İlkay Gündoğan’ın UEFA Şampiyonlar Ligi’ni Kazanan İlk Türk Oyuncu Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

İstanbul Atatürk Olimpiyat Stadı’nda 10 Haziran 2023 günü oynanan final maçında İlkay Gündoğan’ın formasını giydiği İngiltere’nin Manchester City takımı Hakan Çalhanoğlu’nun formasını giydiği İtalyan ekibi Inter’i 1-0 yenerek UEFA Şampiyonlar Ligi kupasının sahibi oldu.

Atatürk Olimpiyat Stadı’nın 2. kez ev sahipliği yaptığı UEFA Şampiyonlar Ligi finalinde kupayı Manchester City kaptanı Türk kökenli futbolcu İlkay Gündoğan kaldırdı.

 

 

Bu zaferin ardından haber sitelerinde ve sosyal medya platformlarında İlkay Gündoğan’ın Şampiyonlar Ligi’ni kazanan ilk Türk kökenli futbolcu olarak tarihe geçtiği yönündeki hatalı aktarım dolaşıma girdi.

 

Asist Analiz (@asistanaliz): “İlkay Gündoğan, Şampiyonlar Ligi’ni kazanan ilk Türk oyuncu oldu.”

 

ilkay-gundogan-sampiyonlar-ligini-kazanan-ilk-turk-oyuncu

 

Manchester City’nin Inter’i 1-0 yenerek kupaya uzandığı finalde, Manchester City kaptanı İlkay Gündoğan “kupayı kaldıran ilk Türk kökenli futbolcu” olarak tarihe geçti. Ancak İlkay Gündoğan, Şampiyonlar Ligi kupasını kazanan ilk ve tek Türk (kökenli) oyuncu değil.

 

Futbolcunun hangi A millî takımda oynadığına, hangi ülkenin kimliğine ve pasaportuna sahip olduğuna ve hangi etnik kökenden olduğuna göre farklı “Türk kökenlilik” tanımları yapılabilir. Hangi tanım baz alınırsa alınsın İlkay Gündoğan’dan başka Şampiyonlar Ligi kupasını kazanan Türk (kökenli) futbolcular mevcut.

 

İlkay Gündoğan’ın yanı sıra Türk asıllı Alman uyruklu Mehmet Scholl ve Emre Can, Almanya’da yetişmiş eski Türk futbolcu Berkant Göktan ile sonradan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı alan Elvir Baliç UEFA Şampiyonlar Ligi finalinde zaferi görmüştü.

 

Türkiye U21, U18, U17 ve U16 millî takımlarında oynayan Berkant Göktan 2000/2001 sezonunda Şampiyonlar Ligi finalini kazanan Bayern Münih kadrosundaydı.

 

berkant-goktan

 

Almanya A Millî Takımı formasını giyen Türk asıllı Alman vatandaşı Mehmet Scholl 2000/2001 sezonunda Bayern Münih’le Şampiyonlar Ligi kupasını kazanmıştı.

 

mehmet-scholl

 

Yine Türk asıllı Alman uyruklu Emre Can 2012/2013 sezonunda Bayern Münih formasıyla Şampiyonlar Ligi kupasını kaldırmıştı.

 

emre-can

 

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçen Boşnak futbolcu Elvir Baljić (Elvir Baliç) 1999-2000 sezonunda 19 milyon dolarlık bonservis ücretiyle Real Madrid’e transfer olduktan kısa süre sonra sakatlanmıştı. Elvir Baliç, 1999/2000 ve 2001/2002 sezonlarında UEFA Şampiyonlar Ligi kupasını kazanan Real Madrid kadrosundaydı.

 

elvir-balic

 

Türkiye’deki futbol sisteminde yetişip UEFA Şampiyonlar Ligi’ni kazanan bir futbolcumuz henüz yok. Türkiye A Millî Futbol Takımı formasını giyen bir Türk futbolcu da henüz Şampiyonlar Ligi’ni kazanamadı.

 

İlkay Gündoğan, final maçı öncesinde verdiği demeçte İnter forması giyen Hakan Çalhanoğlu ve kendisini kastederek, “2 Türk’ten biri bu kupayı kazanacak” yorumunda bulundu.

 

 

Türkiye Futbol Federasyonu’nun Twitter hesabından yapılan paylaşımda da “UEFA Şampiyonlar Ligi Kupası’nı takım kaptanı olarak kaldıran ilk Türk” ifadeleri kullanıldı (Bir başka paylaşımda “Türk asıllı” tanımı kullanılmış).

 


2012-2013 sezonunda Borussia Dortmund ile Bundesliga şampiyonluğu yaşayan Gündoğan, 2013 UEFA Şampiyonlar Ligi finaline de çıkma başarısı gösterse de finalde Bayern Münih’in 2-1’lik zaferiyle kupaya uzanamamıştı. Hakan Çalhanoğlu da 2022/2023 sezonunda İnter formasıyla kupa sevinci yaşayamadı. Benzer şekilde daha önce takımları final maçını kaybeden Arda Turan, Nuri Şahin, Hamit Altıntop ve Yıldıray Baştürk de Şampiyonlar Ligi kupasını kazanamamıştı.

 

Yorumunuzu yazınız...