Merdan Yanardağ’ın Tekzibinin Aksine “Denktaş, Aynı Zamanda Kıbrıs’ta Birçok Kontrgerilla Operasyonunda Muhalifleri Öldürten Sağ-Milliyetçi Bir Politikacıdır.” Tweeti Kendisine Ait

 

Halk TV’deki programında gazeteci Ayşenur Arslan’ın, Türk Mukavemet Teşkilatı’nı hedef alan sözlerinin ardından Merdan Yanardağ’ın Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Rauf Denktaş (1924-2012) hakkındaki paylaşımları gündeme geldi.

Merdan Yanardağ’ın 15 Ocak 2012 tarihinde attığı tweet şu şekilde idi:

“Denktaş, aynı zamanda Kıbrıs’ta birçok Kontrgerilla operasyonunda muhalifleri öldürten sağ-milliyetçi bir politikacıdır.”

merdan yanardag rauf denktas

 

Ancak Merdan Yanardağ, kendisine ait olmadığını belirterek bu tweeti silmişti.

Yanardağ, bahse konu paylaşımın kendisine ait olup olmadığını soran sosyal medya kullanıcısına şu şekilde yanıt vermişti:

“Alçakça bir yalanı ortaya atıp, Ayşenur Arslan’dan sonra bana karşı da bir linç kampanyası başlatmaya çalışıyorlar. Aşağıya aldığım, benim adıma yapılmış gibi gösterilen bu Twitter paylaşımı sahtedir. Kamuoyuna duyurmayı gerekli gördüm. Çok zavallı bir düşman karşı karşıyayız.”

 

merdan yanardag rauf denktas paylasim

 

Bu tweetini de silen Yanardağ, Denktaş hakkındaki sildiği tweeti için “silindiği iddiası” atfıyla şu paylaşımda bulunmuştu:

“Beni de Denktaş üzerinden A. Aslan gibi bir tartışmanın içine çekmeye çalıştılar, olmadı. Olamazdı da.. Belirteyim; silindiği iddia edilen Twit’deki görüşler, özü itibarıyla doğrudur. Evet Denktaş, milliyetçi-sağ bir politikacıdır. Olumlu ve olumsuz işlevi bu konumundan gelir.

 

Yani kaytaran yok, bu bilinmeli.. Kimseyi irtibatlandırarak (‘mention’layarak) tartışmaya değmeyiceğini düşündüğüm için, bir önceki paylaşımı sildim. Aynı içerikle bu paylaşımı yapmayı doğru buldum. Aptallıklara ve trollere geçit yok.”

 

merdan yanardag rauf denktas tweet

 

Kaybolmasından Endişe Edilen Bağlantıların Arşivlenebileceği İnternet Siteleri” başlıklı yazıda bu konuya değinmiştik. Merdan Yanardağ’ın kendisine ait olmadığını belirttiği tweetin arşiv bağlantısı silinmeden önce Tweetstamp üzerinden alınmış. Ayrıca, işbu yazı tarihi itibarıyla Google Ön Bellek üzerinde de hâlâ tweetine erişmek mümkün.

 

Denktaş hakkındaki görüşlerini Yanardağ şu şekilde aktarmıştı:

“Denktaş Kıbrıs Türklerinin haklarının kazanılmasında kuşkusuz önemli bir rol oynadı. Ancak o bizim kahramanımız değildir.

 

Dektaş eleştirisinden “Kıbrıs’ı verelim Rumlara” sonucunu çıkarmak, eğer bir geri zekalılık değilse, artniyetli bir yaklaşımdır. O sağcı ve milliyetçi, biz ise solcu ve yurtseveriz. Fark budur. Kıbrıs Türklerinin hakkını ve hukukunu ise asıl ve gerçek anlamda biz savunuruz.

 

Bu durumu rahmetli Denktaş da gördü.. Ergenekon kumpasları sırasında yurtseverler çarmıha gerilmeye çalışılırken, o faşist milliyetçilerin ya da amerikancı islamcıların değil, bizim yanımızdaydı.”

 

Yorumunuzu yazınız...