Kızının düğününde dans edecek kadar uzun yaşayacağına söz veren İranlı babanın ahlak polisi tarafından saçını kapatmadığı için öldürülen kızının cenazesinde dans ettiği anı yansıttığı iddiasıyla paylaşılan görüntü Azerbaycan’dan bir TV dizisinden alıntı

Yanlış İddia

 

İran’da Mahsa Amini’nin “ahlak polisi” tarafından gözaltına alınması sonrası hayatını kaybetmesinin akabinde protestolar ülke sathında yoğun şekilde sürüyor. İran İnsan Hakları Örgütü 30 Eylül 2022 günü itibarıyla İran’daki eylemlerde 83 kişinin öldürüldüğünü açıkladı.

Bu süreçte, başını kapatmadığı için ahlak polisi tarafından öldürülen kızının cenaze töreninde bir babanın acı içinde dans ettiği ana ait olduğu iddiasıyla bir video sosyal medyada dolaşıma girmiş.

 

 

Video hakkında hatalı aktarımda bulunan paylaşım örnekleri:

 

“Kızının düğününde dans edecek kadar uzun yaşayacağına söz veren İranlı Kafkas baba, İran ahlak polisi tarafından saçını kapatmadığı için öldürülmesinin ardından cenazesinde dans ediyor.”

 

 

Video, kızının düğününde oynayacak kadar uzun yaşamaya söz veren bir babanın, saçlarını örtmediği için İran polisi tarafından öldürülen kızının cenazesinde sözünü tutmak zorunda kalmasını yansıtmıyor.

Görüntü, Azerbaycan’da Khazar TV adlı kanalda yayınlanan Ata Ocağı adlı diziden bir sahne.

 

kizinin-cenazesinde-oynayan-baba

 

Senaryosu İran’daki protestolarla bir ilgisi bulunmayan diziden ilgili kesitin, İran’daki protestolar başlamadan yıllar / aylar önce Youtube’e yüklendiği anlaşılıyor.

 

 

2018 yılı Ocak ayında Xəzər Film’in Youtube kanalına yüklenen Ata Ocağı adlı dizide bahse konu sahnenin yer aldığı 78. bölümün tamamı aşağıdaki bağlantı vasıtasıyla izlenebilir:

 

 

Dizi içeriğindeki bu bölümün gerçek bir hadiseden esinlenerek çekildiği belirtiliyor.

Ayrıca, Nikos Kazancakis’in Zorba adlı romanında Aleksi Zorba’nın oğlunun mezarı başında oynadığını aktardığı bölüm şöyleydi:

“— Neden gülüyorsun? diye sordu. Neden bana öyle bakıyorsun? Benim böyledir şarabım, içimde bağıran bir şeytan vardır, ben de o ne derse yaparım. Ne zaman boğulacak gibi olsam, bana şöyle bağırır: Oyna! Ben de oynarım. Böylece boğulmam geçer. Halkidikya’da oğlum Dimitrakis öldüğü zaman da böyle kalkıp oynamıştım. Cenazesinin önünde oynadığımı gören akraba ve dostlarım beni tutmak istediler. «Zorba delirdi!» diye bağırdılar, «Zorba delirdi!» Ama ben, asıl o anda oynamasaydım, kederimden delirecektim. Çünkü o benim ilk oğlumdu, üç yaşındaydı; onun kaybına dayanamıyordum işte. Sana söylediklerimi anladın mı patron, yoksa havaya mı konuşuyorum?”

 

aleksi zorba oyun

 

Görüntünün arka planına The Quint de değinmiş.

 

Yorumunuzu yazınız...