Suudi Arabistan’ın Türkiye’den 2020-2021-2022 Döneminde 3 Yıl Boyunca Hacı Adayı Kabul Etmeyeceği İddiası Doğru Değil

Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye 3 yıl boyunca hac ambargosu uygulayacağı iddiası gerçeği yansıtmıyor. Suudi Arabistan’ın Türkiye’den 3 yıl boyunca hacı adayı kabul etmeyeceği yönünde yaptığı bir açıklama bulunmuyor. Suudi Arabistan’ın hac ve umre organizasyonunu yürüten Hac ve Umre Bakanlığı internet sitesinde konu ile ilgili bir açıklama yok. Konu ile ilgili Suudi otoritelerin resmî bir açıklamasının bulunmadığını Diyanet İşleri Başkanlığı da teyit etmektedir.

Yanlış İddia

 

Sosyal medyada paylaşılan Suudi Arabistan’ın Türkiye’den hacı adaylarını 2020-2022 arası 3 yıllık süreçte kabul etmeyeceğine dair bir iddianın viral şekilde paylaşıldığına şahit oluyoruz.

 

Suudi Arabistan 2020-2021 2022 de Türkiye'den Hacı Kabul etmeyeceğini açıkladığını öne süren paylaşım
Suudi Arabistan 2020-2021 2022 de Türkiye’den Hacı Kabul etmeyeceğini açıkladığını öne süren paylaşım

 

Ancak, haber kaynaklarında ve sosyal medyada yaptığımız taramada Suudi Arabistan’ın Türkiye’den 2020-2021-2022 döneminde 3 yıl boyunca hacı adayı kabul etmeyeceği yönünde yaptığı bir açıklamanın izine rastlayamadık. Suudi Arabistan’ın hac ve umre organizasyonunu yürüten Hac ve Umre Bakanlığı internet sitesinde konu ile ilgili bir açıklama bulunmuyor. Bu konuda taraflarına Suudi yetkililerce bir bilgi sunulup sunulmadığını teyit etmesi amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı’na ulaştık. Diyanet İşleri Başkanlığı yetkilileri de konu ile ilgili taraflarının bilgisi dahilinde Suudi otoritelerin resmî bir açıklamasının bulunmadığını teyit etmiştir.

 

Diyanet İşleri Başkanlığından alınan Suudi Arabistan'ın Türkiye'ye yönelik hac ambargosu iddiasına dair teyit iletisi
Diyanet İşleri Başkanlığından alınan Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye yönelik hac ambargosu iddiasına dair teyit iletisi

 

Hac Umre ve Seyahat Acentaları Derneği (HURSAD) yetkilileri de Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye yönelik hac ambargosu ya da yasağı uygulayacağı iddiasının gerçek dışı olduğunu aktarmıştır.

Basında “Suudi Arabistan’dan tüm dünyayı şoka sokan karar” başlığıyla yayınlanan haberlerin ise sosyal medyada yayılan iddiayı kaynak olarak gösterdiği; ancak, Suudi yetkililerce bu yönde bir açıklama yapılıp yapılmadığını net şekilde ortaya koyamadığı görülüyor. 16 Ekim 2019 günü basına yansıyan bir haberde ise, Suudi Arabistan yönetiminin 2020 yılı için hac ve umre organizasyonu hakkında yaptığı bir açıklamanın paylaşıldığı, hac, umre, ziyaret veya ticaret olmak üzere bölgeye gidecek herkesten 300 Suudi Arabistan Riyali ek vergi alınacağının aktarıldığı görülmekle; Türkiye’den hacı adaylarına yönelik bir kısıtlamaya değinilmediği görülmüştür.

Bu iddianın 14 Ekim 2019 akşamı sosyal medya üzerinden dolaşıma girdiği ve 1 Yeni Haber adlı bir Twitter profili tarafından 15 Ekim 2019 günü atılan tweetle daha da yaygınlık kazandığı anlaşılıyor. 1 Yeni Haber adlı Twitter profilinin bu tweetini daha sonra sildiği görülüyor.

Suudi Arabistan’ın 3 yıl boyunca Türkiye’den gelen hacı adaylarını ülkesine almayacağı yönünde bir açıklamasının bulunup bulunmadığı teyit edilemediği hâlde bu iddia Türkiye’den sosyal medya kullanıcıları tarafından paylaşılmış. Doğrulanamadığı hâlde Arap dünyasından ülkelere ve liderlere atfedilen ülkemize yönelik menfi açıklamaların bir örneğini Filistin’in Barış Pınarı Harekâtı nedeniyle Türkiye’yi kınadığı iddiasında gözlemlemiştik.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır yönetimlerinin 5 Haziran 2017’de Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmelerinin ardından Suudi Arabistan’ın Katarlı hacı adaylarına bir takım engeller uyguladığı Katar yetkilileri tarafından dile getirilmişti. Suudi yetkililer, yaşanan krizin ardından uyguladıkları Katar Hava Yollarına yönelik doğrudan uçuş yasağı ve iki ülke arasındaki kara sınırının kapalı tutulması nedeniyle hacı adaylarının bu yollarla ülkeye girişine izin vermemişti. Ancak Suudi Arabistan, bu engelleme dışında Katar’dan hacı adaylarının ülkeye girişine yönelik bir yasak uygulamamıştı.

 

Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye Hac Yasağı Uygulayacağını Öne Süren Yazarlar

Mugladevrim.com.tr’deki “Orta Doğu” başlıklı 21 Ekim 2019 tarihli yazısıyla Yılmaz Bozkurt:

"BM'de Türkiye hakkında yapılan ve Rusya ile ABD'nin vetosuyla reddedilen oylamada Arap Birliği'nin bize karşı takındığı düşmanca tutum,her İsrail saldırında ortalığı ayağa kaldırıp,uğruna ağıtlar yaktığımız ve sürekli yardım ve destekte bulunduğumuz Filistin'in'in takındığı tutum ve her zaman yanında olduğumuz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin "Barış Pınarı Harekatı"nda takındıkları tavırlar ve Suudi Arabistan'ın uyguladığı hac yasağı ülkemizdeki "ümmetçi "zihniyete sahip olanlara sanırım bir ders olur."

 

suudi arabistan hacı adayı kabul

 

Yorumunuzu yazınız...