Yasin Pehlivangil’in “Baba Olmak” Başlıklı Yazısı Saliha Erdim’in Kitabındaki “Meğer Baba Olmak” Başlıklı Bölümden İntihal İçeriyor

Yasin Pehlivangil, Dumlupınar Gazetesinde 15 Haziran 2019 tarihinde yayınlanan “Baba Olmak” başlıklı yazısında, Saliha Erdim’in “Kendime Yardım Etmek İstiyorum” adlı kitabındaki “Anne-Baba ve Aile Olma Sanatı” adllı bölümdeki “Meğer Baba Olmak” başlıklı bölümden kaynak göstermeden alıntı yaparak intihale düşmüş.

Pehlivangil’in Saliha Erdim’in kitabına herhangi bir atıf yapmaksızın kendi satırları gibi aktardığı yazısı şöyle:

 

Yasin Pehlivangil'in Dumlupınar Gazetesinde 15 Haziran 2019 tarihinde yayınlanan "Baba Olmak" başlıklı yazısı
Yasin Pehlivangil’in Dumlupınar Gazetesinde 15 Haziran 2019 tarihinde yayınlanan “Baba Olmak” başlıklı yazısı

 

Saliha Erdim’in bahsi geçen kitabında 322-331 sayfaları arasında yer alan “Meğer Baba Olmak” başlıklı bölümden satırlar şöyle:

“Kadınlar anneliği, hamile olduklarını öğrendikleri anda yaşamaya başlarlar. Bebeklerini bedenlerinde büyütürken her aşamayı da hissederler. Erkekler için durum farklıdır. Onlar baba olduklarını bebekleri doğduktan sonra anlar.   Pek de öyle değil aslında.

Baba olacağını anladığında, bebeğin anne karnındaki kıpırtılarını yüreğinde duymak, onu doğduğunda, kollarında minicik kalan cüssesiyle sarıp sarmalamak, saçlarını koklamak, ellerinden öpmek, ‘çok şükür, çok şükür baba olma şerefine kavuştum’ diye şükredeceği zamanı iple çekmekmiş ve adam gibi bir baba olabilmek için kolları sıvamakmış, meğer baba olmak.

Meğer baba olmak, ayakları yerden kesiveren öyle güçlü bir heyecanmış ki. ‘Babacığım’ diyerek kollarına atılacağı günü beklemekmiş baba olmak.

Çift taraflı bir büyüme serüvenin başı olmakmış çoğu zaman. Hayatına şahitlik ve emanetçilik edeceğin bir çocuğun büyümesi, diğeri ise, kendini yeniden büyüteceğin bir süreçmiş Meğer Baba olmak.

Baba olmak yeni bir hayata başlamaktır, artık başkası için yaşadığın bir hayata. Artık ölesiye koruyacağın birisi vardır hayatında. Artık ölesiye koruyacağın birisi vardır hayatında. Evlât, babasının kanatlarının altından başka yeri olmayandır.

Meğer baba olmak, onu kucağına aldığın ilk andan itibaren daha bir büyüdüğün, yetişkin olduğun andır.

Babalık üniformasını giyip, rozetini taktıktan sonra, bu rolü hakkınca yerine getirebilmek için kendi içindeki potansiyel yetenek ve değerleri aktif kılmaya çalışmakmış baba olmak.

İçinde hiç fark etmediğin yepyeni duyguları keşfetmemiş. Hiç yapamam dediğin şeyler yapmakmış.

Hayatın evlilik cümlesinde özne olarak başlayıp, müstakbel baba olduğunda fiil, kimi zamanda yüklem olarak devam eden bir sorumluluk, güzellik, zenginlik ve bir eylem adamı olmakmış baba olmak. Onun yüzüne bakınca içine dolan her şeydir baba olmak.

Meğer sadece bu sıfatı taşımak, bekârlığındaki gibi tek kişilik yaşamamakmış, ‘sen annesin başka ne işin var, çocuğu sen terbiye edeceksin’ diyerek, yapılması gereken sorumluluklar yapmadığında da faturayı tek başına eşinin üstüne yıkmak değilmiş baba olmak.

İyi eş olmanın iyi baba olmaya, eşini hoş görüp desteklemenin mutlu olmaya ve hem kendisinin hem de eşinin bünye direncinin artmasına vesile olduğunu bilmekmiş baba olmak. Mutlu çocuklar, mutlu annelerin el emeği göz nuru imiş. Akıllı babalar, eşini mutlu etmenin bir çift tatlı söz, bir güler yüz ve dengeleri sağlayan değer vermeyle başarılabildiğini bilirmiş.

