Paylaşılan Videonun Almanya’nın Bavyera Eyaletindeki Kilisenin Elektronik Çanıyla İstiklal Marşı’nın ve Onuncu Yıl Marşı’nın Çalındığı Anda Kaydedildiği İddiası Doğru  Değil

Görüntü Chicago Urbana Illinois Üniversitesi Kampüsünde Kaydedilmiş

Yanlış İddia

 

Kilise çanı ile İstiklal Marşı ve Onuncu Yıl Marşı’nın çalındığı iddiasıyla son 1 yıldır sosyal medyada paylaşılan videolara değineceğiz…

Nasıl olduysa bir anda Almanya’da Bavyera eyaletinde kaydedildiği iddiası ile ilginç arka plan bilgileriyle aktarılmaya başlanan bahsi geçen videolar şöyle:

 

 

 

Söz konusu görüntü “Almanya’da Türk dostu papazdan 29 Ekim jesti” vurgusuyla şöyle paylaşılmış:

 

Vedat Yenerer:

 

“Almanya’nın Bavyera eyaletinde bulunan Neu-Ulm yakınlarındaki Illertissen kasabasındaki en büyük kilisenin elektronik çanıyla, Cumhuriyet Bayramı nedeniyle dün sabah saat 10.00 ve akşam üzeri saat 16.00’da 10. Yıl Marşı’nı çaldı.

Çok sayıda Türk dostu olduğunu belirten katolik papaz Dr. Ulrich Manz “Atatürk’e ve laik Türkiye’ye olan saygım sonsuz. Bu girişimimi, Türk dostlarıma Cumhuriyet Bayramı hediyesi olarak düşündüm” dedi.

St. Martin katolik kilisesi papazı Dr. Ulrich Manz’ın yaptığı cumhuriyet jesti, vatandaşlarımız arasında büyük sevinç yarattı. Vatandaşlarımız “Almanya’da son günlerde bizlere karşı artan önyargılara rağmen, papazın bu girişimini kutluyoruz” dediler. Dr. Manz’a, bu girişiminde en büyük yardımı Dr. Resul Kaya, Lütfü Özçelik ve aynı kasabada bulunan Güler Reisen Seyahat şirketinin sahibi Saim Güler ile okul müdürü Siegfried Schwab yaptı. Kasabaya 10. Yıl Marşımızı dinleten Papaz Dr. Manz “Bundan sonra milli bayramınızda marşınızı çalmaya devam edeceğim. Amacım, dostlukları pekiştirip, önyargıları yıkmak” dedi. DIŞİŞLERİ, PAPAZ EFENDİYİ ARAYIP TEŞEKKÜR ETMELİDİR.”

 

 

Almanya’nın Bavyera eyaletinde bulunan Neu-Ulm yakınlarındaki Illertissen kasabasının en büyük kilisesinin elektronik çanıyla, Cumhuriyet Bayramı nedeniyle 29 Ekim 2021 günü sabah saat 10.00 ve akşam üzeri saat 16.00’da İstiklal Marşı’mızı çaldığı ileri sürülen görüntü Almanya’dan değil.

İstiklâl Marşımız ve 10. Yıl Marşı Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Illinois Üniversitesi’nde (University of Illinois Urbana-Champaign) Türk öğrencilerin hazırladığı bir törende çalınmış.

Videoda görülen kule Illinois Üniversitesi kampüsünde bulunan Altgeld adlı binadan (Altgeld Hall).

Illinois Üniversitesi kampüsündeki Altgeld binasına ait fotoğraflar ile videodaki yapı örtüşüyor.

 

 

illinois-universitesi-altgeld

 

Ahmet Türker adlı sosyal medya kullanıcısı da paylaşılan görüntünün Almanya’dan değil ABD’de bir üniversitedeki Türk öğrenciler tarafından düzenlenen törene ait olduğunu vurgulamış ve bahsi geçen törene katılan (videoda da görülebilen) Türk öğrencilere ait fotoğrafı paylaşmıştı:

“Yanlış bilgi. Bu video geçen yıl Chicago Urbana Illinois Üniversitesi kampüsünde Türk öğrenciler tarafından düzenlenen törenin kaydı. Oğlum üniversite son sınoftaydı. Hatta ben de oradaydım.”

 

illinois-universitesi-toren-turk-ogrenciler

 

Fotoğrafın Illinois Üniversitesi kampüsündeki Altgeld binası ve önündeki heykel arka plana alınarak kaydedildiği doğrulanabiliyor.

 

illinois-urbana-champaigne-universitesi-kampusu

 

Anılan görüntü geçtiğimiz yıl Illinois Üniversitesi’nde çanlarla 10. Yıl Marşı’nın çalındığı notuyla paylaşılırken bir anda Almanya’da kaydedildiği iddiasıyla bir senaryoyla paylaşılır hâle gelmiş.

 

 

 

Yorumunuzu yazınız...