UEFA Şampiyonlar Ligi Logosunda Bulunan Sekiz Yıldızdan Birinin Galatasaray’ı Temsil Ettiği İddiası Doğru Değil

Futbol topu gibi bir kürenin içinde yer alan 8 yıldızdan oluşan logo, Şampiyonlar Ligi’nin yeni statüye geçtiği dönemde ilk sezonunda (1992-1993) yer alan 8 kulübü temsil ediyor. Galatasaray 1993-1994 sezonunda Şampiyonlar Ligi’nde son 8’e kalmıştı.

Yanlış İddia

 

Bugünkü konumuz, Avrupa futbolunun kulüpler arasındaki en yüksek seviyedeki turnuva olan UEFA Şampiyonlar Ligi’nin 8 adet yıldızın bir futbol topunu andıracak şekilde bir araya getirilmesiyle oluşturulan logosu.

 

 

Şampiyonlar Ligi sembolü olan yıldızlardan ortadaki yıldızın Galatasaray’ı temsil ettiği iddiası uzun süredir dile getiriliyor.

UEFA Şampiyonlar Ligi logosundaki yıldızların Avrupa’nın en iyi 8 futbol ülkesini (İngiltere, İspanya, İtalya, Almanya, Fransa, Hollanda, Portekiz ve Türkiye) temsil ettiği de ileri sürülüyor.

 

sampiyonlar-ligi-logosundaki-yildiz-galatasaray-mi

 

Galatasaray’ın 1993-1994 sezonunda grup aşamasında son 8 takım arasına kalmasıyla, Şampiyonlar Ligi’nin logosundaki 8 yıldızdan birinin sarı kırmızılı takımımızı temsil etmeye başladığı iddia edildi.

 

sampiyonlar-ligi-logosundaki-yildiz-galatasaray

 

Logodaki yıldızların 1993-94 sezonunda Şampiyonlar Ligi’ne katılan 8 takımı temsil ettiği iddiası gerçeği yansıtmıyor.

UEFA Şampiyonlar Ligi logosundaki yıldızlardan birinin Galatasaray’ı temsil ettiği iddiasının resmi bir dayanağı bulunmuyor.

Çünkü, Şampiyonlar Ligi’nin 8 yıldızlı logosu Galatasaray’ın Şampiyonlar Ligi’nde son 8’e kaldığı 1993-1994 sezonu öncesinde kullanımdaydı.

 

sampiyonlar-ligi-patch

 

İlk kez 1955-1956 sezonunda düzenlenen Şampiyon Kulüpler Kupası’nın ismi 1992-1993 sezonundan itibaren Şampiyonlar Ligi olarak değiştirildi. Turnuvanın statüsünde değişiklikler yapıldı.

Yeni statüsüyle Avrupa’nın futbol kulüpleri için en üst düzeyli turnuvası için yeni bir logo hazırlanmasına karar verildi.

8 adet beş köşeli siyah yıldızın yer aldığı futbol topu şeklindeki UEFA Şampiyonlar Ligi logosu ilk defa 1992 yılında tanıtıldı (UEFA tarafından her 3 yılda bir gözden geçirilen UEFA Şampiyonlar Ligi marka görsellerinde 1992 yılından bu yana ufak değişiklikler yapıldı).

UEFA Şampiyonlar Ligi için hazırlanan yeni logo da ilk kez Şampiyon Kulüpler Kupası yerine Şampiyonlar Ligi isminin kullanıldığı 92/93 sezonunda kullanıldı.

Galatasaray ise 1993-1994 sezonunda Şampiyonlar Ligi’nde son 8’e kalmıştı. Galatasaray, Şampiyonlar Ligi’nin yeni statüye geçtiği ilk sezonda (1992-1993) yer alan 8 kulüp arasında olmadığı için Şampiyonlar Ligi’nin logosundaki yıldızlardan birini temsil edemez.

 

1992-93 UEFA Şampiyonlar Ligi‘nde ülkemizi temsil eden Beşiktaş, birinci turda Göteborg’a elenerek grup aşamasına kalamadı. 1992-1993 UEFA Şampiyonlar Ligi kupasını finalde Milan’ı 1-0 yenen Olimpik Marsilya (Olympique de Marseille) kazandı.

Galatasaray, 1993-94 UEFA Şampiyonlar Ligi Sezonu‘nda ikinci turda Manchester United’ı eleyerek grup aşamasına 8 takım arasına kaldı. Barcelona, Monaco, Spartak Moskova ve Galatasaray A Grubu’nda, Milan, Porto, Werder Bremen ve Anderlecht B Grubu’nda yarıştı. UEFA Şampiyonlar Ligi 1993-94 Kupası’nı finalde Barcelona’yı 4-0’la geçen Milan kazandı.

 

Bu iddiaya dayanak olarak sunulan bir diğer husus Şampiyonlar Ligi’nin TV yayınlarında kullanılan introsunda 8 yıldızdan birinin İstanbul’dan yükselmesi.

