Ahmet Gürsoy Köşe Yazısında İstanbul Şehir Üniversitesi Yerine Sehven İstanbul Üniversitesi’ne Atıf Yapmış Görünüyor

Yeniçağ Gazetesi yazarı Ahmet Gürsoy, “Davadan düşmanlığa” başlıklı 9 Aralık 2019 tarihli yazısında son günlerin hararetli gündem maddesi olan İstanbul Şehir Üniversitesi’nin Halkbank A.Ş.’ye olan borcu nedeniyle yaşadığı finansal ve idari sıkıntılara ilişkin sürece değinmiş. Ancak, yazısı boyunca Şehir Üniversitesi yerine İstanbul Üniversitesi’ne atıf yapmış:

"Önceki gün İstanbul Üniversitesinin borçları üzerinden tartışma başladı. Eski Başbakanlardan Ahmet Davutoğlu'nun kurulmasına destek verdiği İstanbul Üniversitesi, Halkbak'tan kredi almış ve borçlarını ödeyemiyormuş."

"Böylece İstanbul Üniversitesi'nin bizzat Cumhurbaşkanımızın ağzından kendilerine geçici olarak verilen kamu arazisinin üzerine konduğunu, buna ortak olanların da eski Başbakan Davutoğlu ile Ali babacan, Mehmet Şimşek gibi eski bakanlar olduğunu öğrendik." 

"İşte tam bu noktada asıl sorulması gereken soru şu olmalı: İstanbul Üniversitesi kamu arazilerini üzerine geçirdi geçireli bunu bilen sayın iktidarımız ne yaptı? Toplumun ve yönettiği devletin çıkarlarını korudu mu?"

Söz konusu olan kurum 18 Kasım 1933’te öğrenim hayatına başlayan İstanbul Üniversitesi değil, 2008 yılında açılan İstanbul Şehir Üniversitesi‘dir.

Yazı boyunca Gürsoy, 1 değil, 2 değil, 3 değil, tam 4 kez İstanbul Üniversitesi’nin adını zikretmiş.

Tekerrürle “sehven” sınırlarını zorlamış olsa da yazıda aktardığı hususlar Gürsoy’un Şehir Üniversitesi’ni konu edindiğini işaret ediyor.

 

* Katkısı için Evren Levent Demir’e teşekkürlerimizle…

 

Yorumunuzu yazınız...