New York’taki Dünya Ticaret Merkezi Kulelerine Yolcu Uçaklarıyla Gerçekleştirilen 11 Eylül Saldırılarının Hemen Öncesinde Bir Turist Tarafından Çekildiği İddia Edilen Fotoğraf Montaj Ürünüydü

 

2000’li yılların başında e-posta kullananlar mutlaka hatırlayacaktır ”ikiz kulelerin tepesinde, uçak çarpmadan önceki son fotoğraf” iddiasını.

Üzerinde 11 Eylül 2001 tarihi bulunan ve bir turist tarafından 9/11 terörist saldırıları esnasında New York’taki Dünya Ticaret Merkezi’nin seyir platformunda (observation deck) ikiz kulelere uçaklar çarpmadan hemen önce çekildiği iddia edilen aşağıdaki fotoğraf, fotoğraf inceleme tekniklerinin henüz gelişmediği 2000’li yılların başında birçok kişiyi kendisine inandırmıştı.

 

11 Eylül’de Dünya Ticaret Merkezi’nde Bir Turist Tarafından Çekildiği İddia Edilen Fotoğraf

 

Montaj Fotoğrafların Belki De En Ünlüsü

Sosyal medyanın henüz gelişmediği 2000li yılların başında e-posta zincirleri (forward e-mail) vasıtasıyla yayılan bu fotoğrafın Dünya Ticaret Merkezi’nin çatı katında çekilen olduğu iddia edilmekteydi.

Kaçırılan uçak ikiz kuleye çarpmadan hemen önce çekildiği iddia edilen fotoğraftaki turist olduğu iddia edilen kişinin yüzündeki sabit ifade, fotoğrafı çeken kişinin mükemmel bir zamanlama ile oldukça hızlı uçan uçağın fotoğrafını arka planda kusursuzca çekebilmesi ve fotoğrafın çöken ikiz kule enkazından kurtarılmış olması gibi olguların hepsinin doğru olması olasılığı gayet düşüktür.

11 Eylül’deki kaza anındaki 22 derecelik ve güneşli hava şartları ışığında bir turistin Dünya Ticaret Merkezi’ni mont ve şapka giyerek ziyaret etmiş olması, arka plandaki uçak Boeing 757 iken 11 Eylül saldırılarında kullanılan uçakların Boeing 767 olması, Dünya Ticaret Merkezi kulelerinin seyir platformunun 11 Eylül 2011 tarihinde saldırıların gerçekleştiği 09.03 saatinde açık olmaması, fotoğraf üzerindeki tarihin doğal durmaması, ikiz kulelere uçağın çarptığı yön ile ikiz kulelerin seyir platformunun aynı yönde olmaması, saldırıyı gerçekleştiren uçağın aslında güney yönden kulelere yaklaşırken fotoğrafta güneyden yaklaştığı gibi birçok detay da fotoğrafın montaj olduğunu ortaya koyuyor.

Bahse konu fotoğrafın montaj olduğuna dair -herhangi bir teknik incelemeye gerek duymadan- tüm bu detaylardan daha önemli kanıt var aslında: fotoğraftaki turist ve montajı yapan kişinin itirafı.

Brezilya’nın Sao Paulo şehrinden José Roberto Penteado adlı 41 yaşındaki bir kişi, 2001 Kasım ayında ortaya çıkarak fotoğrafta montajlanan turistin kendisi olduğunu açıklamıştı. Fotoğraftaki turist aslında 11 Eylül saldırıları esnasında ikiz kulelerin seyir platformunda değildi, saldırıda da ne hayatını kaybetti ne de yaralandı. Dolayısıyla, bahse konu fotoğraf da ikiz kulelerde çekilen son görüntü de değildir.

 

11 eylül ikiz kuleler turist fotoğrafı

 

11 eylül ikiz kuleler turist fotoğrafı

 

Peter Guzli adlı ABD’de yaşayan Macar asıllı bir şahıs da 11 Eylül saldırılarının ardından 1997 yılında Dünya Ticaret Merkezi kulelerine yaptığı ziyarette çektiği fotoğraf üzerine ekleme yaparak montaj fotoğrafı oluşturduğunu ve e-posta ile arkadaşlarına göndererek yayılmasını sağladığını itiraf etmişti.

 

11 eylül dünya ticaret merkezi uçak

 

Yorumunuzu yazınız...