 

https://www.youtube.com/watch?v=UTzatUTUGNI

 

1994 yılında kullanılan Şampiyonlar Ligi jeneriğinde bir yıldızın İstanbul’dan hareket ettiği görülüyor.

 

uefa-sampiyonlar-ligi-jenerigi-yildizlar

uefa-sampiyonlar-ligi-jenerigi-yildiz

uefa-sampiyonlar-ligi-jenerigi-yildizi

 

Ancak, 1992 yılında Şampiyonlar Ligi introsunda 8 yıldızlı logo yer alıyordu (1992-1993 sezonu için hazırlanan introda bir önceki sezonun şampiyonu Barcelonalı futbolcular görülebiliyor).

 

 

Şampiyonlar Ligi logosundaki sekiz yıldız, yarışmanın yeni formatlı statüsünde son 8’e kalan takımları temsil ediyor.

 

UEFA Şampiyonlar Ligi logosunu tasarlayan Phil Clements verdiği bir röportajda, esin kaynağının ilgili dönemde Şampiyonlar Ligi’ndeki sistemde 8 takımın birbiriyle oynamasına dayandığını şu sözlerle belirtmiş:

“It was going to be a league system culminating into eight teams who would play each other. I think that was their original idea and that’s why there’s eight stars. I had to fit in an extra star on one side, it’s a quirky thing.”

“Birbirleriyle oynayacak sekiz takımdan oluşan bir lig sistemi olacaktı. Sanırım bu onların orijinal fikriydi ve bu yüzden sekiz yıldız var. Bir tarafa fazladan bir yıldız sığdırmak zorunda kaldım. Bu ilginç bir şey.”

 

UEFA’nın resmî internet sitesinde, Şampiyonlar Ligi logosundaki yıldızların anlamının Avrupa’nın en iyi 8 futbol ülkesini temsil ettiği açıkça belirtilmektedir.

 

uefa-sampiyonlar-ligi-kurucu-takimlar

 

(Logonun kullanılmaya başlandığı sezonda son 8 üzerinden) Yıldızların temsil ettiği 8 takım şu şekilde sıralanmış:

  • Club Brugge
  • CSKA Moskova
  • AC Milan
  • IFK Göteborg
  • Porto
  • PSV Eindhoven
  • Olimpik Marsilya

 

sampiyonlar-ligi-amblemi-yildizlar

 

UEFA Şampiyonlar Ligi Müzesi kitapçığında logonun tarihçesi şöyle özetlenmiş:

 

“The Next 8

1992 – 1993

THE 8 FOUNDING MEMBERS

The presence of eight participants explains the eight-pointed Starball which has become one of the competition’s trademarks – and the eight names in the first-ever UEFA Champions League created worried frowns in the marketing department. The champions of England, Germany and Spain had been eliminated in the two preliminary rounds. What’s more, with the group phase kickingoff in late November, PFC CSKA Moskva, the executioners of defending champions FC Barcelona, were obliged to play their ‘home’ games in Germany, where they drew once and lost twice. But their group went to the wire, with Olympique de Marseille, Rangers FC and Club Brugge KV fighting for the top spot which gave direct access to the final. The other group was dominated by Fabio Capello’s AC Milan, who won all six games, conceding only one goal. Fatally, they conceded one more in the Munich final – the Basile Boli header which made Raymond Goethals’ Olympique de Marseille the first champions of a competition that set new benchmarks in European club football.”

“1992 – 1993

8 KURUCU ÜYE

Sekiz katılımcının varlığı, yarışmanın ticari markalarından biri haline gelen sekiz köşeli Starball’ı açıklıyor ve ilk UEFA Şampiyonlar Ligi’ndeki sekiz isim, pazarlama departmanında endişeli kaşlarını çattı. İngiltere, Almanya ve İspanya’nın şampiyonları iki ön turda elendi. Dahası, grup aşamasının Kasım ayı sonunda başlamasıyla birlikte, son şampiyon FC Barcelona’nın uygulayıcıları PFC CSKA Moskva, bir beraberlik ve iki yenilgi aldıkları ‘kendi sahasında’ maçlarını Almanya’da oynamak zorunda kaldı. Ancak Olympique de Marseille, Rangers FC ve Club Brugge KV’nin finale doğrudan erişim sağlayan en üst sıralarda yer alması için mücadele ettiği grup, zor durumda kaldı. Diğer grupta, altı maçın hepsini kazanan ve yalnızca bir gol yiyen Fabio Capello’nun AC Milan’ı domine etti. Ölümcül bir şekilde, Münih finalinde bir gol daha yediler; Basile Boli’nin kafa vuruşu, Raymond Goethals’ın Olympique de Marseille’ini, Avrupa kulüp futbolunda yeni ölçütler belirleyen bir turnuvanın ilk şampiyonu yaptı.”

 

Görülebileceği üzere, UEFA’nın resmi internet sitesinde açıklanan 8 takım arasında Galatasaray yer almıyor.

 

Yorumunuzu yazınız...