Fotoğrafın Alaska’da Yer Alan Susitna Dağının Tepeden Görüntüsünün Uyuyan Kadın Figürünü Gösterdiği İddiası Doğru Değil

“Uyuyan Kadın Dağı” olduğu iddiası ile paylaşılan görsel aslında Jean-Michel Bihorel adlı sanatçı tarafından oluşturulan “Winter Sleep” (Kış Uykusu) başlığı altında yayınladığı dijital bir tasarıma dayanıyor. Uyuyan Kadın Dağını andırdığı iddiası ile paylaşılan görseldeki Susitna dağının Google Haritalar’dan kuş bakışı görüntüsüne bakıldığında Susitna dağının Uyuyan kadın figürünü içermediği görülebilmektedir.

Yanlış İddia

 

Sosyal medya platformlarında paylaşılan bazı gönderilerde Alaska’da yer alan Susitna dağının tepeden görüntüsünün uyuyan bir kadını andırdığı iddia edildi. Hem yerli hem yabancı paylaşımlarda uyuyan bir kadın figürünü içerdiği iddia edilen dağ görüntüsünün insansız hava aracı ile çekildiği ifade edildi ve görsel gerçek sanılarak birçok sosyal medya kullanıcısı tarafından gerçek sanılarak paylaşıldı.

Fotoğrafın uyuyan kadın dağını gösterdiği iddiasını içeren bazı paylaşımlar şu şekilde:

 

uyuyan kadın dağı

 

uyuyan kadın dağı
Fotoğrafın uyuyan kadın dağını gösterdiği iddiasını içeren paylaşım

 

uyuyan kadın dağı
Fotoğrafın uyuyan kadın dağını gösterdiği iddiasını içeren paylaşım

 

Uyuyan Kadın Dağı Görseli Gerçek Değil, Dijital Tasarım İle Oluşturulmuş

“Uyuyan Kadın Dağı” olduğu iddiası ile paylaşılan görsel aslında Jean-Michel Bihorel adlı sanatçı tarafından oluşturulan “Winter Sleep” (Kış Uykusu) başlığı altında yayınladığı dijital bir tasarıma dayanıyor.

 

uyuyan ladın dağı

 

Söz konusu fotoğraf sanatçının internet sitesinde yer alıyor.  Dijital sanatçı Jean-Michel Bihorel, oluşturduğu Kış Uykusu adlı dijital eseri kendi sosyal medya hesaplarında da paylaşmış.

 

 

Uyuyan Kadın Dağını andırdığı iddiası ile paylaşılan görseldeki Susitna dağının Google Haritalar’dan kuş bakışı görüntüsüne bakıldığında Susitna dağının Uyuyan kadın figürünü içermediği görülebilmektedir.

 

susitna dağı uydu

 

Jean-Michel Bihorel, “uyuyan kadın” temalı görselleştirmesini Mars üzerine de uygulamış.

 

 

Hülasa, Alaska’da yer alan Susitna Dağının tepeden görüntüsünün uyuyan bir kadını gösterdiği iddiası doğru değil. Söz konusu iddia ile paylaşılan görsel Jean-Michel Bihorel adlı sanatçı tarafından oluşturulmuş.

 

susitna dagi uyuyan kadın

 

Yorumunuzu yazınız...