Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Yeni Bir Siyasi Parti Kuramayacağını Öne Sürerek Yanılan Yazarlar

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığını da üstlendiği AK Parti’den ayrıldıktan sonra yürüttüğü alışıldık istikşafi görüşmelerin ardından nihayet yeni siyasi partinin kuruluşunu gerçekleştirdi. Liderliğini üstlendiği yeni siyasi hareket böylelikle 12 Aralık 2019 tarihinde İçişleri Bakanlığı’na teslim edilen kuruluş dilekçesiyle Gelecek Partisi adlı yeni bir partinin kuruluşuna vesile oldu.

Türkiye siyasetinin yeni oyuncusu Gelecek Partisi elbette herkes tarafından sıcak bir şekilde karşılanmadı. Ancak biz bu yazıda partiye verilen tepkilere değil, kuruluşu öncesinde Davutoğlu liderliğindeki partinin oluşumunu imkânsız görenlere odaklanacağız.

Davutoğlu’nun AK Parti’den ayrılması öncesi ve sonrasında yeni bir siyasi parti kuramayacağı sosyal medyada birçok kişi tarafından dile getirilmişti.

 

Ahmet Davutoğlu'nun siyasi parti kuramayacağını öne süren tweetlerden bir derleme
Ahmet Davutoğlu’nun siyasi parti kuramayacağını öne süren tweetlerden bir derleme

 

Yazarlardan yanlış öngörüsü ile radarımıza takılanları sıralayalım:

Sabah Gazetesi yazarı Hasan Basri Yalçın, katıldığı bir TV canlı yayınında Ahmet Davutoğlu’nun parti kuramayacağını şöyle öne sürmüştü:

“Davutoğlu’nun parti kuramayacağını ciddi anlamda düşünüyorum. Çünkü ne teşkilatlanması ne toplumdaki karşılığı onun gerçek olmadığı net şekilde gözüküyor.”

 

 

Sabahattin Önkibar, Aydınlık Gazetesindeki 9 Şubat 2019 tarihli “15 Temmuz ve cemaatler cumhuriyeti” başlıklı yazısında -istisna öne sürerek- Ahmet Davutoğlu’nun bir siyasi parti kuramayacağını şöyle iddia etmişti:

“Ne Gül, ne Davutoğlu ne de Ali Babacan bulunduğumuz konjonktürde meydan okuyup parti falan kurmaz, kuramaz.

Abdullah Gül çok ihtiyatlı ve asla riske girmez. Ahmet Davutoğlu yüzde 49 oy almasına rağmen bir emirle alaşağı edilmesine itiraz bile edemedi, Ali Babacan şaibesiz ancak lider değil… Bülent Arınç ise damadını hapisten kurtarıp oğlunu AKP’den vekil yapıp anlaştı.Tablo budur.

Tek istisna şu olabilir:

AKP eğer 31 Mart seçimlerinde İstanbul ile Ankara’yı kaybeder ve Tayip Erdoğan düşüşe geçerse cesaretlenirler ve dış destekle sahneye çıkabilirler.”

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan da aynı minvalde hatalı öngörüde bulunmuştu:

“Sayın Davutoğlu ve Sayın Babacan’ın yeni bir parti kuracağına inanmıyorum. Biz ofiste 4 kişi çalışarak bu partiyi kurmadık. Ne kadar gizli çalışıyorlar. Siyaseten bir parti kurmak isteyen bu kadar gizli süreç yönetmez. Parti kuracaklarını sanmıyorum.”

 

Siyasi Tarihimizde Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Genel Başkanı Olduğu Partiden İhraç Edilen İlk Kişi Olduğu İddiası Doğruyu Yansıtmıyor
Ahmet Davutoğlu

 

Ahmet Davutoğlu’nun, genel başkanı olduğu partiden ihraç edilen ilk kişi olduğu iddiasının doğruluk payının bulunmadığını daha önce aktarmıştık.

 

1 Yorum

Yorumunuzu yazınız...