Swatch Saat Markasının Ürettiği “Kezos” İsimli Serisinde Atatürk’ü Anmak İçin 10 Kasım Günlerinde Saatin 09:04’ten Direkt 09:06’ya Atladığı İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

Swatch adlı saat markasının “Kezos” isimli serisinin Atatürk’ü anmak için 10 Kasım’da saat 09:04’ten direkt 09:06’ya geçiş yaptığı iddiası 2014-16 yıllarında dolaşıma girmişti. Ancak fasılalar halinde bu iddianın tekrar zuhur ettiğine şahit oluyoruz.

İddiayı içeren paylaşımlardan bazıları şu şekilde:

 

swatch atatürk saat

 

atatürk marka saat

 

özel atatürk saat

 

Atatürk’e özel saat üretildiği iddiasını aktaran paylaşımlarda yer verilen metin ise şu şekilde idi:

Dünyaca ünlü İsviçreli saat üreticisi Swatch, Mustafa Kemal Atatürk’e özel olarak bir saat modeli üretmektedir. “Kezos” ismi verilen bu saatler, Atatürk sevenleri tarafından çok fazla tercih edilmektedir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü anmak ve sevenlerine sürekli onu hatırlatmak adına 72 senedir üretimi devam eden Swatch Kezos saatleri, her yıl 10 Kasım günü saat 09:04 ten 09:06 ya geçmektedir. Yani Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Atatürk‘ün ölüm saatini göstermemektedir. Ata’ya saygı anlamında üretilen bu saat modelleri çok fazla talep görmüş ve Mustafa Kemal’in ölüm yıldönümü olan 10 Kasım tarihlerinde sevenleri tarafından tekrar hatırlanmaktadır.

 

Swatch saat markasının ürettiği “Kezos” isimli serisinde Atatürk’ü anmak için saat 10 kasım günlerinde 09:04’ten direkt 09:06’ya atlar.” notuyla sunulan ancak Tissot marka saate de yer veren görsel şöyle idi:

 

Atatürk marka saat

 

Ancak sanılanın aksine Swatch’un Mustafa Kemal Atatürk’e ya da 10 Kasım’a özel bir saat ürettiği iddiası doğru değil. Swatch markasının Kezos isimli bir serisi bulunmuyor.

Konuyla ilgili Swatch Türkiye’den “Swatch ürün yelpazesi altında bu isimli veya belirtilen özelliklere sahip bir ürünümüz bulunmamaktadır.” yanıtını aldık.

Atatürk’e özel saat üretildiği iddiasının paylaşıldığı metinlerde yer verilen Swatch’un www.swatchkampanya.com ya da http://www.swatchkezos.com/ şeklinde bir internet sitesi bulunmuyor.

İddianın yayıldığı dönemde Swatch Türkiye, çevrim içi satışının bulunmadığını belirtmişti:

“Swatch Türkiye’nin henüz online satışı bulunmuyor. Birbirinden güzel koleksiyonların keyfini, Swatch güvencesiyle çıkartabilmek için sadece yetkili satış noktaları ve Swatch Mağazaları’ndan alışveriş yapmanı rica ediyoruz. Sana en yakın Swatch Mağazası’nı öğrenmek için Mağaza Bulucu uygulamamızı kullanabilirsin: http://bit.ly/SwatchMagazaBulucu

Sevgiler”

 

Yorumunuzu yazınız...