Fotoğrafın Türkiye’de Tutuklu Koronavirüs Hastasının Yoğun Bakımda Yatağa Kelepçelendiğini Gösterdiği İddiası Doğru Değil

Tutuklu / hükümlü koronavirüs hastasının Türkiye’de yoğun bakımda hastane yatağına kelepçelendiği anı gösterdiği iddia edilen fotoğraf, 18 Mayıs 2010 tarihinde AP’den Noah Berger tarafından ABD’de çekilmiş.

Yanlış İddia

 

Pandemi ile mücadelenin sürdüğü bu dönemde bazı görsellerin bağlamından kopartılarak ya da çarpıtılarak sosyal medya platformlarında paylaşıldığına şahit olmaya devam ediyoruz.

Tutuklu ya da hükümlü bir koronavirüs hastasının ülkemizde yoğun bakımda hastane yatağına kelepçelendiği anı gösterdiği iddiasıyla paylaşılan fotoğraf da bunlardan biri.

Bahse konu iddiayı içeren paylaşım şöyle:

Fotoğraftaki kişi barış pehlivan yada barış terkoğlu olsaydı chp ve solcular kıyameti koparırdı. fotoğraftaki kişi filistinli bir tutsak olsaydı siyasal islamcılar kıyameti koparırdı.
Rahat olun! 
Fotoğraftaki kişi sizin mahalleden değil.
Koronadan dolayı yoğun bakımda yatıyor.

 

koronavirüs nedeniyle hastane yatağına kelepçelenen hasta
Koronavirüs bulaştığı için hastane yatağına kelepçelenen hastanın çekilen fotoğrafın Türkiye’den olduğu iddiasını içeren paylaşım

Koronadan dolayı yoğun bakımda yatıyor” notu ile paylaşılan bahse konu fotoğrafta yatağına kelepçelenmiş bir insan görülebilmekte. Ancak fotoğrafın gerçek hikâyesinin koronavirüs salgını ya da ülkemizle bir ilgisi bulunmamaktadır.

 

Paylaşılan Kelepçeli Hastane Yatağı Fotoğrafı 2010 Yılında ABD’de Çekilmiş

Hastane yatağına kelepçelenen koronavirüs hastası tutuklu ya da hükümlü bir kişiye ait olduğu ve Türkiye’de çekildiği iddiasıyla paylaşılan fotoğraf aslında The Associated Press’ten (AP) Noah Berger tarafından 18 Mayıs 2010 tarihinde ABD’de çekilmiş.

 

koronavirüs nedeniyle hastane yatağına kelepçelenen hasta
Kelepçeli hastane yatağı fotoğrafı AP’den Noah Berger tarafından 2010 yılında ABD’de çekilmiş

 

2010 yılında çekildiği ifade edilen fotoğrafın açıklama bölümünde bir mahkûmun San Francisco çevresindeki bir hastanede, hastane yatağına kelepçelendiği ifade edilmiş.

 

Hastane Yatağına Kelepçeli Tutuklu Fotoğrafını Türkiye’den Olduğunu Sanan Yazarlar

Ömer Faruk Gergerlioğlu, Tarık Toros, Erkam Tufan Aytav gibi isimler bahse konu fotoğrafı Türkiye ile ilişkilendirerek paylaşmıştı.

 

Hamiş: Simge Ekici gibi seküler görünümlü birçok profilin FETÖ’ye müzahir olduğunu hatırlatmakta fayda var.

 

Yorumunuzu yazınız...