Konya’dan Yerel Bir Televizyon Kanalında Yayımlanan Ramazan Programına Katılan İmamın İftarda Dua ya da İlahi Yerine Tamirci Çırağını Okuduğu İddiası Doğru Değil

Kon TV’de Ramazan ayında yayımlanan “Sohbeti Seda” adlı programda bir imamın kendisinden iftar duası  ya da ilahi beklenirken “Tamirci Çırağı” adlı parçayı söylediği iddiası doğru değil. Bahse konu yayın güncel değil 2013 yılından. Program Ramazan ayında değil Muharrem ayında yayımlanmış. İftarla bir ilgisi bulunmayan programın formatı kültür sanat odaklı. Programda Tamirci Çırağı’nı söyleyen Mehmet Çetin, konuk değil programın sunucusu. Mehmet Çetin’in programda kendisinde iftar duası talep edildiği hâlde Tamirci Çırağı’nı söylediği iddiası da doğru değil. Program süresince Mehmet Çetin farklı parçaları seslendirmiş. Programda şarkı seslendiren Mehmet Çetin emekli olduğunu belirtmektedir.

Yanlış İddia

 

Geçtiğimiz günlerde Kon TV’de yayımlanan “Sohbeti Seda” adlı programda bir imamın kendisinden iftar duası beklenirken Anadolu Rock’ın efsane isimlerinden Cem Karaca’nın ‘Tamirci Çırağı” adlı parçasını söylediği iddiası sosyal medyanın gündemine oturmuştu.

 

iftar programı tamirci çırağı
HaberTürk’ün “İftar programına katılan imam gelen isteği kırmayarak Tamirci Çırağı’nı söyledi” başlıklı yanlış haberi

 

İftar programına katılan imamın istek üzerine ilahi yerine Tamirci Çırağı’nı söylediği yönündeki yanlış iddia birçok haber sitesinde ve sosyal medya platformunda yaygın şekilde şu notlarla paylaşılmıştı:

“Kon Tv de Iftar duasını yaptıktan sonra ezana birkaç dakika kalması üzerine sunucu konuk olan imamdan bir ezgi istedi.Herkes bir ilahi beklerken imam hiç beklenmedik bir şekilde Cem Karaca nın muhteşem eseri “Tamirci Çırağı ” parçasını okuyor.”

“Konyalı cami imamı Mehmet Çetin, Konya’da, Kontv “Sohbeti Seda” programına konuk oldu. İftar duasından sonra ezanı beklerken bir şarkı okuması istendi, sarı çiçeğe sormadı ve dünya 5 dakikalığına güzelleşti…”

“Ramazan sohbetinin yapıldığı yayında ezanın okunmasına az bir zaman kala din görevlisi Mehmet Çetin kendisine yapılan isteği geri çevirmedi.”

“Konya’da yayın yapan KONTV iftar programına konuk olan Konyalı Camii İmamı Mehmet Çetin ezanı beklerken Cem Karaca’nın ‘Tamirci Çırağı’ parçasını seslendirdi”

 

konyalı imam tamirci çırağı
Yeniçağ’ın Konya’da bir imamın canlı yayında ilahi beklerken Tamirci Çırağı okuduğu yönünde yanlış haberi

 

Halbuki sanılanın edilenin aksine Kon TV’de Ramazan ayında yayımlanan “Sohbeti Seda” adlı programda Konyalı imamın kendisinden iftar duası beklenirken “Tamirci Çırağı” adlı parçasını söylediği iddiası gerçeği yansıtmıyor.

 

 

Konyalı İmamın Kendisinden İlahi Beklenirken Tamirci Çırağını Okuduğu İddiası Doğru Değil

Kon TV’de yayımlanan program ve başında takkesiyle Tamirci Çırağı’nı seslendiren kişi hakkında bir dizi yanlış bilgi paylaşılmış.

