Star Gazetesi bölge yazarlarından Yeliz Ünal, 3 Ocak 2016 tarihli “Otuzbeş yaş” başlıklı yazısında “Paris Louvre müzesini bilmeyenimiz yoktur” diyerek başlamış; ancak, kendisinin de aslında müzeyi pek bilmediğini yazısının içeriğinde gözler önüne sermiş:

""PARİS Louvre Müzesi'ni bilmeyenimiz yoktur" diye düşünüyorum. Gidenlerimiz ne kadar muhteşem bir yapı olduğundan bahsederler. İçindeki eserler mi; yoksa o kadar güzelliği içinde barındırmak mı daha muhteşem, bilemiyorum. Louvre Müzesi’nin mimarı. Pritzker Mimarlık Ödülü'nü kazanan Çinli-Amerikalı Pei’dir. 20. Yüzyıl'ın en başarılı mimarlarından biri olan Pei aynı zamanda emekli olduktan sonra başka bir şahesere daha imza attı. Louvre kadar ünlü olmayan bu yapı Katar’ın Doha şehrinde bulunan İslam Eserleri Müzesi'dir."

Yeliz Hanım, müzenin avlusunda bulunan piramitlerin mimarına “Louvre Müzesi” mimarlığını izafe etmiş. Ieoh Ming Pei, müzenin avlusunda bulunan 4 adet piramidin mimarıdır. Louvre müzesi ise 1989 yılında bitirilen bu piramitlerden çok daha büyüktür ve müze binasının yapımı bu piramitlerden çok daha önce 13. yüzyıl başlarına kadar dayanmaktadır.

Anlaşılan Louvre Müzesi’ni pek iyi bilmeyip bildiğini sananlar var…

Yorumunuzu yazınız...