Fotoğrafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Elini Öperken Görüntülendiği Çocuğun Kuveyt Emirinin Çocuğu Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 9 Mayıs 2017 tarihinde Kuveyt’e yaptığı resmî ziyarette bir çocuğun elini öperken görüntülendiği fotoğraf sosyal medya platformlarında özellikle seçim dönemlerinde Erdoğan’ın Kuveyt emirinin oğlunun elini öptüğü iddiasıyla yaygın şekilde paylaşılıyor.

 

erdogan-kuveyt-emirinin-oglunun-elini

 

Birinci ve ikinci turu 14 ve 28 Mayıs 2023 tarihlerinde gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde bahsi geçen fotoğrafın, Mustafa Kemal Atatürk’ün İngiliz kralına elini öptürdüğü sanılan görselle mukayese edilerek paylaşıldığına şahit oluyoruz.

 

arabin-elini-open

 

cumhurbaskani-erdogan-katar-ziyareti-mayis-2017

 

ataturkun elini open

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın elini öptüğü çocuk Kuveyt Emiri Şeyh Sabah Ahmed Cabir el Sabah’ın oğlu değil. 

Söz konusu çocuk 9 Mayıs 2017 günü gerçekleşen Kuveyt ziyaretinde havaalanında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı çiçekle karşılamış.

 

cumhurbaskani-erdogan-katar-ziyareti-2017

 

Kayhan Özer’in kaydettiği söz konusu fotoğraf Anadolu Ajansı tarafından şu ifadelerle paylaşılmış:

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kuveyt’e gelişinde, Kuveyt Emiri Şeyh Sabah Ahmed Cabir el Sabah tarafından resmi törenle karşılandı. Heyetlerin takdiminin ardından iki Kuveytli çocuk, Erdoğan ve Kuveyt Emiri el Sabah’a çiçek sundu.”

 

Erdoğan’ın elini öptüğü çocuğun, Kuveyt Emiri’ne de çiçek verdiği bahsi geçen karşılamadan videolarda görülüyor.

 

 

Yeni Şafak gibi bazı basın organları Arap basınının Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın küçük çocuğun elini öpmesini ‘tevazu’ olarak değerlendirdiğini aktarmıştı.

 

erdogan-kuveytte-cocugun-elini-operken

 

Kuveyt’i ziyaret eden heyetimize havaalanında çiçek sunmak üzere gelen Kuveytli çocuğun kimliği hakkında açık kaynağa yansıyan bir bilgi mevcut değil.

2017 yılında Kuveyt Emiri olan Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’ın (29 Ocak 2006 – 29 Eylül 2020) (videodaki çocuktan çok daha yaşlı) 2 oğlu ve 1 kızının olduğu biliniyor.

Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’ın çocukları hakkında kaynaklarda şu özet sunulmaktadır:

“1990 senesinde Irak Savaşı öncesi eşi Şeyha Fitooh’u kaybetti. İki oğlu ve bir kızı vardır. İlk oğlu Şeyh Nasir Kraliyet Sarayının (Divan Emiri) bakanıdır ve dünyanın en büyük İslami Sanat Koleksiyonunun (Al-Sabah Koleksiyonunun) sahibidir. İkinci oğlu Şeyh Hamid iş adamıdır ve Burgan Bank, Gulf Insurance ve Marina Mall gibi Kuveyt’teki en büyük holdinglerin başındadır. Kızı Şeyha Salwa Temmuz 2002 tarihinde göğüs kanseri nedeniyle hayatini kaybetti. Şeyh Sabah kızına olan düşkünlüğü dolayıyla sarayına “Salwa Sarayı” (Dar Salwa) adını verdi. Oğlu Şeyh Ahmet gençken 1969 yılında trafik kazası nedeniyle öldü.”

 

Yorumunuzu yazınız...