İsrail askerlerinin su almaya giden iki kardeşten birini öldürdüğü, küçük çocuğun ablasının cenazesini sürükleyerek taşıdığı anı yansıttığı ileri sürülen fotoğraf Filistin’de değil, 2020 yılında Yemen’de kaydedilmiş

Yemen’in Taiz kentinde ailesi için su taşırken Husi keskin nişancısı tarafından vurulan Ruveyda Salih (Ruwaida Saleh) sağlık merkezinde tedavi altına alındıktan sonra iyileşmiş

 

İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ne 7 Ekim’den bu yana düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısı 18 Kasım 2023 tarihi itibarıyla 5 bini çocuk, 3 bin 330’ü kadın olmak üzere 12 bin 300’e ulaştı.

İsrail ablukaya aldığı Gazze’de bombardımanlarını ve kara harekâtını sürdürürken yaşamını yitiren Filistinlilere ait olduğu iddiasıyla eski tarihli ve ilintisiz bir görsel paylaşıldı.

Su almaya giden iki Filistinli kardeşin İsrail askerleri tarafından öldürüldüğü, küçük erkek kardeşin kız kardeşinin cesedini eve sürüklediği ana ait olduğu ileri sürülen fotoğraf şu şekilde:

 

kardesinin-cenazesini-surukledi-iddiasi

 

Görüntüyü yanlış arka planla sunan paylaşım örneği:

 

EHA MEDYA (@eha_medya): “Gazze’de işgalci İsrail ordusu askerleri su almaya giden iki kardeşten birini şehit etti ▪️Küçük çocuk şehit olan ablasının cenazesini sürükleyerek taşıdı.”

 

Fotoğraf, su almaya giden iki Filistinli kardeş İsrail askerleri tarafından öldürüldüğü, küçük erkek kardeşin kız kardeşinin cesedini eve sürüklediği anı yansıtmıyor.

Paylaşılan fotoğraf güncel ve Filistin’den, Gazze’den değil, Yemen’den.

Fotoğraf, 2020 yılında Yemen’de evine su taşırken Husi keskin nişancısı tarafından hedef alınan Rüveyda Salih adlı kız çocuğunun abisi tarafından olay yerinden uzaklaştırılmaya çalıştığı ana ait.

Keskin nişancısı saldırısında öldürüldüğü iddia edilen kız çocuğu, ağır yaralı hâlde kaldırıldığı sağlık merkezinde tedavi altına alındıktan sonra iyileşmiş.

 

keskin-nisanci-tarafindan-vurulan-cocuk

 

Yemenli yetkililerden ve yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Yemen’in batısındaki Taiz kentinin Kalba bölgesindeki El Ravda mahallesinde İran destekli Husilerin açtığı ateş sonucu -10 yaşlarında olduğu belirtilen Ruveyda Salih’in (Ruwaida Saleh) evine su taşırken başından yaralanmış.

Saldırıdan sağ kurtulan çocuğun kaldırıldığı hastanede alındığı, yoğun bakımdan çıkarıldıktan sonra durumunun stabil olduğunu bildirdi. Husi keskin nişancısı tarafından hedef alınan küçük çocuğun hastane yatağından görüntüleri paylaşıldı.

 

Küçük kızın abisi tarafından olay yerinden uzaklaştırılmaya çalışıldığı görüntüleri paylaştı. 17 Ağustos tarihinde gerçekleştiği belirtilen saldırı ağır yaralanan ve bölgedeki bir sağlık merkezinde tedavi altına alındığı belirtilen

sağlık durumunun şu an için iyi olduğu kaydedildi. Yetkililer saldırının Husilerce açılan keskin nişancı ateşiyle gerçekleştirildiğini ifade ediyor.

 

Başından vurulan kız kardeşini güvenli bir lokasyona doğru yerde sürüklemeye çalışan abinin havadan çekilen fotoğrafı, Yemen’de Husilerin uyguladığı şiddete tepki için sosyal medyada yaygın şekilde paylaşıldı.

 

Yemen’in Lahey’deki diplomatik misyonu, 2021 yılında Twitter / X hesabında Huti keskin nişancılarının öldürdüğü Yemenli çocuklara değindiği paylaşımında bahsi geçen fotoğrafı şu ifadelerle kullandı:

“Taiz’deki Ruwaida gibi kızları keskin nişancılarla öldürmek veya Marib’deki Layal gibi kızları (balistik füzelerle) yakarak öldürmek de dahil olmak üzere Husilerin çocuklara karşı işlediği savaş suçları hiçbir zaman unutulmayacak. Bunlar utancın kanıtıdır. Tüm Husi suçlarının hesabının sorulması çocukların korunması açısından çok önemli!”

 


Husi milislerinin Taiz kenti ve kırsalındaki çeşitli mahallelerde yaşayanların zorunlu tahliyesi için organize şekilde keskin nişancı operasyonları yürüttüğü ve kuşatma altındaki bölgede aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda sivile yönelik keskin nişancı atışları yapıldığı biliniyor.

 

Benzer görüntüleri derlediğimiz “7 Ekim 2023 Günü Başlayan İsrail ve Hamas Saldırılarıyla İlişkilendirilen Eski Tarihli ya da İlintisiz Görüntüler” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Yorumunuzu yazınız...