Siyonizmin Kurucusu Theodor Herzl’ün Mezarını Ziyaret Ettiği Ana Ait Olduğu İddiasıyla Paylaşılan Videoda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kudüs’teki Holokost Müzesi ve Anıtı Yad Vashem’i 1 Mayıs 2005 Tarihinde Ziyaret Ederken Görüntülenmiş

Yanlış İddia

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın modern Siyonizm’in önde gelen figürlerinden biri olan Theodor Herzl’ün (1860-1904) mezarını ziyaret ettiği ana ait olduğu iddiasıyla bir videonun sosyal medya platformlarında paylaşıldığı görülüyor.

Bahsi geçen videoyu Yahudi halkının kendi bağımsız ulusal devletlerini kurma hedefini savunan bir siyasi hareket olan siyonizmin kurucusu Theodor Herzl’ün mezarını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaret ettiği iddiasıyla aktaran paylaşımlar şöyle örneklenebilir:

 

Suphi Yıldız (@sphyldz): “Erdoğan’ın Siyonizm’in kurucusu ve Abdülhamit’in kovduğu Theodor Herzl’in mezarını ziyaretinin görüntüleri. BOP kapsamında Irak ve Suriye’nin parçalanması, ülkemize işgalcilerin dolması bu sebepledir. Abdülhamit ve Osmanlıcılar, kimler kimlerle beraber iyi izleyin.”

 

erdogan-holokost-aniti

 

reisbaran: “Tayyip Erdoğan’ın Siyonizmin kurucusu Theodor Herzl ziyareti ve İsrail’de Yahudi ayinine katılımı Recep Tayyip Erdoğan “Beyrut kasabı” Ariel Şaron’u ziyarette etti daha sonra Osmanlı İmparatoru Abdülhamit Han’ın huzurundan kovduğu Siyonizmin kurucusu Theodor Herzl’in anıtına çelenk bıraktı ve ayine katıldı..”

 

 

Videoda Cumhurbaşkanı Erdoğan, siyonizmin kurucusu Theodor Herzl’ün mezarını değil, Kudüs’teki Herzl Tepesi’nde bulunan bir Holokost Anıtı ve Müzesi olan Yad Vashem’i 1 Mayıs 2005 tarihinde ziyaret ederken görüntülenmiş.

 

Yad Vashem, Holokost sırasında Yahudi soykırımı kurbanlarını anmak, araştırmak ve Holokost hakkında bilgi sağlamak amacıyla kurulmuş bir kuruluştur.

 

Yad Vaşem Nedir?

Yad Vaşem, İsrail’in Kudüs şehrinde bulunan Holokost’un anısına kurulmuş bir anıt ve müze kompleksidir. İbranice’de “Hatırlama ve Ad” anlamına gelen Yad Vaşem, 1953 yılında İsrail Parlamentosu tarafından kurulan bir kuruluştur.

Yad Vaşem, Holokost’un kurbanlarını anmak, bu trajedinin nedenlerini ve sonuçlarını araştırmak ve soykırımların tekrarlanmasını önlemek için kurulmuştur.

Anıt kompleksi, Holokost’un tarihini ve etkilerini anlatan sergiler, müzeler, arşivler ve eğitim programları sunmaktadır.

Yad Vashem’in temel görevleri şunlardır:

  1. Anma: Yad Vashem, Holokost’ta hayatını kaybeden altı milyon Yahudi kurbanı anma ve onurlandırma amacıyla büyük bir anıt kompleksi içerir. Bu anıt, Holokost sırasında kaybedilen yaşamların bir anısı olarak İsrail ve dünya genelinden ziyaretçilere açıktır.
  2. Arşiv ve Araştırma: Yad Vashem, Holokost hakkında araştırma yapmak için bir dizi arşiv ve belge koleksiyonu barındırır. Bu arşivler, Holokost tarihini daha iyi anlamak ve belgeleri inceleyen araştırmacılara kaynak sağlamak için kullanılır.
  3. Eğitim ve Bilinçlendirme: Yad Vashem, Holokost’un anlamını ve önemini anlatan eğitim materyalleri geliştirir ve eğitim programları düzenler. Bu, öğrencilere, öğretmenlere ve topluma Holokost’un anlaşılması ve anılmasını teşvik etmeyi amaçlar.
  4. Soykırımın İzleri: Yad Vashem ayrıca, Holokost sırasında yaşanan acıları ve soykırımın izlerini anlatan sergiler ve etkinlikler düzenler.

