Yeni Yılın Gelişiyle Birlikte 1 Ocak 2023 Tarihi İtibarıyla Köprü ve Otoyollara Yüzde 123 Zam Yapıldığı İddiası Gerçeği Yansıtmıyor

Yanlış İddia

 

2023 yılının ilk gününde basına ve sosyal medyaya köprü ve otoyol geçiş ücretlerine % 123 zam yapıldığı iddiası yansıdı.

Yeniçağ‘ın haberi ile hatalı aktarımı örnekleyelim:

Asgari ücretin açıklanmasının ardından Özel İletişim Vergisi yüzde 122,93, Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) yüzde 61.5 ve birçok vergi, harç ve hizmet büyük ölçüde zamlandı. Bunlardan biri de köprü ve otoyol geçiş ücretleri. 1 Ocak 2023 itibariyle zamlı fiyatlar uygulanmaya başlandı.

 

İŞTE FİYATLAR

Shift Delete’in derlediğine göre, 2022‘nin sonundan itibaren birbiri ardına açıklanmaya başlayan yeni yıl fiyatları büyük ölçüde zam odaklı oldu. Köprü ve otoyol geçiş ücretleri 2023’e girmemizle birlikte yüzde 123 oranında zamlandı. Örneğin Osmangazi Köprüsü’nün en ucuz geçiş ücreti 2022’nin başında 129 TL iken yeni yılla beraber 287 TL‘ye kadar çıktı.

 

kopru-otoyollara-zam-geldi-iddiasi

 

kopru-ve-otoyollara-zam-geldi-iddiasi

 

Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), işlettiği ve YİD ile işletilen köprü ve otoyol geçiş ücretlerine 2023 yılıyla birlikte herhangi bir zam yapılmadığını duyurdu.

Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yeni yıl zam tekzibi konulu paylaşım şöyleydi:

Karayolları Genel Müdürlüğü olarak işlettiğimiz ve Yap-İşlet-Devret (YID) olarak işletilen köprü ve otoyol geçiş ücretlerine 2023 yılında herhangi bir zam yapılmamıştır. Bu yönde çıkan haberler tamamen asılsızdır.

Kamuoyuna duyurulur.

#OsmangaziKöprüsü

Osmangazi Köprüsü

 

karayollari-yeni-yil-zam-tekzip

 

KGM internet sitesinde yayımlanan ücret tarifelerinde iddia edildiği gibi bir artış görülemiyor. 1 Ocak 2022 itibariyle geçerli olan fiyat listesi aynen korunmuş.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı sosyal medya hesaplarından iddiayla ilgili “Köprü ve otoyol ücretlerinde herhangi bir zam yoktur. Yalan haberlere itibar etmeyiniz.” açıklaması yapıldı.

 


Öte yandan, köprü ve otoyollar için zam yapılmadığı aktarımına yaygın şekilde YİD projeleriyle inşa edilen köprü ve otoyollarından geçişler için kamu bütçesinden uygulanan sübvansiyonun hatırlatıldığı yanıtların verildiği görüldü:

“Köprü ve otoyol ücretlerine gelen zamlar sürücülere yansıtılmayacak. Yeni geçiş ücreti olan 974 TLnin 184 TL‘si sürücüler tarafından, 790 TL’si evinde oturup televizyon izleyen, işine otobüsle giden, arkadaşlarıyla mesaiden sonra kahve içenler tarafından ödenecek 😁😁”

Bu konu ile ilgili de Kamu-Özel İşbirliği yöntemiyle inşa edilen otoyol, köprü, hava alanı ve hastane gibi yapılara devlet tarafından verilen kullanım garantilerine değindiğimiz yazımıza göz atabilirsiniz.

 

İLAVE: Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, 2023 yılında köprü ve otoyol hizmetlerine bir zam yapılmayacağını duyurdu.

 


 

Yorumunuzu yazınız...