“360 Derece” ve Köşe Yazarları

360 dereceBazı köşe yazarlarının geometri ile arası pek yok. Özellikle, “açı” konusuyla.

360 derece dönükten sonra aynı noktaya gelindiğini, 360 derece fark bulunması durumunun aynı pozisyona sahip olunduğu anlamına geldiğini gözden kaçırabiliyorlar.

Örneğin; Çiğdem Toker, Cumhuriyet Gazetesi’nde 20 Ekim 2015 günü yayınlanan “Esad’da 360 derecelik çark!” başlıklı yazısında bu hataya düşmüş:

"Krizin başından beri “Esad gitmeden olmaz” diyen Ankara, Suriye liderinin 6 ay daha ülkenin başında kalmasına evet dedi."

Hürriyet Gazetesi’nde basketbola ilişkin gelişmeleri aktaran Ünal Özüak, “Total basketbol” başlıklı 24 Aralık 2014 tarihli yazısında aynı hatayı yapmış:

YUGO'ların 360 tersi anlayışla malını mülkünü Carlos Arroyo'ya teslim etmiş Ataman ise önce dilinin belasını çekecek.

Yeni Şafak Gazetesi yazarlarından Ogün Altıparmak, 6 Eylül 2012 tarihli “Alex neden 360 derece dönüş yaptı?” başlıklı yazısında Fenerbahçe’nin eski kaptanı Alex’in dönüştüğünü iddia ederken, açılardan pek anlamadığını aşikar etmiş:

"Adeta Fenerbahçe''nin sembolü oldun. Bu hizmetlerin için yaklaşık 50 yıllık Fenerbahçeli olarak bizlerin sevgisini hak eden Kaptan Alex''e ne oldu da Haziran 2012 tarihinden sonra 360 derecelik değişiklik meydana geldi?"

Şok Gazetesi yazarlarından Kaan Özbek, “Seni yitirdik” başlıklı 3 Ağustos 2012 tarihli yazısında geometriden çakmış:

"Yani ne taraftan tutsak bıraktığının 360 derece tersi. Ve görüyorsun. Belki huzur içinde yattığının söylendiği yerdeki hatıra defterine değil ama buraya yazma yüzü buluyorum. Lakin içim bu anlamda rahat…"

Cumhuriyet Gazetesi’nin Duvar Yazıları bölümü de 24 Ekim 2015 tarihli yazısında aynı hatayı yapmış:

‘Tayyip’e oy vermeyen imansız’ diyen hoca, 360 derece döndü

malumatfurus hakkında 887 makale
Köşe yazarları için yanlışlama girişimi. #Köşeyazarızabıtası

İlk yorum yapan olun

Yazı İçeriğiyle İlgili Yorum Yapmak İsterseniz Buyrunuz