ABD’nin New York Eyaletindeki Verrazano-Narrows Köprüsü Geçiş Ücretinin 16 ABD Doları Olduğu İddiası Doğru Değil

Yanlış İddia

 

“Kamu-Özel Sektör (KÖİ) işbirliği ” modeli ile yapılan köprülerin geçiş fiyatlarının yüksekliğine dair kamuoyunca yöneltilen şikâyetlere karşılık olarak yurt dışındaki bazı köprülerin ve otoyolların geçiş fiyatlarıyla mukayeselerin gerçekleştirildiği biliniyor (Bu gibi kıyaslamaların ilgili ülkelerdeki satın alma paritesi ve gücü gözetilerek gerçekleştirilmesinin gerektiğini de bu vesile ile vurgulamış olalım).

Ancak, bu karşılaştırmalarda bazen yanlış bilgi sunulduğuna da şahit oluyoruz.

Örneğin, New York’taki Verrazano – Narrows Köprüsü geçiş fiyatları hakkında paylaşılan iddia bunlardan biriydi:

 

Volkan Okçu:

 

EĞİTİM 1…

New York , New Jersey arasinda olan Verrazano Koprusunden gecis 16 $ dir. Bu tutari vermem derseniz uzunca yol gider , benzin yakar , en pahali sermayeniz zamandan kaybetmis olursunuz.

(Özelden bizzat gelen fiyat bilgisi)

 

İddia olunanın aksine, Verrazzano-Narrows köprüsünden geçiş için tek yön en yüksek ücret, New York eyaletinden postayla ödemeyi seçen sürücüler ya da eyalet dışından sürücüler için belirlenen 10,17 dolar seviyesinde. New York şehrinin E-ZPass adı verilen sistemine üye olan şoförler tek yön 6,55 dolara geçiş yapabilmektedir. İndirimli tek yön geçiş ücreti ise 2,75 dolar seviyesindedir.

Verrazzano-Narrows köprüsünde (2 akslı araçlar için) 3 farklı geçiş ücreti belirlenmiş durumda (MTA Kurulu tarafından 2021 yılı Şubat ayında onaylanan geçiş ücretleri hâlâ geçerliliğini koruyor):

  • New York Müşteri Hizmet Merkezi (New York Customer Service Center (NYCSC)) tarafından düzenlenen E-ZPass adı verilen sistem üyeleri için 6,55 ABD doları.
  • E-ZPass etiketleri uygun şekilde konumlandırılmamış taşıtlar için “Orta Kademe” (Mid-Tier) kapsamında 8,66 ABD doları.
  • E-ZPass sistemi üyesi olmayıp posta ile ödeme (Tolls by Mail) seçeneğini tercih eden taşıtlar için 10,17 ABD doları

Ayrıca, Verrazzano-Narrows Köprüsü’nün (tek yön) indirimli geçiş ücreti (post-rebated toll) için 2,75 dolar seviyesinde belirlenmiş.

Anılan köprü için çift yönlü ücretlendirmeye 2020 yılında geçiş yapılmıştı.

 

verrazano narrows gecis ucreti

 

1964 yılında açılan, 1298 metre uzunluğundaki 2 katlı asma yapılı Verrazano-Narrows Köprüsü, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) New York kentinin Staten Island ve Brooklyn bölgelerini birbirine bağlamaktadır.

 

Yorumunuzu yazınız...