Fotoğrafın Afganistan’da 9 Yaşındaki Bir Çocuğu Açık Artırma İle Satıldığı Ana Ait Olduğu İddiası Doğru Değil

Afganistan’da bir kız çocuğunun açık artırma ile satışı anını yansıttığı sanılan fotoğraf, NATO ve Afgan güçlerinin düzenlediği operasyonda hayatını kaybedenler nedeniyle 2011 yılında düzenlenen NATO karşıtı protesto esnasında kaydedilmiş. Eliyle yüzünü kapattığı görülen çocuk da söz konusu saldırıda ailesini kaybetmiş.

Yanlış İddia

 

Kalabalık içerisinde ağlarken yüzünü kapatan bir Afgan kız çocuğunun görüldüğü fotoğrafın sosyal medyada, 9 yaşındaki bir kız çocuğunun açık artırma ile satıldığı anı yansıttığı iddiasıyla paylaşıldığı görülüyor.

 

afganistan-kiz-cocugu

 

Fotoğraf, Afganistan’da bir kız çocuğunun köle pazarında satış anını yansıttığı iddiasıyla aşağıdaki notla paylaşılmış:

Afganistan’da bir kızın satılışı

 

İştahları kabarmış aç gözlü, uçkur düşkünlerinin!

Bir ceylan yavrusunu ortaya almış aç yırtıcılar gibi toplanmışlaretrafına, insan silüetindeki reziller!

Utanmış, ellerini yüzüne kapatmış minnacık bir can!

Üstelik utanması gereken kendisi değilken!

Haraç mezat satılıyor insanlık, bir kız çocuğunun bacakları arasından!

 

afganistanda-bir-kizin-satilisi

 

Fotoğraf hakkında yanlış bilgi sunan paylaşımlar şöyle örneklenebilir:

Nevzat Çelik (@NevzatNevzatC):

“Saflıktan ya da cehaletten değil, “Şeriat propagandası yapan kadınların birazcık olsun vicdanları sızlar mı?” diye sormayacağım. Sızlamaz! Çünkü, din ticareti yapanda vicdan olmaz!”

 

afganistanda-9-yasinda-kiz-cocugu-acik-arttirma-ile-satilirken-iddiasi

 

İLAVE: 2023 yılı Ekim ayında bahsi geçen görsel yeniden aynı iddiayla dolaşıma sokulmuş.

 

Zor (@siyabenderr): “9 yaşımdaki bir kız çocuğunun satıldığı pazar Yer Afganistan şeriat isteyen kadınlar iyi bakın”

 


 

Bahse konu fotoğraf 2013 yılında da “Afganistan’dan bir kare… 9 yaşındaki çocuk açık artırma ile satılırken” notuyla sosyal medyada paylaşılmış.

Aynı fotoğraf geçmişte bazı insan hakları aktivistleri tarafından “Gazni ve Nangarhar’da kız çocukları köle olarak satılıyor” iddiasıyla servis edilmiş.

Ancak, fotoğraf 2011 yılındaki bir protesto gösterisinden ve açık artırma ile kız çocuğu satışı ile bir ilgisi bulunmuyor.

Görülen kalabalık açık artırma ile kız çocuğu satışı için değil, protesto için bir araya gelmiş.

Fotoğraf, Afganistan’ın kuzeyindeki Talukan’da ikisi kadın dört kişinin NATO askerleri tarafından öldürülmesinin hemen ertesi günü 18 Mayıs 2011 tarihinde düzenlenen NATO karşıtı protesto esnasında kaydedilmiş.

Ölenlerin cenazesiyle gösteri yapan yaklaşık 2 bin kişi, ABD ve Kabil hükümeti aleyhine sloganlar atarak devlet dairelerine saldırıp, polislerle çatışmış.

Fotoğrafta elleriyle yüzünü kapattığı görülen Afgan kız çocuğu da ailesini NATO ve Afgan güçlerince düzenlenen saldırıda kaybetmiş.

2011 yılında Afganistan’da meydana gelen bu protestoların “simgesi” haline söz konusu fotoğraf “NATO ve Afgan güçlerinin düzenlediği baskında aile üyeleri bir gecede öldürülen bir Afgan kızı, Taloqan’da bir protesto sırasında ağlarken yüzünü kapatıyor, 18 Mayıs 2011” (“An Afghan girl whose family members were killed overnight after a raid by NATO and Afghan forces, covers her face as she weeps during a protest in Taloqan, May 18, 2011“) notuyla sunulmuş.

 

afganistan-nato-protestosu

 

Reuters arşivinde fotoğrafın şu açıklama ile sunulduğu görülüyor:

“An Afghan girl whose family members were killed overnight after a raid by NATO and Afghan forces, covers her face as she weeps during a protest in Taloqan May 18, 2011. Ten people have been killed and fifty wounded in violent protests against the killing of two men and two women in a night-time raid in north Afghanistan, a top local health official said. REUTERS/Wahdat”

“18 Mayıs 2011’de Taloqan’da düzenlenen bir protesto sırasında, NATO ve Afgan güçleri tarafından düzenlenen bir baskının ardından aile üyeleri bir gecede öldürülen Afgan bir kız ağlarken yüzünü kapatıyor. İki kişinin öldürülmesine karşı şiddetli protestolarda on kişi öldü ve elli kişi yaralandı. Üst düzey bir yerel sağlık yetkilisi, erkek ve iki kadının kuzey Afganistan’da bir gece baskınında bulunduğunu söyledi. REUTERS/Wahdat”

 

afganistan-nato-protestosu-2011

 

Söz konusu fotoğraf Reuters’a atıfla Alamy gibi diğer stok görsel sitelerinde de yer almış.

 

afganistan-kiz-cocugu-protesto

 

Yorumunuzu yazınız...