Fotoğrafın Berlin’de Müzeyi Gezen “Çaldılar Seni Ey Irak” Diyerek Ağlayan Iraklı Tarihi Eserler Uzmanına Ait Olduğu İddiası Asılsız

Iraklı tarihi eserler uzmanının Berlin’de bir müzeyi gezerken gözyaşlarına boğulduğu ve “çaldılar seni ey Irak” şeklinde bağırdığı ana ait olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğraf aslında 3 Ekim 2003 tarihinde Bağdat’taki Irak Ulusal Müzesi’nin açılışında çekilmiştir.

Yanlış İddia

 

Sosyal medyada bağlamından koparılarak kullanılan fotoğraflardan birini konu edineceğiz bugün: Berlin’de bir müzeyi gezerken “Çaldılar Seni Ey Irak” nidasıyla ağlayan Iraklı tarihî eserler uzmanına ait olduğu öne sürülen fotoğraf.

Bahse konu iddia şöyle aktarılmaktadır:

“Iraklı Tarihi eserler uzmanı, Berlin’de bir müzeyi gezerken gözyaşlarına boğulur ve “Çaldılar Seni Ey Irak” diye haykırır…”

 

Berlin'de Müzeyi Gezerken Ağlayan Iraklı Tarihi Eserler Uzmanına Ait Sanılan Fotoğrafı Paylaşan Tweet
Berlin’de Müzeyi Gezerken Ağlayan Iraklı Tarihi Eserler Uzmanına Ait Sanılan Fotoğrafı Paylaşan Tweet

 

louvre çalıntı eser
Berlin’in yanı sıra bahse konu fotoğrafın Louvre’dan olduğunu öne süren paylaşım

 

Nihayet Dergi’nin 40. sayısındaki incelemede bu iddia şu şekilde dile getirilmişti:

“Iraklı şair Emel Cuburi’nin, Iraklı bir sanat eseri uzmanı ile yaptığı Berlin Müzesi’ndeki ziyaretten basına yansıyan fotoğraf, “Çaldılar seni ey Irak” başlığıyla medyada büyük ilgi görmüştü. Zira Berlin Devlet Müzesi’ni ziyaret eden şair ve yanında bulunan arkeolog, tesadüfen Irak’tan çalınan tarihî bir eseri karşılarında görünce hıçkırıklara boğulmuşlardı. Öteden beri devam eden tarihî eser kaçakçılığının bir sonucu olarak yazma eserler yerlerinden edilip farklı coğrafyalara dağılarak bağlamından kopartılıyor. Avrupa ve Amerika kütüphaneleri on binlerce Doğulu yazma eseri bünyesinde barındırıyor. Son dönemde Arap coğrafyasında esen bahar rüzgârları, bu ülkelerde tozu toprağa katmakla kalmadı, aynı zamanda burada bulunan tarihî el yazmalarını da kimi istikameti belli, kimi zaman da menzili meçhul yolculuklara savurdu.”

Bahse konu fotoğrafın Paris’teki ünlü Louvre Müzesi’nde çekildiğini öne sürenler de mevcut.

 

Iraklı tarihi eserler uzmanının Berlin’de bir müzeyi gezerken gözyaşlarına boğulduğu ve “çaldılar seni ey Irak” şeklinde bağırdığı ana ait olduğu iddiasıyla paylaşılan, ancak 2003'te Bağdat'ta çekilen fotoğraf
Iraklı tarihi eserler uzmanının Berlin’de bir müzeyi gezerken gözyaşlarına boğulduğu ve “çaldılar seni ey Irak” şeklinde bağırdığı ana ait olduğu iddiasıyla paylaşılan, ancak 2003’te Bağdat’ta çekilen fotoğraf (Kaynak: Adobe)

 

Ancak, fotoğrafın çekildiği yer iddia edildiği gibi Berlin ya da Paris değil, Irak’ın işgalinin ardından 3 Temmuz 2003 tarihinde açılışı yapılan Irak Ulusal Müzesi. Fotoğraf Reuters’ten Radu Sigheti tarafından 3 Temmuz 2003 tarihinde çekilmiş.