Yad Vaşem’in en önemli bölümlerinden biri, Holokost’ta öldürülen Yahudilerin isimlerini içeren Anıt Duvarıdır. Duvar, 2,3 metre yüksekliğinde ve 230 metre uzunluğundadır. Duvarda, yaklaşık 2,7 milyon kişinin adı kazınmıştır.

Yad Vaşem’in diğer bölümleri arasında Holokost Müzesi, Holokost Kahramanları Müzesi, Holokost Kurtarıcıları Müzesi, Holokost Arşivi ve Holokost Eğitim Merkezi bulunmaktadır.

Dünyanın en önemli Holokost anıt ve müzelerinden biri olan Yad Vaşem, her yıl dünyanın dört bir yanından milyonlarca insan tarafından ziyaret edilmektedir.

 

Erdoğan’ın Başbakan olduğu dönemde 2005 yılı Mayıs ayında, İsrail’e yaptığı ilk ziyaretten görüntüler uluslararası basın kuruluşlarının arşivinde yer alıyor.

 

 

Kudüs’teki Holokost Anıtı’nı ziyaretinde Yahudilerin dini törenlerde taktıkları “kipa” adlı küçük takkeyi takmayan Erdoğan, Yahudi soykırımı sürecinde yaşamını yitirenlerin anısına Yad Vashem’e çelenk yerleştirmişti.

 

erdogan-israil-holokost

 

Erdoğan’ın İsrail ziyaretinde Yad Vashem’de Holokost’un kurbanlarını andığı ana ait fotoğraflar Getty Images’ta şu ifadelerle aktarılmış:

“Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Amina, 1 Mayıs 2005’te Kudüs’teki Yad Vashem Holokost Anıt Müzesi’ni ziyaret etti. Erdoğan ilk resmi ziyaretini İsrail’e yaparak, Yahudi devleti ile bağların gücünü vurguladı ve İsrail’de barış için arabuluculuk yapmayı teklif etti. Orta Doğu. (Fotoğraf: BERNARD LALIZOU / POOL / AFP) (Fotoğraf: BERNARD LALIZOU/POOL/AFP, Getty Images aracılığıyla)”

“KUDÜS, -: Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 Mayıs 2005’te İsrail’e yapacağı ilk resmi ziyaret sırasında Kudüs’teki Yad Vaşem Holokost Anıtı’na çelenk koyuyor ve bu ziyaret sırasında Batı Şeria’ya da gidecek. Erdoğan tören sırasında geleneksel Yahudi kipasıyla başını örtmeyi reddetti. Ziyaret, laikliğe olan bağlılığını vurgulamasına rağmen, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin güçlü İslamcı kökenlere sahip olduğu Erdoğan için son derece sembolik görülüyor. AFP PHOTO/YOAV LEMMER (Fotoğraf kredisi Getty Images aracılığıyla YOAV LEMMER/AFP şeklinde olmalıdır)”

 

Embed from Getty Images

Embed from Getty Images

 

 

Geçmişte 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer de 2006 yılı Haziran ayındaki, eski Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da 2022 yılı Mayıs ayındaki İsrail ziyaretlerinde Yad Vashem’i ziyaret etmişti.

 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2005 yılındaki İsrail ziyaret programında Theodor Herzl’ün mezarını ziyaret yer almıyordu. Erdoğan’ın Theodor Herzl’ün mezarını ziyaret ettiğine dair bir aktarıma rastlanamıyor.

 

Theodor Herzl Kimdir?

