Videoda Jeffrey Epstein’ın Adasında İşkence Gören ve “Özür Dilerim Arthur” Dediği Duyulan Bir Türk Çocuğunun Görüldüğü İddiası Doğru Değil

2021 yılında Brezilya’da babası tarafından şiddet uygulanan küçük bir çocuğun videosu pedofili suçlusu Jeffrey Epstein ile ilişkilendirerek Türkçe konuşan bir çocuk olarak sunulmuş.

 

 

En küçüğü 14 olmak üzere 18 yaş altındaki onlarca kız çocuğuna cinsel istismarda bulunmak ve fuhuş ağı oluşturmak suçlamasıyla yargılanan Jeffrey Epstein, 10 Ağustos 2019 günü New York’ta tutulduğu hapishanede ölü bulundu. Jeffrey Epstein’ın suç ortağı Ghislaine Maxwell, 2015 yılında seks ticareti suçundan hüküm giydi.

Jeffrey Epstein’ın mağdurlarının açtığı davalarda ve verdiği ifadelerde ismi geçen ünlü simalar kamuoyuna açıklandı.

Bu süreçte istismara uğrayan ve işkence gören bir Türk çocuğunun “özür dilerim Arthur” dediği anın görüntülendiği iddiasıyla bir video dolaşıma sokuldu.

Görüntü hakkında yanlış bilgi sunan paylaşımlardan bazı örnekler:

 

hukuk_tip_saglik (@Hukuk_Tip): “#Epstein dosyası mahkeme kayıtları Türkiye ile ilgili geçen ifadeler korkunç Sadece Türkiye’den değil Çek Cumhuriyeti ve Asya ülkelerinden çocukların kaçırıldığı belgelerle sabit ! Çocuk “Özür dilerim Arthur” diyor! Türkçe konuşuyor. Kanım dondu!!!Allah belanızı versin”

 

epstein-turk-cocuk-iddiasi

 

mselim (@meselca): “Adam yabancı ama çocuk türkçe “Özür dilerim Arthur” diyor. Kaçırıldıktan sonra bekletilmiş ki artık kişileri tanıyor. İşkence görmüş… İstememesine rağmen korkudan elbiselerini çıkarıyor. ÇOCUKLAR SAHİPSİZ! YÖNETİCİLERİN ALLAH BİN BELASINI VERSİN!”

 

Av.Burcu ASLAN (@av_burcuaslan): “Çocuk Türkçe “Özür dilerim Arthur” diyor. #Epstein dosyasıyla alakası olduğunu düşünmüyorum ama bu çocuk kim ? Bu korkunç videonun etkisinden çıkamıyorum, sağlıklı düşünemiyorum ! İşkence gören bu çocuğun videosu nereden nasıl geldi ?”

 

@BRCTV (@BRCTVHABER): “ABD’de çocuklara yönelik cinsel istismar, pedofili ve fuhuş ağı oluşturmak suçlamasıyla yargılanırken hapishanede ölü bulunan Amerikalı milyarder Jeffrey Epstein davasında 1972 doğumlu bir Türk olan B.K.’nin de adının geçtiği öğrenildi. Epstein ile çalıştığı iddia edilen B.K.’nin örgütteki konumuna ilişkin detayların ilerleyen zamanlarda netleşmesi bekleniyor.”

 

Bircan Yıldırım (@BRCNYLDRMB): “Kanım dondu resmen ‼️ Sosyal medyada paylaşılan bir videoda küçük yaştaki bir çocuğun ağlayarak Türkçe “Özür dilerim Arthur” dediği iddia edildi. Ortaya çıkan bu görüntü sonrası videodaki çocuğun Kahramanmaraş merkezli depremlerde kaçırılan çocuklardan biri olup olmadığı şüphesini akıllara getirildi.”

 

İddiaya konu görüntü güncel değil, 2021 yılından.

Videonun Jeffrey Epstein’ın mağdurlarının açtığı davalarla bir ilgisi bulunmuyor.

Videodaki çocuk tecavüz değil baba şiddeti mağduru.

Brezilya’nın Mato Grosso do Sul eyaletinde bir babanın 3 yaşındaki çocuğuna şiddet uyguladığı görüntü Jeffrey Epstein’ın çocuk istismarı ile ilişkilendirilmiş.

Videoda “özür dilerim Arthur” ifadesi kullanılmıyor.

Şiddet gören çocuk Türkçe değil Portekizce konuşuyor.

 

Brezilya basınına yansıyan haberlerde Mato Grosso do Sul polisinin 3 yaşındaki oğlunu dövdüğü iddia edilen babanın tedbir amacıyla tutuklanmasını talep ettiği aktarılmış.

İnternette yayılan görüntü hakkında 10 Ocak 2021 tarihinde Brezilya basınında şu ifadeler kullanılmış:

“Polis, MS’te oğlunu dövdüğü iddia edilen babanın yeniden tutuklanmasını talep etti

Hafta sonu gözaltına alınıp serbest bırakılan adam, kanlı oğlunu gösteren videoda ‘Sana daha çok vuracağım’ dedi

Mato Grosso do Sul polisi, 3 yaşındaki oğlunu dövdüğü iddia edilen babanın tedbir amacıyla tutuklanmasını talep etti. Videoda burnundan kanlar akan ve ağlayan çocuk görülüyor. Babası ise “çocuğa daha fazla vuracağını” iddia ederek ondan pantolonunu çıkarmasını istiyor. Görüntüler internette yayıldı ve ailenin yaşadığı Ponta Pora’da kargaşaya neden oldu.

Video çocuğun babası tarafından yapılmıştı ve daha sonra babası dosyayı silmeye karar verdi. Ancak çocuğun annesi görüntüleri kurtarıp akrabalarına göndermeyi başardı ve onlar da durumu polise bildirdi.

Adam geçen Cumartesi (25) tutuklandı, ancak videonun kaydedildiği zaman ve tutuklanma anı nedeniyle eylemde tutuklama unsuru bulunmadığını anlayan nöbetçi hakim tarafından Pazartesi (27) günü serbest bırakıldı. İddia edilen saldırgan şu anda bilinmeyen bir yerde.

Buna rağmen polis, önleyici gözaltı kararı verilmesini talep ediyor. Ponta Pora’nın 1. DP’sinde olayı araştıran delege Analu Lacerda Ferraz’a göre, video saldırganlığı açıkça ortaya koyuyor, hatta baba “Sana daha çok vuracağım” diyor. Ayrıca çocuğun erkek kardeşleri, psikologlara “vurduğunu, kan akıttığını” ve “sürekli bize vurduğunu” söyledi.”

 

brezilya-baba-siddeti-goren-cocuk

 

Yorumunuzu yazınız...