Doğrularını sırasıyla aktaralım:

  • Kon TV’de yayımlanan bahsi geçen programın adı “Sohbeti Seda”.
  • adlı programda bir imamın kendisinden iftar duası beklenirken “Tamirci Çırağı” adlı parçasını söylediği iddiası doğru değil.
  • Bahse konu yayın güncel değil 2013 yılından.
  • Program Ramazan ayında değil Muharrem ayında yayımlanmış.
  • İftarla bir ilgisi bulunmayan programın formatı kültür sanat odaklı.
  • Programda Tamirci Çırağı’nı söyleyen kişinin adı Mehmet Çetin.
  • Mehmet Çetin, konuk değil programın sunucusu.
  • Mehmet Çetin’in programda kendisinde iftar duası ya da ilahi talep edildiği hâlde Tamirci Çırağı’nı söylediği iddiası da doğru değil.
  • Program süresince Mehmet Çetin farklı parçaları seslendirmiş.

KONTV Haber, bahsi geçen programın iftara yönelik güncel bir yayın olmadığını, 2013 yılından bir kayıt olduğunu, Tamirci Çırağı’nı seslendiren Mehmet Çetin’in imam değil program sunucusu olduğunu “KONTV’deki “Tamirci Çırağı” gündem oldu!” başlığıyla yayımladığı haberde şöyle aktarmıştı:

“2013 yılıydı, KONTV ekranlarında yayınlanıyordu, yıllar sonra yeniden gündeme geldi… Hakan Çolak ve Mehmet Çetin’in sunduğu ‘Sohbeti Seda’ programından bahsediyoruz… Program bir kültür sanat programı, Mehmet Çetin ise sadece bir sunucu…”

 

 

2013 yılında yayımlanan programın tam kaydını izlediğimizde programın iftarla bir ilgisinin bulunmadığı, program boyunca Mehmet Çetin’in Cem Karaca’nın parçalarını seslendirdiği görülmektedir.

 

 

Sunucusu olduğu programda Mehmet Çetin, Ramazan ayında değil, Muharrem ayında bulunduklarını belirttikleri anlaşılmaktadır.

Yayında sarf ettiği “biz bir sade vatandaş olarak tabi dinimizi islam alimlerimiz kadar hocalarımız kadar bilemeyiz ama hocalarımızdan dinlediğimiz kadarıyla aksatıyoruz” sözlerinin Mehmet Çetin’in imam olmadığını işaret ettiği değerlendirilmektedir.

Kişisel Youtube kanalında Mehmet Çetin’in şu an emekli olduğunu, imam olup olmadığı yönündeki soruya “geçmişte nasib oldu elhamdülillah” yanıtını verdiği görülmektedir.

 

 

Mehmet Çetin Katıldığı Programlarda Farklı Şarkıları Seslendirmiş

Mehmet Çetin KonTV’de katıldığı “Bir Fincan Kahve” adlı başka bir programda da Tamirci Çırağı’nı seslendirmişti.

 

 

Mehmet Çetin’in Sohbeti Seda adlı programda seslendirdiği farklı parçalara Youtube gibi video platformları üzerinden erişmek mümkün.

Örnekleri sıralayalım:

 

Mehmet Çetin’in Ramazan Programında Dua Yerine Şarkı Okuduğunu Sanan Yazarlar

Habertürk TV’de yayımlanan “Habertürk Gündem” adlı programda sunucu Veyis Ateş ile konuk Deniz Zeyrek’in yorumu bahse konu kaydın popülerleşmesine katkı sunmuştu (1:45:00’ten itibaren ilgili kayıtta bahsi geçen bölüm görüntülenebilir).

 

 

Deniz Zeyrek, Hakan Albayrak ve Zeynep Haşemi gibi yazarlar sosyal medya hesaplarında bu hatalı iddiayı paylaşmışlardı.

 

iftar duası tamirci çırağı

 

ramazan programı tamirci çırağı

 

Fırsatını bulmuşken, Tamirci Çırağı’ndaki “Arkası Kuşlu Ayna” – “Arkası Puslu Ayna” Nüansı başlıklı yazımızı da hatırlatmakta fayda görüyoruz.

 

konya imam tamirci çırağı

 

* Tespiti için Metin Yalçın’a teşekkürlerimizle…

 

Yorumunuzu yazınız...