Google’ın Çorum’u Dünyanın Merkezi İlân Ettiğine Dair İddia Doğruyu Yansıtmıyor

Çorum’un dünyanın merkezi olduğuna dair yanlış algı, asparagas bir haberin ürünüdür.

 

Başta Çorumlular olmak üzere tüm Türkiye’ye bir anlık da olsa “heyecan” veren bir habere rastlamıştık: “Google Çorum’u Dünyanın Merkezi İlan Etti”.

Google’ın Çorum’u dünyanın merkezi olarak gösterdiğine dair bir haber metni şu şekildeydi:

Dünyanın merkezi her sene Google tarafından coğrafik değerlere ve kara hesaplamalarına göre yeniden bulunuyor. 

Bu sene ise Google, Dünya üzerinde bulunan kara parçalarını hesaplayarak, dünyanın coğrafik merkezini Çorum ve Kırşehir kırsalını oluşturan bölge olarak açıkladı.

Bir Reddit kullanıcısının paylaştığı Google Mapsharita görseline göre dünya yüzeyinin coğrafik merkezi Çorum.

Daha önceden bu merkezin Mısır piramitlerinin yer aldığı bölge, Mekke, Greenwich olduğu şeklinde söylentiler vardı. Ancak hesaplamanın ve resmi açıklamanın direkt Google tarafından yapılması üzerine, dünyanın asıl merkezinin Çorum olduğu ortaya çıktı.

Her kıtanın birbirine olan yüzeysel ağırlık oranı hesaplanıyor ve hepsinin birbirine denk düştüğü ortak nokta bulunuyor.

 

Bir sosyal medya kullanıcısının paylaştığı bu görsel, viral hale gelip Anadolu Ajansı tarafından haberleştirildi. Böylelikle, “Google, dünya yüzeyinin coğrafi merkezini Çorum olarak işaretledi” diyen bu haberlerin bu asparagas haber tüm Türkiye’yi sevince boğdu kısa süreliğine olsa da.

Akabinde tabiki sevinçler kursaklarda kaldı. Haberin asparagas olduğu ortaya çıktı ve Anadolu Ajansı ilgili haberi yayından çekti.

Çorum’u “dünya yüzeyinin coğrafi merkezi” olarak işaretleyen Google değildi. ABD’den fizikçi Andrew J. Woods tarafından 1973 yılında yapılan hesaplamalara göre, dünyanın coğrafi merkezi Ankara’nın 150 kilometre güneydoğusu olarak belirlenmişti. 2003’te Holger Isenberg tarafından küresel dijital yükselti modeliyle yapılan yeni bir hesaplamayla ise dünyanın merkezi Çorum olarak açıklanmıştı.

 

“Google Çorum’u Dünyanın Merkezi İlan Etti” İddiasını İçeren Yanıltıcı Görsel

 

Ancak, Mark Twain’e atfedilen söz gerçekleşti: gerçek ayakkabılarını giyene kadar yalan dünyayı dolaşmıştı. Gerçeği yansıtmayan bir paylaşım ve haberle birlikte Çorum’un dünyanın merkezi olduğu algısı zihinlere yerleşmiş oldu.

 

Google’un Çorum’u Dünyanın Merkezi İlan Ettiğine Dair Asparagas Habere Rağmen Çorum Belediyesi Şehrin Çeşitli Yerlerine Bu Yönde İlânlar Asmıştı

 

Dünyanın Merkezinin Çorum Olduğu İddiasına İnanan Yazarlar

Tüm bunlar olurken tek bir köşe yazarı Çorum’un aslında dünyanın merkezi olmadığı konusunda kendini güncelleyememiş: Yavuz Donat.

Yavuz Donat, Sabah Gazetesindeki 27 Mart 2016 tarihli “Çorum” başlıklı yazısına “Dünyanın merkezi öfkeli” alt başlığını atmış.

 

dünyanın merkezi çorum

 

1 Yorum

Yorumunuzu yazınız...