Bağdat’taki Irak Ulusal Müzesi‘ndeki Asur Galerisi görselleri incelendiğinde de fotoğrafın Berlin’de ya da Paris’te bir müzede çekilmemiş olduğu anlaşılmaktadır.

 

Bağdat'taki Irak Ulusal Eserler Müzesi'nin Asur Galerisi (Assyrian Hall)
Bağdat’taki Irak Ulusal Eserler Müzesi’nin Asur Galerisi (Assyrian Hall)

 

Bağdat'taki Irak Ulusal Eserler Müzesi'nin Asur Galerisi (Assyrian Hall)
Bağdat’taki Irak Ulusal Eserler Müzesi’nin Asur Galerisi (Assyrian Hall)

 

Adobe’un stok fotoğrafları arasında rastladığımız fotoğraf hakkındaki açıklama şu şekilde:

“An emotional Iraqi man bursts into tears as he visit the Assyrian gallery July 3, 2003 during a brief re-opening of the Baghdad museum to display the ancient Nimrud treasures. One of the most significant archaeological finds of the 20th century, the Nimrud treasures, excavated in the ancient Assyrian city of Nimrud near present day Mosul, was found safe and undamaged in a Baghdad bank vault earlier this week.”

“Duygusal bir Iraklı adam, 3 Temmuz 2003 tarihinde eski Nimrud hazinelerini sergilemek için Bağdat Müzesi’nin kısa bir süre sonra yeniden açılışı sırasında Asur galerisini ziyaret ederken gözyaşlarına boğuldu. 20. yüzyılın en önemli arkeolojik buluntularından biri olan ve günümüzde Musul yakınlarındaki eski Asur şehri Nimrud’da kazılan Nimrud hazineleri, bu hafta başında Bağdat’ta bir banka kasasında hasar görmemiş hâlde bulundu.”

Fotoğrafta ağladığı görülen Iraklı şahsın kimliği hakkında bir bilgi bulunamazken, yapılan bazı paylaşımlarda Iraklı şair Emel Cuburi ya da Iraklı bir tarihî eserler uzmanı olduğunun belirtilmekte olduğu görülüyor.

Müzede duygulanan Iraklı vatandaşın “Çaldılar Seni Ey Irak” nidası ve Irak’ın tarihî eserleri için ağlama vakası ise bir yerden tanıdık geldi bize. Yaptığımız tarama da bunu doğruladı.

Irak’ın işgalinin ardından Iraklı Sair Emel El Cuburi’nin Bağdat’taki Milli Kütüphane’nin yanmasının ardından ”Bu 21. yüzyılda yaşanan yeni bir barbarlık. Bunu yapanlar insan olamaz. Burada sizin tarihiniz de yandı. Binlerce Osmanlı el yazması ve Osmanlı belgesi vardı” diyerek göz yaşlarına boğulduğu bilgisine 2003 yılında yayınlanan haberlerde rastlıyoruz.

 

Fotoğrafın Berlin’de Müzeyi Gezen Iraklı Tarihi Eserler Uzmanına Ait Olduğunu Sanan Yazarlar

Yeniçağ’daki “Petrol batağında işgal!..” başlıklı 27 Ekim 2019 tarihli yazısıyla Mehmet Faraç:

"Geçen hafta sosyal medyaya bir adamı hıçkıra hıçkıra ağlarken gösteren bir fotoğraf yansıdı... İşte o fotoğrafın altında şunlar yazıyordu;
"Iraklı tarihi eserler uzmanı Berlin'de müzeyi gezerken ülkesinden kaçırılan tarihi eserleri görünce, 'çaldılar seni ey Irak' diye haykırdı ve gözyaşlarına boğuldu..."
Fotoğraftaki Iraklı ve onun gözyaşlarını çaresizlikle izleyen kadının görüntüsü bir ülkenin nasıl yağmalandığını bir kez daha gözler önüne serdi..."

Berlinde Müzeyi Gezerken Ağlayan Tarihi Eser Uzmanı

Yorumunuzu yazınız...