Theodor Herzl (1860-1904), modern siyonizmin kurucusudur. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nda, Pest’te (Budapeşte’de) doğdu.

Viyana’da hukuk okudu. Gazeteci ve oyun yazarı olarak çalıştı. Özellikle Paris ve Viyana gibi büyük şehirlerde gazetecilik yaparak tanınmış bir yazar haline geldi.

Herzl’in Siyonist görüşleri, 1890’ların sonlarında, özellikle Dreyfus Davası sırasında, Fransız Yahudilerine yönelik antisemitizmin artmasıyla daha da güçlendi.

Dreyfus Davası’ndan etkilenen Herzl, “Der Judenstaat” (Yahudi Devleti) adlı kitabını yayımladı. Siyonist hareketin temel belgelerinden biri haline gelen kitapta, Yahudilerin bir ulus olduğunu, Yahudi halkının toprak sahibi bir ulusal devlete ihtiyaç duyduğunu ve bu devletin Filistin veya başka bir bölgede kurulması gerektiğini savundu.

Herzl’in siyonizm anlayışı, o zamanki Yahudi halkının içinde bulunduğu koşulların bir ürünüydü. 19. yüzyılın sonlarında Avrupa’da antisemitizm yaygınlaşmıştı ve Yahudiler birçok ülkede ayrımcılığa ve zulme maruz kalıyordu. Herzl, Yahudilerin kendi devletlerine sahip olmaları durumunda bu sorunlardan kurtulabileceklerini ve özgürce yaşayabileceklerini düşünüyordu.

Herzl, Yahudi Devleti’nin kurulmasını desteklemek ve organize etmek amacıyla Siyonist Kongreleri düzenledi ve bu kongreler Siyonizmin daha fazla tanınmasına ve destek bulmasına yardımcı oldu.

1897’de Basel’de düzenlediği ilk Siyonist Kongresi’nde Dünya Siyonist Örgütü’nü kurdu.

Siyonist hareketin lideri olarak, Yahudilerin Filistin’e göç etmesi ve orada bir devlet kurmaları için çalıştı.

Bu amaOsmanlı İmparatorluğu ile görüşmeler yapmaya çalıştı, ancak başarılı olamadı.

Herzl, 1904’te kalp krizinden öldü.

İsrail Devleti’nin kuruluşundan 44 yıl önce yaşamını yitirmiş olmasına rağmen İsrail Devleti’nin kurucu babası olarak kabul edilmektedir.

Siyonizmin kurucu figürlerinden biri olarak kabul edilen Herzl, İsrail’in kurucusu David Ben-Gurion tarafından “modern Siyonizmin babası” olarak anılmıştır.

 

Theodor Herzl’ün mezarı, Kudüs’teki Herzl Tepesi’ndedir.

Mezarın üzerinde, Herzl’ün bir heykeli ve “Yahudi Devleti’nin Kurucusu” yazısı bulunmaktadır. Mezarın etrafında, Herzl’ün hayatını ve çalışmalarını anlatan bir müze bulunmaktadır.

Kudüs’ün batısında, Akdeniz kıyısında yer alan bir tepe olan Herzl Tepesi, zirvesindeki Herzl’ün mezarının yanı sıra, İsrail’in ilk başbakanı David Ben-Gurion, ilk cumhurbaşkanı Chaim Weizmann, ve diğer birçok önemli Yahudi liderin mezarına ev sahipliği yapmaktadır.

 

theodor-herzl-mezari

 

Daha önce, Theodor Herzl’in Padişah 2. Abdulhamit’in huzurunda göründüğü ana ait olduğu iddiasıyla paylaşılan videonun aslında “Theodor Herzl” (Theodor Herzl, der Bannerträger des jüdischen Volkes) adlı 1921 yapımı bir siyah beyaz sinema filminden olduğunu da aktarmıştık.

 

Padişah 2. Abdulhamit ve Theodor Herzl’e Ait Sanılan Video Kaydı

 

Yorumunuzu yazınız...