Kuveyt’te Ev Sahibi Kadının Etiyopyalı Kadın Temizlikçisinin Pencereden Düşüşünü Yardım Etmek Yerine Videoya Kaydettiği ve Sosyal Medyada Paylaştığı İddiası Doğru

2017 yılında meydana gelen hadise akabinde gözaltına alınan Kuveytli ev sahibi kadın, “bir kişiyi rızası olmadan filme almak ve bir kişinin videosunu rızası olmadan yayınlamak” suçu nedeniyle 1 yıl 8 ay hapis cezası almış.

 

 

Bir apartmanın yedinci katında pencere pervazına tutunan Etiyopyalı bir hizmetçinin Kuveytli işvereninin kendisine yardım etmek yerine Snapchat üzerinden olayı kaydederken aşağı düştüğü görüntünün arka planı sosyal medya platformlarında ve bazı haber sitelerinde yeniden gündeme geldi.

 

Etiyopyalı hizmetçinin binanın dışında asılı durduğu, bir eliyle pencere çerçevesini sıkıca tuttuğu ve ardından aşağıdaki metal tentenin üzerine düştüğü görülen bahsi geçen video şöyle:

 

https://twitter.com/malumatfurusorg/status/1745388868713464186

 

Camdan düşen temizlikçi kadının görüntülendiği videoyu aktaran paylaşım örneği şöyle sunulabilir:

 

sicola narkozy (@NarkozySicola): “Kuveyt’de temizlikçi Etiyopyalı kadın camı temizlerken yedinci kattan aşağı düştü.ev sahibi kadın ise yardım etmeyip filme çekti. Ev sahibi kadın 18 ay ceza aldı ama bilin neden? Yardım etmediğinden değil, kadının yüzü göründüğü için”

 

temizlikci-camdan-duserken-filme-kaydetti

 

Kuveyt’te bir kadının hizmetçisinin evinden kaçmaya çalışırken yedinci kattaki balkondan düşmesini filme aldığı için hapse atıldığı doğru. Ancak, kadının ceza almasının nedeni sanıldığı gibi kaydettiği videoda camdan düşen hizmetçisinin yüzünün gözükmesi değil.

Camdan yere düşen temizlikçi kadına ev sahibinin yardım etmek yerine görüntü aldığı hadise güncel değil, 2017 yılından.

31 Mart 2017 tarihinde Kuveyt’in Mubarak Al-Kabeer vilayetindeki Sabah el-Salem adlı bölgedeki bir apartmanın 7. katında pencerenin kenarına tutunarak yardım isteyen ev çalışanı kadının kendisini yedinci kattan atmasını önlemek için hiçbir şey yapmayan Kuveytli ev sahibi, kaydettiği görüntüyü sosyal medyada paylaştı.

Söz konusu videoda binadan düşmek üzereyken patronu tarafından kurtarılmak yerine kameraya çekilen ev işçisinin “beni tut“, ev sahibinin ise “ah çılgın, geri dön” dediği duyuldu.

Yedinci kattaki evin camından aşağı düşen Etiyopyalı temizlikçi kadın ise mucizevi şekilde hayatta kaldı.

Metal bir tenteye düşüp hayatta kalan temizlikçi kadının kolu kırılıp, kulağı ve burnu kanadı. Akabinde camdan düşen kadın hastaneye kaldırılıp tedavi altına alındı.

Kadının pencereden sarkma nedeninin intihar mı, kaza mı, cinayet teşebbüsü mü yoksa kaçma girişimi mi olduğunu belirlemek için soruşturma açıldı.

Etiyopyalı hizmetçisine yardım etmek yerine camdan zemine düşmesini filme alan kadın ise gözaltına alındı.

Kuveytli ev sahibi, hizmetçisinin intihar etmeye çalıştığını, yardım etmeye çalışması hâlinde kendisini aşağı çekmesinden korktuğunu söyleyip görüntüleri kayda almasının sebebinin cinayet iddiasına karışmak istememesi ve Etiyopyalı hizmetçisine zarar vermediğini kanıtlamak olduğunu öne sürdü.

Yerel basında yer alan haberlere göre Kuveyt polisi, camdan düşen temizlikçisine yardım etmemesi nedeniyle Kuveytli ev sahibini savcılığa sevk etti. Ancak ev sahibi kadın “bir kişiyi rızası olmadan filme almak ve bir kişinin videosunu rızası olmadan yayınlamak” ile suçlanıp yargılandı ve 1 yıl 8 ay hapis cezası aldı.

İntihar etmeye çalıştığı ileri sürülen Etiyopyalı kadın ise bu iddiayı yalanlayarak işvereninin kendisini öldürmeye çalışan işvereninden kaçmaya çalışırken tutuntuğu pencere pervazından aşağı düştüğünü belirtti.

Bahsi geçen kadın hastanede başına gelen hadise ile ilgili verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı:

“İyiyim, Allah’a şükür iyiyim. Kendimi kurtarmaya çalışıyordum; işverenim beni banyoya kilitledi ve öldürmek üzereydi. Kimsenin haberi olmadan cesedimi dışarı atmak istedi, o yüzden orada kalmak yerine atladım.”

 

 

Yorumunuzu yazınız...