Videoda İranlılar Mahsa Amini’nin Mezarında Yapılan Anma Töreninde “Tek Yol Atatürk” Sloganı Attığı İddiası Doğru Değil

Türkçe “Kadın, Yaşam, Özgürlük” Anlamına Gelen Kürtçe “Jin, Jiyan, Azadî” Sloganı “Tek Yol Atatürk” Olarak Anlaşılmış

Yanlış İddia

 

Mahsa Amini, İran İslam Cumhuriyeti’nde “ahlak polisi” adı verilen güvenlik görevlileri tarafından gözaltına alınması sonrası hayatını kaybetmişti. Mahsa Amini’nin “ahlak polisi” tarafından gözaltına alınması sonrası hayatını kaybetmesinin akabinde protestolar ülke sathında yoğun şekilde sürüyor.

Bu süreçte Mahsa Amini’nin mezarının bulunduğu bölgede yapılan anma töreninde İranlıların “tek yol Atatürk” sloganını attığı anı yansıttığı iddiasıyla bir video dolaşıma sokulmuş:

 

 

Hatalı aktarım içeren paylaşım örnekleri:

 

Hüseyin Hakkı Kahveci:

 

“İran halkı, Mahsa Amin’in mezarının bulunduğu yerde yapılan anma töreninde “TEK YOL ATATÜRK” diye bağırıyor. BİZ ATATÜRK’ÜZ dedik. Süreç İKİNCİ ATATÜRK SÜRECİ dedik. Ata Türk’ün Türkleri olarak FREKANSIMIZ her yerde NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE etkisiyle Atatürk olarak yayılıyor.”

 

tek yol ataturk slogani

 

 

Cem Toker:

 

“Videoda katakulli yoksa, İranlılar “tek yol Atatürk” diye bağırıyorlarmış…”

 

 

Mahsa Amini’nin vefatının 40. gününde 26 Ekim 2022 günü, memleketi İran’ın Kürdistan eyaletindeki Sakkız şehrinde düzenlenen törende “tek yol Atatürk” sloganı atılmamış.

Mahsa Amini’nin mezarına doğru yapılan yürüyüşte “tek yol Atatürk” değil, Türkçe “kadın, yaşam, özgürlük” anlamına gelen Kürtçe “jin, jiyan, azadî” sloganı atılmış.

Söz konusu törene dair haberlerde de halkın “jin, jiyan, azadî” sloganlarını attığı bilgisine yer verilmiş.

Nevşin Mengü gibi bazı sosyal medya kullanıcıları, videoya sonradan ses eklendiğini ileri sürse de, paylaşılan kayıt üzerinde oynama olmadığı anlaşılıyor.

26 Ekim 2022 günü paylaşılan görüntülerde, Amini’yi anmak için mezarlığa doğru yürüyen binlerce kişiden oluşan büyük bir kalabalığın “jin, jiyan, azadî” diye bağırdığı duyulabiliyor.

 

 

 

Mahsa Amini’nin öldürülmesi sonrasında süregelen farklı protestolarda da “jin, jiyan, azadî” sloganı kullanılmıştı.

 

 

 

Amini’nin vefatının ardından dolaşıma giren yanlış iddialara dair hazırladığımız “İran’daki Protestolarda Öldürülen Kızının Cenazesinde Dans Ettiği Sanılan Baba” ve “Mahsa Amini’nin Kur’an-ı Kerim’i Yaktığı Anın Görüntülendiği Sanılan Video” başlıklı incelemelerimize de göz atabilirsiniz.

 

2 Yorumlar

  1. Mahsa Shojaie Reply

    Merhaba. İranlıyım. İran’dan paylaştığınız videoda yanlış bilgiler var.
    Türkiye’de bu yanlış bilgiyi kimin yayınladığını bilmiyorum. “Zhan, Zhian, Azadi” derler. Kürtçe “kadın, yaşam, özgürlük” anlamına gelir. Kürtçe konuşuyorlar. Devrimin sloganı budur.
    lütfen videonun altındaki bilgileri düzenleyiniz.
    #mahsaamini

Yorumunuzu yazınız...