Filistinli bir babanın İsrail’in hava saldırısını her duyduğunda korkmaması için gülmesini söyleyerek kızını avutmaya çalıştığı sanılarak paylaşılan video Suriye’nin İdlib kentinden

 

2. Dünya Savaşı’nda Naziler tarafından toplama kampına konulan baba-oğulun hikayesini anlatan Roberto Benigni’nin Oscar ödüllü “La vita è bella” (“Hayat Güzeldir” / “Life is beautiful”) adlı filmini akla getiren trajik bir durumu çocuğu için eğlenceli bir hâle çeviren Suriyeli babanın görüntüsü 2020 yılında büyük ses getirdi.

 

Suriye’nin İdlib şehrinde yaşayan Abdullah Mohammad, kızı Salwa’nın bomba seslerinden korkmaması için bir “gülme oyunu” icat etti.

 

Suriyeli babanın küçük kızına bombardıman seslerini bir oyuna çevirdiği görüntü şöyleydi:

 

 

2011 yılında başlayan Suriye iç savaşı süresinde Esad güçlerinin ilerçediği Suriye’nin Serakib kentinden ailesini İdlib’in Harim ilçesine bağlı bir kasaba olan Sarmada’ya taşımış.

Kızının psikolojisini korumak için bomba seslerini bir oyunun parçası hâline getiren Abdullah Muhammed, görüntülerinin viral hâle gelmesinin ardından kendisine ulaşan muhabirlere çeşitli demeçler vermiş.

Minik kızı korkmasın diye, patlayan bombalara her seferinde gülmek zorunda kalan 32 yaşındaki baba Abdullah Mohammed 3 yaşındaki kızı Salwa’yı (Selva) travmadan korumanın tek yolunun bombardımanı bir oyuna dönüştürmek olduğunu şu sözlerle ifade etmiş:

“Bu fikir iki yıl önce Ramazan Bayramı’nda aklıma geldi. Çocuklar mahallede havai fişekle oynuyordu. Çocuklardan birisi havai fişeği yakınca tıpkı patlama esnasındakiler gibi bir ses çıktı. Selva o esnada sesten çok korktu. Bende onu hemen balkona taşıdım ve çocukların oyun oynadığını, korkacak bir şey olmadığını gösterdim. Birkaç gün sonra bir jet füze fırlatıldı. Bu bana havi fişekleri hatırlattı ve ona tekrar çocukların oyun oynadığını söyledim ve oda buna ikna oldu. Beni gülerken görünce kızımda gülmeye başladı. Füzeler geldiğinde gülüyoruz eğer yanımıza düşerse gülmeye devam ediyoruz. Bu şekilde bize saldırırlarsa yüzümüzde bir gülümseme ile öleceğiz. Benim amacım kızımın onurlu bir yaşam sürmesi ve bir daha bomba seslerini hiç duymamasıdır.”

“Bu bombardımanların çocuk için korku değil de mutluluk kaynağı olması için çözüm yolları aradım. Bayramlarda oyuncak silahlarla oynadığımı oyunlar geldi aklıma. Ben de bu bomba seslerinin oyuncak silahlardan geldiğini anlattım. Korkunç olmadığını ve gülmesi gerektiğini öğrettim. Bomba seslerinin oyuncak silah olduğunu düşünüyor.”

“Yeter ki saldırı olmasın biz çadırda yaşayıp sadece karnımızı doyuralım istiyoruz. Durum bu seviyeye geldi. Bazı insanların ev yapma, ticarete girişme, sanayi, icat gibi hevesleri olabiliyor. Bunların artık bizim hayatımızda yeri yok. Tek düşüncemiz Esad ve ordusundan uzakta bir yerde durmak. Bombardımandan uzak kalmak. Türkiye’nin bölgelerimize girmesi bizi umutlandırıyor. Çünkü bizi koruyorlar. Önce Allah, sonra Türk ordusu bizi koruyor.  Umarım sorun çok hızlı çözülür ve beldemize güvenli şekilde geri döneriz. Korkusuz bir hayat yaşamak istiyoruz.”

 

 

 

3 yaşındaki çocuğun her patlamada güldüğü video, İsrail’in saldırıları altındaki Gazze’deki Filistinli sakinlerin günlük yaşamları ile savaşın çocukların üzerindeki yıkıcı etkisini, savaşın korkularını ve stresini yaşamak zorunda kalan çocukları akla getirdi.

 

2020 yılında viral olan görüntü, Hamas’ın 7 Ekim 2023 günkü saldırılarının ardından İsrail’in Gazze’yi bombalamaya başlamasıyla “Henüz 4 yaşında olan kızına uçak ve bomba seslerinin bir oyun olduğunu öğretmiş. Her ses geldiğinde ailecek gülüyorlar oyun bozulmasın diye. Bir gülüşün altında yatan hikaye ancak bu kadar yaralayabilirdi beni.” gibi ifadelerle yeniden dolaşıma girdi.

 

 

Suriyeli babanın kızıyla bombardıman seslerini bir oyuna dönüştürdüğü görüntü, İsrail’in Gazze saldırılarıyla ilişkilendirilerek paylaşılmış.

 

“Çocukların masum Dünyasını kirletemiyeceksiniz, kirlenen sizin Dünyanız ve Ahiretiniz olacak…

Katil İsrail
işgalci israil
Terörist israil…….

#teröristisrail #filistineözgürlük #gazze #aksatufanı #israil #hamasah #kudüs #çıcuklarölmesin #bomba”

 

 

Yorumunuzu yazınız...