Fuat Uğur, Türkiye Gazetesi’nde “Davutoğlu’nun Rolls Royce’u ve Stratejik Derinlik” başlığıyla 27 Ağustos 2016 günü yayınlanan yazısında eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Stratejik Derinlik adlı kitabına dair bir hususu atlamış:

"Ahmet Davutoğlu, ORSAM’a el koymak yerine başkanının düşüncelerini dinleseydi, belki kitabının “Stratejik Derinlik” gibi iddialı bir adı olmayacaktı ama pratik hayatta karşılığı bulunan kavram, tespit ve öngörülerle dolu olacaktı. "

Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Merkezi, kısaca ORSAM, 2009 yılında kuruldu. Ahmet Davutoğlu ise Stratejik Derinlik adlı kitabını 2001 yılında kaleme aldı.

Bu durumda, Ahmet Davutoğlu’nun kitabı kaleme alırken, 2014 yılı Şubat ayında gerçekleşen ORSAM’daki başkan değişimi sürecinde eski ORSAM Başkanını yorumunu dinlemesi biraz ilginç olurdu.

Fuat Uğur’un Ahmet Davutoğlu hakkında paylaştığı tek hata bu değil…

Türkiye Gazetesi yazarlarından Fuat Uğur 5 Aralık 2017 tarihinde ““Sessizliği bozan” bir demeç deyip geçelim mi?” başlığıyla yayınlanan yazısında teyit etmediği bir bilgiyi paylaşarak tongaya düşmüştü:

"Ali Fuat Taşkesenlioğlu Erzurumlu bir ailenin ferdi. Babası Mazhar Taşkesenlioğlu kendisine kitap yazması teklif edilince 1990’lı yılların başlarında İstanbul’a giden bir ilahiyatçı. Hem Marmara İlahiyat’ta ders verdi hem de İbni Abidin ve Muhammed Emin tarafından yazılan Reddül Muhtar (Reddül-Muhtâr Aled-Dürrül-Muhtâr Şerhi Tenvîrül-Ebsâr) adlı eseri çevirip yazdı. Tam 18 ciltlik bu eserler bütününün iki çevirmeni daha vardı: Ahmet Davutoğlu ve Mehmet Savaş. 

Ahmet Davutoğlu Mazhar Bey'in sohbetlerine iştirak ediyordu. Oğlu Ali Fuat Taşkesenlioğlu ve daha sonra milletvekili yapılan Zehra Taşkesenlioğlu ile bu süreç içinde tanışmış olmalıydılar. Zaten Zehra Hanım'ın daha milletvekili olmadan Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan Bilim ve Sanat Vakfı’nda altı sene ders aldığını da öğreniyoruz."

Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu’na yüklenirken Taşkesenlioğlu’nun Halkbank’a Ahmet Davutoğlu döneminde geçtiğini belirtmiş. Akabinde Uğur, Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun babası, ilahiyatçı Mazhar Taşkesenlioğlu’nun çevirdiği bir kitapta adı geçen Ahmet Davutoğlu’nu, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu olarak yansıtmış. Ancak o kişi eski Başbakan Ahmet Davutoğlu değil. Ali Fuat Taşkesenlioğlu’nun babası, ilahiyatçı Mazhar Taşkesenlioğlu’yla çeviri yapan kişi din adamı Ahmet Davutoğlu’dur.

 

* Tespiti için Fehmi Koru ve Habip Yüksel‘e teşekkürler.