Dünyada Sömürgeleştirilemeyen Tek Ülkenin Türkiye Olduğu İddiası Doğru Değil

“Ülkemizin dünyada sömürgeleştirilemeyen tek ülke olduğu” iddia edilse de, bu niteliğe sahip dünyada başka ülkeler de bulunmaktadır. Sömürgeleştirilme kriteri ve zaman aralığı net şekilde ortaya konulmamış olsa da, sömürgeleştirilemeyen ülke olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kastedilmesi, değerlendirme zaman aralığının20. yüzyılla sınırladığını gösterir. Bu kıstas genişletilse dahi, İngiltere (Birleşik Krallık),Etiyopya ve Tayland diğer sömürgeleştirilemeyen ülkeler olarak sıralanabilir.

Yanlış İddia

 

Yusuf Kaplan, Yeni Şafak Gazetesi’nde yayınlanan “Sömürgeci Eğitim Sistemiyle Nereye Kadar” başlıklı 4 Ocak 2016 tarihli yazısında, “ülkemizin dünyada sömürgeleştirilemeyen tek ülke olduğu”nu iddia etmiş:

"Türkiye, dünyanın sömürgeleştirilemeyen tek ülkesi; ama özellikle de eğitim sistemi aracılığıyla kendi kendini sömürgeleştiren tek ülkesi dünyanın: İşte Türkiye'nin trajedisi!"

Yusuf Kaplan, sömürgeleştirilme kriteri ve zaman aralığını tam olarak belirtmemiş yazısında. Ancak, sömürgeleştirilemeyen ülke olarak Türkiye Cumhuriyeti’ni kastetmesi, değerlendirme zaman aralığını 20. yüzyılla sınırladığını gösterir (Kolonyal ve post-kolonyal dönem, “sömürgeleştirilememe” kriteri için baz alınabilir).

Yusuf Kaplan her ne kadar sadece ülkemizin sömürgeleştirilemediğini iddia etse de, İngiltere (Birleşik Krallık), Etiyopya ve Tayland da akla gelen diğer sömürgeleştirilemeyen ülkelerdir.

 

İLAVE:

Sosyal medyada paylaşılan (birçok hata içeren) harita, tarihte hiçbir zaman Avrupalı devletler tarafından yönetil(me)miş ülkeleri değil, Hint Avrupa kökenli uluslar tarafından yönetil(eme)miş ülkeleri yansıtıyordu (Alexander Stoyanov hazırladığı haritadaki hataların tarafına aktarılmasının ardından (hâlâ bazı hatalar barındıran) revize versiyonu paylaşmıştı).

 

hint-avrupali-milletler-tarafindan-yonetilmis-ulkeler
Harita: Alexander Stoyanov (işbu haritanın bazı hatalar içerdiğini vurgulamış olalım)

 

Kapak görseli: Freepik / macrovector

Yorumunuzu yazınız...