-UYARI-

yazının devamında yer alan fotoğraflar rahatsız edici olabilir

 

Fotoğrafın Çin’de Cenin Yendiğini Gösterdiği İddiası Doğru Değil

Fotoğrafın Çinlilerin cenin yediğini gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, Zhu Yu adlı Çinli sanatçının “İnsan Yemek” adlı çalışmasından.

 

Çin mutfağında tüketilen bazı hayvan çeşitlerinin Türk mutfağına alışkın bizlerin pek göze ve damak tadına hitap etmediği herkesin malumu. Halkımızın envai çeşit zerzevatın tüketilmesi nedeniyle Çin mutfağına ve kültürüne karşı olan menfî tavrı, 2000’li yılların başında oluşan Çin’de yeni doğmuş bebeklerin yenildiği yönündeki yanlış algıyla birlikte kin ve nefrete evrilmişti. 2000’lerin başında e-posta zincirleri ve grupları aracılığıyla yayılan aşağıdaki fotoğrafla birlikte birçok vatandaşımız Çin’de restoranlarda bebek eti servis edildiğini sanmış ve bu duruma tepki göstermişti.

 

Çinlilerin Bebek Yediğini Gösterdiği İddia Edilen Fotoğrafı Gerçek Sanarak Ayet Paylaşan Tweet

Çekik gözlü bir kişinin yeni doğmuş bir bebeğin parçalarını yediği gösteren fotoğraf 2000’li yılların başlarında e-posta zincirleri ve gruplarında yayılmaya başlamış ve bu fotoğrafla birlikte Çin’de insanların cenin yediği yönünde bir algı oluşmuştu. Halbuki, bu fotoğraf Zhu Yu adlı Çinli sanatçının ekstrem çalışmasının ürünü. Çalışmasında Zhu Yu, (daha sonradan sahte olduğunu belirttiği) yeni doğmuş bebek parçalarından çeşitli yemekler hazırlayıp tüketirken görüntülenmişti.

 

Çinlilerin Bebek Yediği İddiasına Dayanak Oluşturan Zhu Yu’nun Tartışılan Çalışması

 

Zhu Yu’nun yeni doğmuş bebeğin parçalarının yeniliyormuş gibi gösterildiği “İnsan Yemek” (“Eating People”) adlı performans gösterisi 2000 yılında Çin Halk Cumhuriyeti’nde düzenlenen 3. Şanhay Bienalinde (Third Shanghai Biennale) gerçekleştirilmişti.

Zhu Yu’nun yeni doğmuş bebek parçalarını yermiş gibi poz verdiği görüntülere İngiltere’deki bir televizyon programında 2 Ocak 2003 günü yayınlanan Beijing Swings adlı belgeselde yer verilmesi dünya çapında tepkiye yol açmıştı. Çin Halk Cumhuriyeti’nin Londra Büyükelçiliği’nin de kınadığı bu programın etkisiyle Çin’de insanların cinsel performansı artırdığı ve bir çok hastalığa iyi geldiği gerekçesiyle cenin yediğine dair iddialar dünya çapında dile getirilir hâle gelmişti.

Zhu Yu‘nun çalışmasına ait fotoğrafların Tayvan’da bir restorana ait olduğu iddiasının yayılmasıyla birlikte bu defa Tayvan’da ceninlerin yendiği sanılmış, Malezya’da yayın yapan Warta Perdana adlı gazetenin bu yanlış iddiayı 2001 yılı başında manşete taşımasıyla büyük bu defa çok büyük tepki çeken Tayvan hükumeti görüntülerin aslının aktarıldığı bir tekzip yayınlamak durumunda kalmıştı.

 

Zhu Yu’nun “İnsan Yemek” (“Eating People”) adlı çalışmasından fotoğraf

 

Zhu Yu’nun “İnsan Yemek” (“Eating People”) adlı çalışmasından bir fotoğraf

 

Bazı eserleriyle kamuoyunda yoğun tepki çektiği bilinen Zhu Yu, çalışmasının Tanrı’nın ve insanın doğası üzerine olduğunu, yamyamlığın (cannibalism) hiçbir dinde yasak olmadığını, insan eti yemenin herhangi bir kanun maddesiyle yasaklanmadığını, etik ve hukuk arasındaki boşluktan faydalanarak bu çalışmayı yaptığını açıklamıştı.

Zhu Yu’nun ekstrem çalışmasına dair verdiği bir röportaj şöyle:

 

Çin’de uzun zaman geçirenler cenin ya da yeni doğmuş bebek yenmesi gibi bir durumun olmadığını ve olamayacağını belirtiyor. Çin Halk Cumhuriyeti’nin de yamyamlığa yönelik eylemlere izin vermediği biliniyor. Bu nedenle Zhu’nun çalışmasının devlet destekli bir sergiye kabul edilmediği de iddia ediliyor.

Çin’de cenin yiyen sapkınlar var mıdır? Sanmamakla birlikte hiç olmayacağını ya da olmadığını iddia edebilecek veriye sahip değiliz. İnsanoğlu bu, ihtimal dahilinde belki de. Ancak emin olduğumuz tek şey, bu fotoğrafın cenin yendiğini göstermediği.

 

cenin yiyen çinli

 

1 Yorum

Yorumunuzu yazınız...