Mustafa Kemal Atatürk’ün Kendi Sesinden Okuduğu Asırlarca Şiiri Kaydının Bulunduğu İddiası Doğru Değil

Mustafa Kemal Atatürk’ün Behçet Kemal Çağlar’’ın “Asırlarca” şiirini okuduğu ses kaydının bulunduğu iddiasının doğruluk payı bulunmamaktadır. Asırlarca şiirinin okunduğu kayıttaki ses, şiirin müellifi Behçet Kemal Çağlar’a aittir.

Yanlış İddia

 

Çeşitli haber sitelerinde ve sosyal medyada paylaşılan bir haberde Mustafa Kemal Atatürk’ün kendi sesinden Behçet Kemal Çağlar’ın 1933 yılında yazdığı “Asırlarca” şiirini okuduğu ses kaydının bulunduğu iddia edilmişti.

 

atatürkün sesinden şiir
TRT Haber’in “Atatürk’ün Sesinden “Asırlarca” Şiiri” başlıklı yazısı

 

“Atatürk’ün kendi sesinden belkide ilkez dinliyeceğiniz Behçet Kemal Çağlar’a ait Asırlarca şiiri” iddiasını içeren sosyal medya paylaşımı

 

Behçet Kemal Çağlar’ın “Asırlarca” şiirini Atatürk’ün kendi sesinden dinlemek ister misiniz?” notuyla paylaşılan ve Youtube gibi platformlara da “Mustafa Kemal Atatürk’ün Kendi Sesinden Şiir” başlığıyla yüklenmiş olan Atatürk’e ait sanılan bahse konu ses kaydı şöyledir:

 

 

Söz konusu ses kaydı Atatürk’e ait olup günümüze ulaşan ses kayıtlarıyla uyumluluk arz etmemektedir. Öte yandan, Behçet Kemal Çağlar’ın kendi sesiyle okunan şiir kayıtları incelendiğinde, söz konusu sesin Asırlarca şiirinin yazarı Behçet Kemal Çağlar olduğu anlaşılmaktadır.

 

 

Bahse konu ses kaydını yayınlayan haber kaynaklarında bu kaydın nasıl bugüne kadar geldiği, hangi arşivden edinildiği hususunda TRT Arşivi’nin işaret edildiği görülmekle; TRT Haber’in dahi “Atatürk’ün Sesinden “Asırlarca” Şiiri” başlıklı yayınıyla bu hataya düştüğü görülmüştür.

Daha önce, Atatürk’ün söylediği Selanik Türküsü kayıtlarının ortaya çıktığı iddiasının da doğruluk payının bulunmadığı tespit edilmişti.

 

Behçet Kemal Çağlar’ın Sesinden Kendi Şiirleri

 

Behçet Kemal Çağlar’ın kendi sesinden “Nöbetçi Millet” şiiri

 

Behçet Kemal Çağlar’ın kendi sesinden Atatürk’ün vefatına binaen yazdığı “Ağıt” şiiri

 

Behçet Kemal Çağlar’ın “Asırlarca” Şiiri

Behçet Kemal Çağlar’ın “Asırlarca” şiirini, ilk mısrasında “dünyanın en büyük ölmezi” olarak tanımladığı Atatürk’e hitaben kaleme aldığı bilinmektedir.

-Dünyanın en büyük ölmezine-
Ufkunda doğacağım, ufkunda batacağım; 
Asırlarca yazsam hep seni anlatacağım.
Ben de giyersem eğer bir gün deha tacını
“İstersen çiğne” diye önüne atacağım…
Söndüğünü görsem de bin “meşale emel”in
Ebediyet yolumuz, öyle elimde elin…
Ak düşen saçlarınla nur kattığın heykelin
Hamuruna harç diye kanımı katacağım.
Yansam da masalların “Aşık Kerem”i gibi,
Bu aşk ölmez öyle her gönül veremi gibi! 
Şöhretin okyanuslar aşarken gemi gibi; 
Ben dalga gibi ayak ucunda yatacağım
Asırlarca yazsam hep seni anlatacağım!

Behçet Kemal Çağlar

 

atatürkün kendi sesinden şiir

 

Yorumunuzu yazınız...