Paylaşılan görüntünün kız çocuğunun adrenokromu ve organları için insan tacirleri tarafından kaçırıldığı anı yansıttığı iddiası doğru değil

Yanlış İddia

 

Sosyal medyada paylaşılan bir rahatsız edici görüntü Suriyeli küçük bir kız çocuğunun organları için kaçırıldığı ana ait olduğu iddiasıyla şu ifadelerle paylaşılmış.

 

“In the following clip a young Syrian girl taken by traffickers as she panics, raising her adrenaline, right before they put her up on a table with a tray put beneath her, to harvest either her adrenochrome and/or organs. In the video you will also notice small children covered up on harvesting tables and on the ground discarded like trash in bags.”

“Aşağıdaki klipte, insan tacirleri tarafından kaçırılan genç bir Suriyeli kız paniğe kapılırken adrenalini yükseliyor ve onlar onu adrenokrom ve/veya organlarını almak için altına bir tepsi konmuş bir masaya koymadan hemen önce. Videoda ayrıca küçük çocukların hasat masalarının üzerine örtüldüğünü ve yere çöp poşetleri gibi atıldığını göreceksiniz.”

 

Türkiye’den de bazı sosyal medya kullanıcıları bu yöndeki İngilizce paylaşımları Türkçemize kelimesi kelimesine çevirerek aktarımın gerçekliğini sorgulamadan aktarmış:

 

Çoban Turan (@prof2run): “Adrenochrome- BU RAHATSIZ EDİCİ GÖRÜNTÜDE genç bir kızın insan tacirleri tarafından kaçırıldığı görülüyor. Kız gözle görülür bir şekilde paniğe kapılmış durumda, altına bir tepsi yerleştirilmiş bir masaya yerleştirildiğinde adrenalini yükseliyor. Kaçakçıların onun adrenokromunu veya organlarını almayı amaçladığına inanılıyor. Bu videoda ayrıca, hasat masalarında ve yerde yatan, torbalardaki çöpler gibi atılmış görünen küçük çocukları da gözlemleyebiliriz.”

 

adenokromu-icin-kacirilan-cocuk-iddiasi

 

 

2017 yılında aynı görüntü “Suriyeli bir kızın Türk mezbahasına götürülüp götürüldüğü ürkütücü sahneler” notuyla paylaşılmış.

 

suriye-turk-mezbahasi-iddiasi

 

Görüntü ülkemizden bazı haber siteleri tarafından “Suriye’de vahşet! Organ mafyası çocukları parça parça satıyor!” başlığıyla şu ifadelerle aktarılmıştı:

“Suriye’de anasız babasız kalan yüz binlerce çocuğun acısı bitmek bilmiyor. Savaş devam ederken bir yandan da yaşanan insanlık dışı olaylar gün yüzüne çıkıyor. Masum çocuklar şimdi de organ mafyalarının hedefinde…”

 

Paylaşılan videodaki küçük kız insan tacirleri tarafından organları için kaçırılmıyor, Suriye’nin İdlib kentinde 2015 yılında Rus kuvvetlerinin hava saldırısında yaralandıktan sonra tedavi ediliyor.

Organ kaçakçısı sanılan kişiler de insanî yardım projeleri yürüten Al-Sham Humanitarian Foundation adlı sivil toplum kuruluşunun üyeleri.

Görüntü 11 Aralık 2015 günü Rus hava kuvvetlerinin İdlib’te gerçekleştirdiği hava saldırısının ardından kaydedilmiş.

 

suriye-idlib-rus-bombardimani-2015

 

Sham adlı Suriye odaklı haber ağı (Sham Haber Ağı – شبكة شام الإخبارية) saldırıda yaralandıktan sonra tedavi gören Zeynep adlı kız çocuğu ile daha sonra bir röportaj gerçekleştirerek iddianın gerçeği yansıtmadığını ortaya koymuştu.

 

organ-ticareti-icin-kacirildigi-sanilan-kiz-cocugu

 

İnsan kaçakçıları tarafından organları için kaçırıldığı ileri sürülen Suriyeli kız çocuğuyla yapılan röportaj 2017 yılı Mayıs ayında “Esad medyasının aldatmacasını çürütmek için Zeyneb hala yaşıyor” (“زينب لازالت على قيد الحياة … لتدحض دجل اعلام الأسد”) ifadeleriyle paylaşılmış.

 

 

kacirildigi-sanilan-suriyeli-kiz

 

Yorumunuzu yazınız...