Fotoğrafın Aşırı Yüksek Hava Sıcaklığından Ötürü Eriyen Arabaları Gösterdiği İddiası Doğru Değil

Fotoğraftaki araçların sıcağın etkisiyle eridiği aslında doğru. Ancak, sıcağın kaynağı sanıldığı gibi Güneş değil; araçların yakınındaki bir inşaat alanında çıkan yangın. Ayrıca, fotoğraf Kuveyt ya da Suudi Arabistan’da değil, ABD’nin Arizona eyaletinde kaydedilmiş.

Yanlış İddia

 

Yaz aylarında görülen rekor sıcaklar nedeniyle güneşe park edilen araçların bazı aksamlarının eridiğine yönelik haberlerin basına ve sosyal medyaya yansıdığı hepimizin malumu. Ancak, tahmin edilebileceği üzere bu görsellerin hepsi iddia edilen özellikleri taşımıyor.

 

kuveyt sıcaktan eriyor

 

kuveyt aşırı sıcaklık

 

Suudi Arabistan’da ve ABD’de gözlemlenen rekor derecede yüksek sıcaklıkların arabaları erittiğine yönelik bir görsel her ne kadar ülkemizde gözlemlenmemiş olsa da diğer ülkelerde sosyal medyada dolaşıma girdi:

 

Aşırı Yüksek Hava Sıcaklığının Etkisiyle Eridiği İddia Edilen Araçlar
Aşırı Yüksek Hava Sıcaklığının Etkisiyle Eridiği İddia Edilen Araçlar

 

Güneşe uzun süreli doğrudan maruziyetin araçların plastik başta olmak üzere aksamlarını olumsuz etkilediği biliniyor. Ancak, yukarıdaki görselde yer alan araçlara ilişkin iddialar tam olarak gerçeği yansıtmıyor.

İşin aslı şöyle:

  • Fotoğraftaki araçlar Arizona’dan, Suudi Arabistan’dan değil.
  • Fotoğrafta görülen araçların Arizona’da gözlemlenen aşırı yüksek hava sıcaklığı nedeniyle araçların arka kısmındaki plastik aksamların eridiği iddiası asılsız. ABD’nin Arizona eyaletinde yer alan Tucson adlı şehirdeki bir inşaat sahasında 19 Temmuz 2018 tarihinde meydana gelen yangından ötürü hasar görmüş. Yangının oluşturduğu sıcağın etkisiyle park bölümündeki aracın arka kısmındaki plastik aksamlar erimiş.

 

Bahse konu yangına ilişkin Youtube’e yüklenen bir video ise şu şekilde:

 

 

Hülasa, fotoğrafın aşırı yüksek hava sıcaklığından ötürü eriyen arabaları gösterdiği iddiası doğru değil. Araçlar, yangından dolayı oluşan sıcak nedeniyle görseldeki hâli almış.

 

Yorumunuzu yazınız...