Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün Dünyanın En Uzun Ya da Geniş Köprüsü Olduğu İddiası Doğru DeğilYanlış İddia

 

Boğaz’ın 3. gerdanlığı Yavuz Sultan Selim Köprüsü açıldıktan sonra yine bir yanlış bilgi aldı başını yürüdü: “Yavuz Sultan Selim Köprüsü dünyanın en uzun / geniş köprüsüdür”.

Yavuz Sultan Selim dünyanın ne en uzun ne de en geniş köprüsü.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün genişliği 59 metre, uzunluğu ise 1875 metre. ABD’deki San Fransisco-Oakland Bay Köprüsü’nün genişliği ise 79 metre. Japonya’daki Akashi Kaikyō Köprüsü’nün uzunluğu ise 3911 metre. Yavuz Sultan Selim Köprüsü bu durumda ancak, “üzerinden raylı sistem geçen en geniş asma köprü” ünvanına sahip olabilir.

 

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün Dünyanın En Uzun Ya da Geniş Köprüsü Olduğunu Öne Süren Yazarlar

Bu hataya düşen köşe yazarlarını araştırdığımızda karşımıza Necmettin Batırel ve Ayşe Şener çıkıyor.

Necmettin Batırel’in Türkiye Gazetesi’nde yayınlanan 27 Ağustos 2016 tarihli “Bu Gurur Bize Ait” başlıklı yazısından:

"3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde inşa edilen 116 kilometrelik otoyolun 13.5 kilometrelik kısmı viyadükler üzerinden geçiyor. 8 şerit kara yolu 2 şerit demir yolu olarak toplam 10 şeritli köprü inşaatında binlerce işçi, mühendis gece gündüz 24 saat çalıştı. 59 metre ile dünyanın en geniş köprüsü.. 322 metrelik kuleleri ve 2164 metre uzunluğu ile dünyanın en büyük köprüsü. Marmaray ve İstanbul Metrosu ile entegre edilecek raylı sistemle Atatürk Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve yeni yapılacak 3. Havalimanı da birbirine bağlanacak."

Milat Gazetesi’nden Ayşe Şener’in “En uzun, en geniş, en yüksek köprü” başlıklı 3 Ağustos 2016 tarihli yazısından:

"Dünyanın en geniş, en uzun, en yüksek kulesine sahip asma köprüsü. Demek ki dünyada bir araya gelmesi mümkün olmadığına inanılan ayrılıklara, daha geniş bir çerçeveden bakılırsa, üzerinde uzun uzun düşünülür ve ayrışmanın nedenlerine derinlemesine inilir ve o noktalardan birleştirici kementler atılır, köprüler kurulursa... Şöyle dünyanın imreneceği bir vuslat gerçekleştirilebilecek."

 

Ertuğrul Özkök Türkiye’nin En Büyük Köprüsünü Yanlış Aktarmıştı

Ertuğrul Özkök, Hürriyet Gazetesi’nde 8 Kasım 2016 günü yayınlanan “Kafamı iyice karıştıran o tutanağı açıklıyorum” başlıklı yazısında eski adıyla Boğaziçi, yeni adıyla 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün ülkemizin en büyük köprüsü olduğunu iddia etme hatasında bulunmuş:

"Çünkü, o 241 insanın adı, ülkenin en büyük köprüsüne verildi."

Büyüklüğü neye göre tanımlamış Ertuğrul Özkök yazısında belirtmemiş; ancak, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, nam-ı diğer 3. köprü, genişlik, yükseklik ve uzunluk açılarından 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nden daha üstündür.

 

İlave bilgi için bkz: 3. köprü resmi internet sitesi

 

Yorumunuzu yazınız...