhuriyeti’nde özellikle demiryolu alanında kapsamlı altyapı yatırımlarını kısa sürede inşa edildiği biliniyor.

 

cin-hizli-tren-hatlarinin-gelisimi
Çin’in hızlı tren hattının gelişimi

 

cin-tren-yollari-2022

 

Ulaşım sektöründeki dev altyapı projelerini kısa sürede hayata geçiren Çin’de “sadece 9 saatte 1500 kişinin çalışması ile tren istasyonu ve demir yolu inşa edildi” gibi ifadelerle sosyal medya platformlarında bir inşaat çalışması görüntüsünün paylaşıldığı görülüyor.

 

Hatalı aktarım içeren paylaşım örnekleri:

 

“Çin’de 1500 inşaat işçisi bu tren istasyonunun yapımını 9 saatte tamamladı:”

 


cin-tren-istasyonunu-9-saatte

 

“Çin’in güneydoğusundaki tren istasyonu 9 saatte sıfırdan inşa edildi. Garın gerekli bölümlerinin yapımında 9 saat boyunca yaklaşık 1500 işçi görev yaptı. Çalışmayı bloklara ayırdılar ve başarıyla tamamladılar.”

 


 

Çin’de 1500 işçinin çalıştığı bir altyapı inşaatının 8,5 saatte tamamlandığı doğru. Ancak bu inşaat yeni bir demiryoluna mevcut 3 demiryolunun bağlanmasını içeriyordu, bir tren istasyonunun tamamen sıfırdan inşasını değil.

Çin’in güneydoğusundaki Fujian Eyaletinin Longyan Şehrindeki Nanping ve Longyan’ı birbirine bağlayan yeni bir demiryoluna mevcut üç demiryolu 19 Ocak 2018 gecesi birleştirilmiş. Yeni bir tren istasyonu inşa edilmemiş.

Longyan tren istasyonunun şantiyesinde 1.500 işçi yeni bir demiryolu hattını mevcut üç hatta bağlayan (ray döşenmesi ve mevcut istasyon hattının yükseltilmesini içeren) inşaat projesini 18.30 – 00.30 arasında yaklaşık 9 saatte tamamlamış.

Yerel ulaşım sistemini iyileştirme planının bir parçası olan, saatte 200 km hızla çalışacak şekilde tasarlanan 246,55 km uzunluğundaki Nanping-Longyan demiryolu projesinin tamamı ise 1 yıldan kısa sürede tamamlanmış.

 

 

Çin’in resmî haber ajansı Xinhua, yeni demiryolu hattının kısa sürede inşasını şu metinle haberleştirmiş:

Çin’in doğusundaki Fujian Eyaletindeki tren istasyonu yenileme çalışmaları kapsamında yeni bir demiryolu hattının kurulumunu yalnızca sekiz buçuk saatte 1.500’den fazla işçi tamamladı.

İnşaat Cuma günü 18:30’da başladı ve Cumartesi sabah 3’te işçiler Longyan şehrindeki istasyonda eski rayların kaldırılmasını, yeni rayların döşenmesini ve demiryolu makaslarının kurulumunu tamamladı.

Projede yedi tren ve 23 ekskavatör kullanıldı.

Tren istasyonu, yeni inşa edilen bir hattı mevcut üç demiryolu hattına bağlayacak şekilde yükseltildi.

Longyan’ı dağlık batı Fujian’daki Nanping şehrine bağlayan yeni inşa edilen hat, 2018’in sonunda faaliyete geçecek.

Saatte maksimum 200 kilometre olarak tasarlanan hızlı tren hattı, iki şehir arasındaki seyahat süresini 7 saatten 90 dakikaya indirecek.

246 km uzunluğundaki Nanping-Longyan demiryolu hattında Shaxian, Sanming, Yong’an ve Zhangping durakları yer alacak.

Daha önce, Ganzhou-Longyan, Ganzhou-Ruijin-Longyan ve Zhangping-Longchuan olmak üzere üç demiryolu hattı Longyan’dan geçiyordu.

İşletme başladığında, yeni demiryolu hattı Fujian’ın daha az gelişmiş bölümünü Pekin, Şanghay ve Guangdong şehirleriyle daha da entegre edecek.

 

Yorumunuzu yazınız...