Çorum Belediyesi Tarafından Yaptırıldığı İddiasıyla Paylaşılan Penis Şeklinde Gölge Oluşturan Köprü Korkuluğu Londra’daki Westminster Köprüsü’nden

Yanlış İddia

 

Trollerin kurguladıkları bağlamlarla ve asılsız iddialarla sunduğu görüntüler sıklıkla bazı sosyal medya kullanıcıları tarafından sorgulanmadan gerçek sanıldığını; birçok sosyal medya kullanıcısının ise tersine görsel arama gibi basit yöntemlerle trollerin paylaştığı görsellerin arka planını araştırıp gerçeği paylaştığına şahit oluyoruz.

Bu durumun son örneği, penis şeklinde gölge oluşturan köprü korkuluklarının Çorum Belediyesi tarafından yaptırıldığı iddiasıyla paylaşılan görselde karşımıza çıktı.

 

Haluk (@TotemciHalukum): “Çorum belediyesine yaptığı köprü korkulukları için teşekkürler.”

 

corum-belediyesinin-yaptigi-kopru-korkuluklari

 

Yukarıda alıntılanan tweete yanıt veren bazı sosyal medya kullanıcılarının vurguladığı üzere görüntü Çorum’dan değil, günümüzde Londra’nın en popüler turistik yerlerinden biri olan Westminster Köprüsü’nden.

 

Westminster-koprusu-penis-seklinde-golge

 

Westminster Köprüsü, Londra’daki Thames Nehri üzerinde yer alan ve nehrin batı tarafındaki Westminster ile doğu tarafındaki Lambeth’i birbirine bağlayan bir araç ve yaya köprüsüdür.

Londra’nın tarihi ve kültüründe önemli bir yere sahip olan Westminster Köprüsü şehrin en ikonik yapılarından biri olarak kabul edilmektedir.

Parlamento Binası’na ve Big Ben Çan Kulesi’ne yakın konumuyla da tanınan 250 metre uzunluğunda ve 5,4 metre yüksekliğindeki köprünün ilk hâli 1738-1750 yılları arasında inşa edildi.

İlgili dönemde İngiltere’de yaşayan İsviçreli bir mühendis olan Charles Labelye tarafından tasarlanan köprü 18 Kasım 1750 tarihinde açıldı.

Thames Nehri’nin dibine sürülen 1200 adet kazık üzerine oturan ilk köprü 1834 yılında yangın çıktıktan sonra dönemin ihtiyaçları gereği yeniden inşa edildi. Tasarımı, ilkinden biraz daha farklı olan yeni köprünün tabanı, demir çubuklarla güçlendirildi. Thomas Page tarafından tasarlanan yeni köprü 28 Mayıs 1862 günü açıldı.

westminster-koprusu-korkulugunun-penis-seklindeki-golgesi

Köprü, turistler ve yerel halk tarafından sıkça ziyaret edilen bir nokta olup, nehir üzerinde yürüyüş yapmak veya nehrin manzarasını izlemek isteyenler için popüler bir durak olan Westminster Köprüsü korkuluklarının penis şeklinde gölge oluşturması geçmişte İngiliz basınında ve sosyal medya platformlarında gündeme geldi.

westminster-koprusu-korkulugu-golgesi

Westminster Köprüsü’nün korkuluklarındaki üç yapraklı yonca şeklindeki motifin öğleden hemen sonra penis şeklinde gölge yapması, sıklıkla mizah ve şaka konusu olan bir konu hâlini aldı.


Bazıları, saat 13.00 civarında oluşan bu gölgenin bir kaza olduğunu düşünürken, diğerleri bunun bir tasarım hatası olduğunu veya hatta bir kasıtlı şaka olduğunu savunuyor.

Öğle vakti gölgesi penis şekline dönüşen üç yapraklı yonca şeklinde motif içeren köprü korkuluğunun tasarım motivasyonu hakkında bir bilgiye erişilemiyor.

 

 

Yorumunuzu yazınız...