Merdan Yanardağ AK Parti Binasında Çekilen Fotoğrafı Kuala Lumpur’daki Büyükelçilikte Çekilmiş Sanarak Hataya Düşmüştü

TELE1 Genel Yayın Yönetmeni, ABC Gazetesi köşe yazarı Merdan Yanardağ, 23 Temmuz 2019 tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımda yer verdiği fotoğrafın Kuala Lumpur’daki büyükelçiliğimizden olduğunu iddia ederek hataya düşmüştü:

Kuala Lumpur'da partili bir TC Büyükelçiliği... Büyükelçilikte parti bayrağı, tarihte bir ilk... Türban siyasi ve dinci simge değil öyle mi? 

Büyükelçi ise aynı zamanda ABD vatandaşı olan Merve Kavakçı..
Merdan Yanardağ'ın Kuala Lumpur'daki büyükelçiliğimizden olduğunu sandığı fotoğrafa yer verdiği paylaşımı
Merdan Yanardağ’ın Kuala Lumpur’daki büyükelçiliğimizden olduğunu sandığı fotoğrafa yer verdiği paylaşımı

Ancak, paylaşılan fotoğrafın, Kuala Lumpur’daki Büyükelçilik binamızda çekildiği iddiasının doğruluk payı bulunmamaktadır.  Fotoğraf, AK Parti Genel Merkezi’nde çekilmiş. Fotoğrafta görülen bayanlar, 25. ve 26. Dönem AK Parti İstanbul Milletvekili Ravza Kavakçı Kan ve Uluslararası Müslüman Kadınlar Birliği Başkanı Samia Raheel Qazi‘dir.

 

Ravza Kavakçı Kan (solda) ve Samia Raheel Qazi (sağda)
Ravza Kavakçı Kan (solda) ve Samia Raheel Qazi (sağda)

 

Söz konusu fotoğraf, Ravza Kavakçı Kan tarafından Twitter hesabından “Pakistan eski milletvekili, Uluslararası Müslüman Kadınlar Birliği Başkanı Dr. Samia Raheel Qazi Hanımefendiyle, dünya siyasetinde Müslüman kadınların rolü üzerine sohbet ettik, ziyaretleri için teşekkür ederiz” notuyla 10 Temmuz 2018 tarihinde paylaşılmış.

Anılan fotoğraftaki bayanların Çalışma, Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ve Merve Kavakçı olduğu iddiası da sosyal medyada yayılmıştı.

Merdan Yanardağ, kendisine bu fotoğrafı yönlendiren kişi tarafından yanlış bilgilendirilmiş olmalı (aksi şekilde Yanardağ’ın kasıtlı şekilde bu iddiayı uydurmuş olabileceğini düşünmek dahi korkunç). Yanardağ, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda kaynağının kendisini yanlış yönlendirdiği ikrar etmiş durumda.

Gerçeğin ortaya çıkmasının ardından Merdan Yanardağ, yanlış bilgi yayan çoğu köşe yazarının aksine bir erdem göstererek hatasını kabul etmiş, özür dilemiş ve paylaşımını silmişti. 23 Temmuz 2019 günü Twitter hesabından yaptığı açıklama şu şekildeydi:

“Kuala Lumpur’a Büyükelçi yapılan, ABD vatandaşı Merve Kavakçı’nın makamında AKP bayrağı bulunduğu şeklindeki sosyal medyada dolaşan fotoğraf partide çekilmiş. Bu nedenle twiti sildim. Güvendiğim bir kaynaktan gelmişti. Hızlı davranmak hataya yol açtı.

Kısa süre için ve kısmen de olsa yanılttığım izleyicilerimden bu nedenle özür dilerim.”

Yorumunuzu yazınız...