İsrail’de 10 Kasım Günü Vefatının Yıl Dönümünde Atatürk’ü Anmak İçin Yapılan Saygı Duruşuna Ait Sanılan Videoda Holokost Anması Görülüyor

İsrail’de her yıl İbrani takvimiyle Nisan ayının 27. gününe denk gelen Yom HaShoah adlı Holokost anma gününde saat 10.00’da saygı duruşu yapılmaktadır.

Yanlış İddia

 

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 10 Kasım 1938 günkü vefatının yıl dönümünde İsrail’de saygı duruşuyla anıldığı iddiasıyla ilintisiz bir video dolaşıma sokulmuş.

İsrail’de de ülkemizdekine benzer şekilde 10 Kasım günü saat 09.05’te sirenler çalarken trafikte araçlarını durdurup Atatürk için saygı duruşunda bulunulduğu anı yansıttığı iddiasıyla paylaşılan video şu şekilde:

 

 

 

İsrail’de Holokost kurbanlarının anıldığı videoyu 10 Kasım günü ölüm yıl dönümünde Atatürk’ün anıldığı iddiasıyla kullanan paylaşım örnekleri:

 

Filiz’in Düşünceleri (@filiz175): “İsrail neden #10Kasım’da 9’u 5′ geçe Atatürk’ün için sirenler çalıp ülkece saygı duruşunda dururlar, hiç düşündünüz mü acaba.? İsrail halkına Atatürk neler yaptı ki ona minnet borçlular. #5816SayılıKanunKaldırılsın kanun gerçekleri milletimizden gizlemek için çıkartılmıştır.”

 


 

Abdullah Kilim (Quilliam) (@Abdquil): “Burası 10 Kasım 9:05’te Türkiye değil. Burası siyonist yahudi terör devleti İsrail. Nasıl, tanıdık geldi mi? Dünyada bu saçma ritüeli her sene 1 kere yaşayan iki toplum var. Yahudiler ve Kemalistler. Bir ambulans veya itfaiye acil geçmesi gerekiyorsa ne olacak?”

 

israil-10-kasim-saygı-durusu-iddiasi

 

Videonun İsrail’de 10 Kasım günü vefatının yıl dönümünde Atatürk’ü anmak için yapılan saygı duruşuna ait olduğu iddiası doğru değil.

İsrail’de Holokost’ta yaşamını yitirenler anısına yapılan saygı duruşuna ait görüntü, 10 Kasım günü Atatürk’ün vefat yıl dönümünde kaydedildiği iddiasıyla kullanılmış.

 

 

İsrail’de her yıl İbrani takvimiyle Nisan ayının 27. gününde Yom HaShoah adlı Holokost anma gününde saat 10.00’da saygı duruşu yapılmaktadır (İbrani takvimine göre Holokost anma gününün Miladî takvime göre karşılığı her yıl değişmektedir. 2024 yılında Yom HaŞoah, 5-6 Mayıs tarihleri arasına denk gelmektedir).

Sirenlerin çalmasıyla birlikte İsrail’de -ülkemizde 10 Kasım günü 9’u 5 geçe yaşandığı gibi- yayalar ve trafikte araçlar durmakta ve saygı duruşunda bulunmaktadır..

 

israil-holokost-anma-gunu

 

Holokost’un anısına düzenlenen etkinliklerin önemli bir parçası olan saygı duruşunda İsrail vatandaşları iş yerlerinde, okullarda, sokaklarda veya herhangi bir yerde bulundukları yerde durarak Yahudi soykırımında öldürülenleri anmaktadır.

 

 

Görüntü  2021 yılında Facebook’ta “Hayatımda bu kadar büyük bir saygı görmedim. Sadece İsrail’de.” ifadeleriyle paylaşılmış.

 

 

 

Yom HaŞoah Nedir?

İbranice “Holokost Anma Günü” anlamına gelen Yom HaShoah, İsrail’de ve dünyanın çeşitli yerlerinde, Holokost kurbanlarının anıldığı bir gündür.

Holokost, II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası ve işbirlikçilerinin gerçekleştirdiği Yahudi soykırımı olarak bilinen korkunç olayları ifade etmektedir.

Holokost’ta ölen yaklaşık 6 milyon Yahudinin ve diğer kurbanların anıldığı Yom Hazikaron LaŞoah wə-LaG’vurah, kısaca Yom HaŞoah adlı anma günü İsrail’de ulusal bir tatildir.

Yom HaŞoah anması her yıl İbranî takvimine göre Nisan ayının 27. gününe denk gelen tarihte gerçekleştirilmektedir.

İsrail’de Holokost’ta hayatını kaybedenleri anmak acılarını hatırlamak amacıyla bu günde yas törenleri, saygı duruşu, anma yürüyüşü, konferanslar ve sergiler gibi çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Yom HaŞoah günü saat 10.00’da gerçekleştirilen saygı duruşu esnasında ülkede hayat bir dakikalığına durmaktadır.

 

 

Yorumunuzu yazınız...