Baba olmak sadece bebeğin bakımı konusunda değil onun duygusal anlamda da ihtiyaçlarına cevap verebilmekmiş. Kaliteli zaman geçirmek için onunla oyunlar oynamak, her türlü ilgi ve isteğine cevap verebilmek ve ona yeterince zaman ayırabilmekmiş.

Değiştiğinin, değişmek zorunda olduğunun işaretidir. Hayatında her şeyden değerli yeni bir canlının varlığını hissettiğin andır baba olmak

Aşık olmak, sevmek, korkmak, heyecanlanmak, ürpermek, sevinmek, mutluluk… Onun için her şeyi yapabileceğini hissettiğin andır. Kucağında tuttuğun şeyin sana muhtaç olduğunu anladığın andır baba olmak.

Baba olmak, anneliğe benzemez sonradan öğrenilen, onu ilk gördüğün anda kafana dank eden bir duygudur. Bir şey olur mu korkusuyla iki elinle tutarken içinde uçuşan kelebeklerdir. Onunla baş başa kaldığında yaşadığın mutluluk, sevinç, korku, umut ve heyecandır.

Baba olmak onunla ilk defa göz göze geldiğinde yüzünde beliren kocaman gülümsemedir. Onu ilk gördüğünde kalbinin yerinden çıkacak gibi olmasıdır. Ona ilk baktığında içinde yaşadığın patlamalardır. Başka hiçbir duyguya da benzemez, ağlarken güldürür, mutluyken korkutur insanı. Onun kokusunu ilk defa içine çektiğinde “bugüne kadar neredeydin sen?” demekmiş baba olmak

Baba olunca bile tarif etmek zordur babalığı. Baba olmak bunların hepsidir, daha fazlasıdır.”

 

Erdim’in kitabındaki ilgili sayfalar ise şu şekildedir:

 

Saliha Erdim'in "Anne-Baba ve Aile Olma Sanatı" adlı kitabı sf. 322
Saliha Erdim’in kitabındaki “Anne-Baba ve Aile Olma Sanatı” başlıklı bölümü sf. 322

 

Saliha Erdim'in "Anne-Baba ve Aile Olma Sanatı" adlı kitabı sf. 323
Saliha Erdim’in kitabındaki “Anne-Baba ve Aile Olma Sanatı” başlıklı bölümü sf. 323

 

Saliha Erdim'in "Anne-Baba ve Aile Olma Sanatı" adlı kitabı sf. 324
Saliha Erdim’in kitabındaki “Anne-Baba ve Aile Olma Sanatı” başlıklı bölümü sf. 324

 

Saliha Erdim'in "Anne-Baba ve Aile Olma Sanatı" adlı kitabı sf. 325
Saliha Erdim’in kitabındaki “Anne-Baba ve Aile Olma Sanatı” başlıklı bölümü sf. 325

 

Saliha Erdim'in "Anne-Baba ve Aile Olma Sanatı" adlı kitabı sf. 326
Saliha Erdim’in kitabındaki “Anne-Baba ve Aile Olma Sanatı” başlıklı bölümü sf. 326

 

Saliha Erdim'in "Anne-Baba ve Aile Olma Sanatı" adlı kitabı sf. 328
Saliha Erdim’in kitabındaki “Anne-Baba ve Aile Olma Sanatı” başlıklı bölümü sf. 328

 

Saliha Erdim'in "Anne-Baba ve Aile Olma Sanatı" adlı kitabı sf. 329
Saliha Erdim’in kitabındaki “Anne-Baba ve Aile Olma Sanatı” başlıklı bölümü sf. 329

 

Saliha Erdim'in "Anne-Baba ve Aile Olma Sanatı" adlı kitabı sf. 330
Saliha Erdim’in kitabındaki “Anne-Baba ve Aile Olma Sanatı” başlıklı bölümü sf. 330

 

Saliha Erdim'in "Anne-Baba ve Aile Olma Sanatı" adlı kitabı sf. 331
Saliha Erdim’in kitabındaki “Anne-Baba ve Aile Olma Sanatı” başlıklı bölümü sf. 331

 

Seyyide Dergisi’nin 2019 yılı Mayıs ayında piyasaya sürülen “Baba Olmak” temalı 59. sayısında da yayınlanmış.

 

Seyyide Dergisi'nin "Baba Olmak" temalı 59. sayısı kapağı
Seyyide Dergisi’nin “Baba Olmak” temalı 59. sayısı kapağı

Yasin Pehlivangil’in Saliha Erdim’e bir özür borçlu olduğu görülüyor…

 

 

Yorumunuzu yazınız...