Hz. Ali’nin Kabrini Ziyaret Eden İlk Sünni Lideri Karıştıran Köşe Yazarları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlık döneminde 2011 yılı Mart ayında gerçekleştirdiği Irak ziyareti basına hatalı bir bilgiyle yansıdı. Basınımız, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Irak’ın Necef kentindeki Hz. Ali Türbesi’ni ziyaret eden ilk Sünni lider olduğunu iddia etti. Ancak, daha önce Hz. Ali Türbesini ziyaret eden başka sünni liderler vardı. Tanıdık isimler: Turgut Özal, Adnan Menderes ve Süleyman Demirel.

Turgut Özal Mayıs 1984’te, Adnan Menderes Ocak 1955’te, Süleyman Demirel ise Ekim 1967’de Necef’e gittiğini ve Hazreti Ali’nin türbesini ziyaret etmişlerdi.

Tabiki bazı köşe yazarları da bu hatalı bilgiyi yazılarında kullandılar:

Okan Müderrisoğlu‘nun Sabah Gazetesinde 30 Mart 2011 tarihinde yayınlanan “Hz. Ali Türbesinde bir ilk” başlıklı yazısından:

"Erdoğan'ın Irak ilkleri şöyle sıralandı: "Hz. Ali türbesini ziyaret eden ilk Sünni lider oldu""

Yağmur Atsız’ın Star Gazetesindeki ilgili köşesinden (Star Gazetesi Yağmur Atsız’ın bahse konu köşe yazısı arşivinden silindiği için orjinal bağlantı sunulamamaktadır):

"Bu sıfatın sebebi, bir Türk başbakanının ilk defâ olarak Şiî Bölgesi’ndeki Necef Şehri ile oradaki Hazret-i Ali Türbesi’ni ve yine ilk defâ olarak Kürdistan Özerk Bölgesi’nin Başkenti mesâbesindeki Erbil’i de gezi kapsamına almış olmasıdır."

Abdulhamit Bilici’nin Zaman Gazetesinde 30 Mart 2011 tarihinde yayınlanan “Erdoğan’ın Bağdat seferinde çifte açılım” başlıklı yazısından (Zaman Gazetesi kapatıldığı için yazının elektronik bağlantısı sunulamamaktadır):

"Haksız sayılmazlardı, çünkü ilk kez bir Türkiye Başbakanı Necef'e gidiyor ve Hz. Ali türbesini ziyaret ediyordu."

* İşbu ihtisapta Muhtesip.com arşivinden ve Murat Bardakçı’nın Habertürk Gazetesinde yayınlanan 1 Nisan 2011 tarihli “Soruya gel soruyaaa!” başlıklı yazısından istifade edilmiştir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*