İsrail Saldırılarında Yaralanan Filistinlilere Ait Görüntülerin Kurguladığı Anı Yansıttığı İddiasıyla Paylaşılan Video “The Reality” Adlı Kısa Filmin Kamera Arkası Çekiminden

Yanlış İddia

 

Hamas’ın 7 Ekim 2023 günü gerçekleştirdiği saldırıların ardından İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik bombardımanlarında ölenlerin sayısı işbu yazı tarihi itibarıyla (10 Kasım 2023) 10 bin 812’e ulaştı. Yaşamını kaybedenlerin yanı sıra 20 bin kişi Gazze’de saldırılarda yaralandı.

Basın organlarında ve sosyal medya platformlarında İsrail saldırılarında yaralanan ve hayatını kaybeden Filistinlilere ait yığınla görüntü aktarıldı.

Gazze’de yaralanan ve ölen Filistinlilere ait görüntüler adeta yağarken bazı sosyal medya kullanıcıları bu tip içeriklerin kurgulandığı iddiasında bulundu ve ilintisiz görüntüleri paylaşmaya başladı. Mizansen olduğu ileri sürülen görüntüler ABD sinema endüstrisinin kalbi “Hollywood” ve “Filistin” (“Palestine”) sözcüklerinden oluşturulan “Pallywood” tanımlamasıyla paylaşıldı.

Daha önce  Filistinli bir çocuğun İsrail güvenlik güçleri tarafından vurulduğu anın sahnelendiği kamera arkası olduğu iddiasıyla paylaşılan videoya, Filistinlilerin tabut taşırken siren sesi duyup kaçıştığı, İsrail saldırılarında öldüğü ileri sürülen tabuttaki şahsın da koşmaya başladığı anı yansıttığı iddiasıyla paylaşılan videoya ve Filistinlilerin İsrail’in saldırılarında yaşamını yitirdiği süsü verilerek sahte cenaze töreni düzenlediği iddiasıyla paylaşılan görüntüye değinmiştik.

Son günlerde, Gazze’de İsrail’in bombardımanında yaralanan Filistinli kız çocuğunun görüntüsünün aslında bir “tiyatro” olduğu iddiasıyla benzer bir görüntü dolaşıma sokuldu.

Filistin’deki yaralı çocukların görüntülerinin kurgu olduğu iddiasıyla paylaşılan video şöyle:

 


Bir film setinden kamera arkası görüntüsünü “yaralı tiyatrosu” olarak yorumlayan paylaşım örneği:

 

(@exmuslim_tr): “Filistinlilere asla güvenmeyin !”

 

filistinli-yarali-kiz

 

 

 

Paylaşılan görüntü Filistinlilerin İsrail ambargosu ve saldırıları altında yaşadıklarını konu edinen Lübnan’da çekilen “The Reality” adlı kısa filmin kamera arkasından.

 

 

Kısa filmde yaralı kız çocuğu rolünde oynayan çocuk oyuncu Rami Jardali, filmin kamera arkası görüntüsünü Instagram hesabında paylaşmış.

 

yarali-filistinli-kiz-cekim

 

 

 

Bu gönderiyi Instagram’da gör

 

Rami&Razan (@rami.jardali)’in paylaştığı bir gönderi

 

 

The Reality adlı kısa film, filmin yönetmeni Mahmoud Ramzi’nin Instagram profilinde paylaşılmış.

 

yarali-filistinli-kiz-film

 

 

Mahmoud Ramzi, Instagram hesabında yaptığı hikâye paylaşımlarında kısa filminin kamera arkası görüntülerinin “yaralı kurgusu” olduğu iddiasını yalanlamış.

 

Kısa filmde rol alan Omar Atabb da çocuk oyuncu Rami Jardali ile film setinden fotoğrafını sosyal medya hesabında paylaşmış.

 

Yorumunuzu yazınız...