İstiklâl Caddesi’nde Kaydedilen Videoda Afgan Bir Erkeğin, Erkek Çocuklarının İstismar Edildiği Bacha Bazi Dansını Yaptığının Görüldüğü İddiası Doğru Değil

Videoda Hatice Kaya adlı sokak sanatçısı ile gösteri yapan Deniz adlı yetişkin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı görülüyor.

Yanlış İddia

 

Bacha Bazi Nedir?

“Bacha bazi” (“baça bazi”) (بچه‌بازی) terimi, Farsça’da “(erkek) çocuk oyunu”, “erkek çocuklarıyla oynamak” anlamına gelmektedir (“baça” (بچه ) “çocuk”, “bazi” (بازی ) ise “oyun” anlamındadır).

Afganistan ve Pakistan’da oldukça yaygın olan “bacha bazi” adlı sapkın gelenekte, cinsel eğlence ve istismar amacıyla küçük erkek çocuklara yaşlı erkeklerin önünde çeşitli danslar yaptırılmaktadır.

“Bacha bazi” adlı pedofili dansı yaptırılan genç erkekler, kadın kıyafetleri giyerler ve cinsel fantezilerin nesnesi olarak görülürler. Düğünlerde ve kutlamalarda “köçek” olarak kullanılan erkek çocukları daha sonra tecavüz edilmekte ya da fuhuşa zorlanmaktadır.

 

bacha-bazi-dans

 

“Bacha bazi”, çocuk istismarı, cinsel sömürü ve insan hakları ihlalleri gibi ciddi sorunlara neden olan ahlaki açıdan kabul edilemez bir uygulamadır. Bu nedenle uluslararası toplum ve yerel otoriteler, bacha bazinin sona erdirilmesi ve çocuk haklarının korunması için çeşitli adımlar atmaktadır.

Bu pedofili dansı, “atlara dayalı oyun” anlamına gelen ve genellikle Afganistan, İran ve Pakistan gibi ülkelerde geleneksel olarak yapılan bir spor olarak kabul edilen “bacha bazi”den tamamen farklıdır.

 

 

Türkiye’de Bacha Bazi Dansı Yapıldığı İddiasıyla Paylaşılan Video Farklı Ses Eklenerek ve Çarpıtılarak Paylaşılmış

Çocuk istismarı, cinsel sömürü ve insanlık dışı muamele gibi önemli suçları içeren “bacha bazi” dansının İstanbul’da İstiklâl Caddesi’nde yapıldığı ve çevredekiler tarafından izlendiği iddiasıyla sosyal medyada paylaşılan video tepki çekti.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ söz konusu görüntüyü şu ifadelerle “bacha bazi” ile ilişkilendirerek paylaştı:

“İstanbul, Taksim İstiklal Caddesi’nde Afgan bir erkek dans ediyor. Ancak bu dans, bildiğimiz danslardan değil… Erkek çocuklarının istismar edildiği ve dans ederek diğer erkekleri eğlendirdikleri “Bacha Bazi” geleneği Türkiye’ye ulaştı. Sadece kadınlarımız değil, erkek çocuklarımız da tehlikede!”

 

bacha-bazi-gelenegi-turkiyeye-ulasti

 

Söz konusu görüntü 2022 yılında Zafer Partisi İl Başkanlıklarınca aynı söylem ile paylaşılmıştı:

 

Zafer Partisi Kayseri İl Başkanlığı: “Afganlar kendileriyle birlikte, Bacha Bazi (erkek çocuğa cinsel taciz) geleneklerini getirmeye başlamışlar. Ne diyeceğiz? Bu onlarn kültürü saygı duyalım mı diyeceğiz?”

 

 

İddia edilenin aksine videoda çocuk istismarı ve insan hakları ihlalleriyle ilişkilendirilen, genellikle genç erkek çocukların cinsel obje olarak kullanıldığı bacha bazi dansı yapılmıyor.

 

 

Dans ettiği görülen kişi Afgan değil Türk.

Videoda dans ederken görülen kişi Hatice Kaya adlı sokak sanatçısı ile gösteri yapan Deniz adlı yetişkin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı.

Görüntüde Hatice Kaya adlı ses sanatçısının seslendirdiği Türkçe parça üzerine başka bir müzik eklenmiş.

Paylaşılan videonun kaynağı olan Serhat Aslanca Sosyal Medya TV adlı Youtube kanalında Hatice Kaya adlı ses sanatçısının İstanbul’un Taksim, İstiklâl Caddesi, Mecidiyeköy ve Şişli gibi semtlerinde şarkı söylediği farklı videolarda aynı kişiyi görmek mümkün (Videolarda bahsi geçen şahsın Türkçe konuştuğu da duyuluyor).

 

 

Hatice Kaya söylerken dans eden kişinin hayranı, arkadaşı ya da asistanı olduğunun ve adının “Deniz” olduğunun belirtildiği görülüyor.

 

hatice-kaya-dans-deniz

 

taksim-erkek-dans

 

1 Yorum

  1. Allah belanızı versin siz müslüman olamazsınız islam dini böyle bir sapkınlığa müsaade etmez kadınları başı açık diye türlü işkencelere maruz bırakan organizma Allah sizi kahretsin

Yorumunuzu yazınız...