ABD Tarafından Yıllar Önce Hazırlanan Kanal İstanbul Projesi Haritaları Sanılan Görseller Aslında Soğuk Savaş Dönemi Savunma Planının İşlendiği Haritalardır

Kanal İstanbul’un ABD projesi olduğu iddiasına mesnet olarak sunulan haritalar ABD hükûmeti tarafından planlanan bir kanalı değil, Soğuk Savaş yıllarında Sovyetler Birliği’ne karşı boğazı koruma amaçlı hazırlanmış bir savunma planını göstermektedir.

Yanlış İddia

2011 yılından bu yana gündemde olsa da son günlerin en hararetli konularından biri haline gelen Kanal İstanbul Projesi ile ilgili iddialardan biri, projenin aslında bir Amerika Birleşik Devletleri (ABD) projesi olduğu ve yıllar önce bu projeye yönelik ABD tarafından haritalandırma yapıldığı yönünde.

Bu iddiaya destek mahiyetinde “2019 Kanal İstanbul Projesinin haritası ile 1950 tarihinde ABD tarafından hazırlanan Marmara Denizi Kanalı Projesinin haritası arasındaki benzerlik şaşırtıcı!” notuyla sosyal medyada yapılan paylaşımlardan biri şöyle:

ABD tarafından yıllar önce Kanal İstanbul benzeri bir proje için hazırlandığı sanılan haritayı içeren paylaşım
Mehmet Şükrüoğlu’nun ABD tarafından yıllar önce Kanal İstanbul benzeri bir proje için hazırlandığı sanılan haritayı içeren paylaşımı

 

Bu iddia çeşitli haber siteleri tarafından da paylaşılmıştı:

“İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Toprak İlmi ve Ekoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Doğan Kantarcı’nın Kanal İstanbul Projesine itirazı var. Prof. Dr. Kantarcı, projenin geri dönüşü olmayan bir doğa tahribatına neden olacağını, projenin asıl sahibinin ise ABD olduğunu söyledi ve 1950 yılında çizildiği ifade edilen bir harita paylaştı.”

 

ABD tarafından yıllar önce Kanal İstanbul benzeri bir proje için hazırlandığı sanılan haritayı içeren haber
ABD tarafından yıllar önce Kanal İstanbul benzeri bir proje için hazırlandığı sanılan haritayı içeren haber

 

Ancak, Kanal İstanbul’un ABD projesi olduğu iddiasına mesnet olarak sunulan haritalar ABD hükumeti tarafından planlanan bir kanalı değil, Soğuk Savaş yıllarında Sovyetler Birliği’ne karşı boğazı koruma amaçlı hazırlanmış ortak bir savunma planını gösteriyor.

ABD tarafından hazırlanan Kanal İstanbul Projesi haritası sanılan savunma planı içeren harita görseli
ABD tarafından hazırlanan Kanal İstanbul Projesi haritası sanılan savunma planı içeren harita görseli

 

Haritaya ilişkin diğer görseller incelendiğinde II. Balkan Savaşı yıllarında bölgedeki ünlü savunma hattı Çatalca Hattının ve uygun hava indirme sahalarının işaretlenmiş olduğu görülmektedir.

Bu haliyle bu haritanın yıllar önce ABD’liler tarafından hazırlanan Kanal İstanbul Projesi haritası olduğu iddiasının doğru olmadığı söylenebilir.

 

Soğuk Savaş yıllarında hazırlanan bir savunma planı haritası
Soğuk Savaş yıllarında hazırlanan bir savunma planı haritası

 

Soğuk Savaş yıllarında hazırlanan bir savunma planı haritası
Soğuk Savaş yıllarında hazırlanan bir savunma planı haritası

 

Soğuk Savaş yıllarında hazırlanan bir diğer savunma planında “Tarihi Abideler ve Harabeler Cetveli” ve “Yol Haritası” olduğu anlaşılan harita üzerinde gizli anlamına gelen “secret” damgasının yer aldığı, hedef, olası düşman indirma sahaları, olası düşman yaklaşma alanları, Türk savunma konumları ve savunma hatları notlarının düşüldüğü görülmektedir.

 

2013 yılında da gündeme gelen bu iddiayı ele alan midafternoonmap.com da haritanın sanıldığı gibi bir arka planı olmadığını aktarmıştı.

 

kanal istanbul abd projesi

1 Yorum

  1. alp dovenci Reply

    BU HARİTALARI KİM YAPTIYSA İNSANLARI KEKLEMEYE KALKIŞMIŞ ÇOK ACEMİCE. PLANDAKİ MAVİ RENK RUSLARA AİT MUHTEMEL HAREKATI GÖSTERİYOR SÖZÜM ONA. KIRMIZI RENK İLE DE TÜRK SAVUNMA HATLARI (SÖZDE) İŞARETLENMİŞ. DAHA RENK KODLAMASINI BİLMEYEN BİR ACEMİ , YAKIN TARİHLİ BİR KARAYOLLARI HARİTASINI GİZLİ GİZLİLİK DERECELİ ASKERİ HARİTAYA AKLINCA ÇEVİRMEYE ÇABALAMIŞ KOMİK İŞARETLEME YAPMIŞ VE ÇOKKOMİK DURUMA DÜŞMÜŞ. BU HARİTALARI BİR ASKER GÖRSE NERESİYLE GÜLECEĞİNİ TAHMİN EDİN. YAKIN TARİHLİ KARAYOLLARI HARİTASINA SECRET DAMGASI YAPIŞTIRMAK DA TAM SİZE YAKIŞAN KOMİK BİR YALAN OLMUŞ.

    BİRAZ CİDDİYET LÜTFEN. YALAN YANLIŞ HABER (SÖZÜM ONA HABER) YAPMAYA KALKIŞMAYIN. BİLMEDİĞİNİZ KONULARI ANLATMAYA KALKIŞMAYIN.

Yorumunuzu yazınız...